به پایگاه اطلاع رسانی ملاثاني نيوز خوش آمدید       اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا       

جامعی : چهار شهرستان در برگزاری این مانور بزرگ همکاری می کنند.

به گزارش خبرنگار ما ،بزرگترین مانور مدیریت بحران و کاهش بلایای طبیعی با مشارکت داوطلبان هلال احمر و دستگاههای اجرایی چهار شهرستان با مدیریت و همکاری فرمانداری باوی (ملاثانی) و جمعیت هلال احمر استان خوزستان امروز دوشنبه 22 مهرماه و بمناسبت هفته کاهش بلایای طبیعی برگزار می شود.


در همین راستا حجةالاسلام و المسلمین جامعی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر استان گفت:با برنامه ریزی های انجام شده توسط مدیران جمعیت و همکاری فرماندار باوی و مشارکت نهادها و سازمان های اجرایی چهار شهرستان بزرگترین مانور کاهش بلایای طبیعی استان خوزستان امروز در ملاثانی و در نوار ساحلی رودخانه کارون برگزار خواهد شد.جامعی افزود: حدود هزار نفر از عوامل مجرب و داوطلب هلال احمر و سایر دستگاهها بویژه سازمان جوانان در این مانور همکاری خواهند کرد.جامعی در پایان به برخی از برنامه های فرهنگی هفته کاهش بلایای طبیعی اشاره و گفت:بدون تردید عنصر معنویت و توسل به ذات باریتعالی و مدد جستن از انفاس قدسی معصومین (ع) مهمترین عامل مصون نگه داشتن انسان و جامعه از خطرات و بلایاست لذا در همین راستا و جهت پاسداشت روز عرفه ،آیین دعای نهم ذالحجة سه شنبه 23 مهرماه با مشارکت گسترده جوانان عضو جمعیت هلال احمر در سالن بزرگ سازمان جنب سینما هلال اهواز برگزار می شود.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
چهل و چهارمین شهردار اهواز همزمان با هفدهمین استاندار خوزستان کارش را آغاز کرد.
حکم مهندس سید خلف موسوی به عنوان چهل و چهارمین شهردار اهواز از سوی دکتر رحمانی فضلی امضا و ابلاغ گردید.در همین زمینه سخنگوی وزارت کشور با اشاره به تاخیر صورت گرفته در امضای حکم سید خلف موسوی گفت: بعد از بحث‌های کارشناسی پیرامون موضوع امضای حکم شهرداران شهرهای مشهد و اهواز از نظر حقوقی و قانونی و با توجه به اینکه صولت مرتضوی دارای سابقه فرمانداری و استانداری و معاونت وزارت کشور بوده اند و به وظایف شهرداری‌ها آگاهی کامل دارند و با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود و اختیارات وزیر کشور، حکم صولت مرتضوی برای شهرداری مشهد صادر و آقای رحمانی فضلی ایشان را به عنوان شهردار مشهد منصوب کرد.
حسینعلی امیری همچنین تاکید کرد: وزیر کشور امروز سید خلف موسوی را که شرایط مشابه آقای مرتضوی داشت به عنوان شهردار اهواز منصوب کرد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
بازی دوستانه دو نماینده شایسته فوتبال خوزستان در اهواز
به گزارش روابط عمومی باشگاه فرهنگی - ورزشی استقلال ملاثانی در راستای ایجاد آمادگی بیشتر در بازیکنان و حفظ روحیه و انسجام تیم جهت حضور قدرتمندانه در رقابت های لیگ سوم کشور،آبی پوشان ملاثانی امروز یکشنبه ساعت 17 میهمان یاران حسین فرکی در زمین فولاد خوزستان خواهند بود.تیم استقلال ملاثانی در حال حاضر با 3 برد و 9 امتیاز و مجموعا انجام 5 بازی در جایگاه سوم جدول لیگ سوم فوتبال ایران قرار دارد

ليگ دسته سوم - گروه پنجم

تيمبازيهابردمساویباختگل زدهگل خوردهتفاضل گلامتياز
1پتوی لاله اصفهان4310112910
2مس نوین کرمان53029459
3استقلال ملاثانی53028359
4شهرداری نوین هرمزگان52128627
5هلال احمر گراش4211451-7
6ذوب آهن نوین اصفهان41025506
7عقاب تهران4202451-6
8پرسپولیس زاهدان4202264-6
9شهدا ارتش اصفهان5203484-6
10نوین نوفرست بیرجند4022286-2
11شهرداری بم4013264-1
12خاوران بیرجند (انصراف)00000000
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
نباید فردی به دلیل ترک، بلوچ، کرد یا عرب یا .....بودن، از حقوق قانونی خود محروم شود.

اشاره :حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی چندی پیش حکمی از رئیس‌جمهور دریافت کرد که طبق آن حکم به‌عنوان دستیار ارشد رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی منصوب شد. او شاید بهتر از سایر اعضای دولت با این موضوع آشناست چراکه 4 سال در مسند وزارت اطلاعات حضور داشت و به‌خوبی با روش و منش اقلیت‌های قومی و دینی آشنا شده است چنانکه در این گفت‌وگو خاطراتی از آن روزها تعریف کرد.یونسی معتقد است باید حقوق شهروندی که حقوق اقلیت‌ها بخشی از آن است به‌طور کامل اجرا شود چراکه در این صورت مشکل و سوالی باقی نمی‌ماند. او اولین گفت‌وگوی خود پس از انتصاب به عنوان دستیار رئیس‌جمهور را با آرمان انجام داد که متن آن در ادامه می‌آید:
س-چندی قبل یعنی قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری موضوعاتی را مطرح کردید که به وقوع پیوست، اکنون چه احساسی دارید و این مسیر یعنی انتخاب دکتر روحانی از سوی مردم چه فراز و فرودهایی داشت؟
من مثل همه مردم از نتیجه انتخابات و پیروزی آقای دکتر روحانی خوشحالم که این خوشحالی دو دلیل دارد؛ یکی اینکه خود را در این جهت دارای سهم می‌دانم و احساس می‌کنم نقش جدی در پیروزی آقای روحانی داشته‌ِام. دوم اینکه خوشحالم که در خوشحال کردن مردم ایران سهم داشتم؛ احساس پیروزی یک ملت و خوشحال بودن از این جهت موضوع کمی نیست. اکنون مردم احساس آرامش می‌کنند و نسبت به آینده امیدوار هستند. آن نگرانی‌ها نسبت به آینده کشور، امنیت کشور و توسعه کشور که در گذشته طی 8 سال متراکم شده بود در حال رفع شدن است. در آن زمان مردم احساس می‌کردند که در یک قهقرایی قرار گرفته‌اند که هر روز مشکلات زیادتر می‌شود و این تبدیل به یک نگرانی عمومی و ملی شده بود. امروز این نگرانی نیست. امروز به جای آن نگرانی مردم احساس امنیت خاطر و احساس شادمانی می‌کنند.
س-شما سال گذشته در گفت‌وگویی که با آرمان داشتید، اشاره داشتید نباید مردم را بین انتخاب آزادی و امنیت مخیر کرد اما اکنون از همراهی آنها می‌گویید.
اکنون مردم هر دو مولفه را دارند. شاید مهم‌ترین انگیزه مردم برای انتخاب آقای روحانی این بود که مردم احساس می‌کردند در شرایط فعلی مناسب‌ترین فرد که با واقعیت‌های موجود امکان تحقق خواست‌ها و مطالباتشان را دارد، فردی غیر از دکتر روحانی نیست. مردم در این زمان ایده‌آل فکر نکردند بلکه واقع‌بینانه با موضوع مواجه شدند. مهم بود که در این مقطع، مردم جلوتر از سیاستمداران، احزاب و شخصیت‌ها بودند.
منظورتان را واضح‌تر بفرمایید؟ کدام جریانات؟ باید پذیرفت که برخی جریانات سیاسی خیلی عقب‌تر از مردم بودند. در سال گذشته قانع کردن برخی شخصیت‌ها را در دستور کار داشتم که نه احتمال می‌دادند پیروز می‌شوند و نه امیدوار بودند در صورت پیروزی، آقای روحانی بتواند این نقش را ایفا کند و می‌گفتند امکان پیروزی و امکان رخ دادن چنین اتفاقی نیست و بسیار بعید است که آقای روحانی بتواند این نقش را ایفا کند. برخی افراد که اکنون در وزارتخانه‌ها و پست‌های مهم دولت حضور دارند افرادی بودند که بنده ماه‌ها با آنها بحث می‌کردم که ‌ایده‌آل فکر نکنند بلکه واقع‌بین باشند. در آن مقطع بارها عنوان داشتم حضور آقایان ‌هاشمی یا خاتمی عملی نیست و حتی به مصلحت هم نیست که این دو بزرگوار بیایند لذا باید به گزینه‌ای روی بیاوریم که در شرایط فعلی به صلاح است. تعداد افرادی که می‌توانستند در آن موقعیت آن نقش حساس بی‌بدیل را ایفا کنند بسیار کم و شاید دو نفر بودند که این توانایی را داشتند.
این دو نفر چه کسانی بودند؟ آقایان روحانی و ناطق بودند. آقای ناطق قبول نکردند لذا انتخاب در آقای دکتر روحانی منحصر شد. جریان اصلاح‌طلب و جریان متمایل آقای ‌هاشمی از دکتر روحانی حمایت کردند. درست است که بخش بزرگی از اصولگرایان هم آمدند اما پایگاه اصلی رای‌آوری آقای روحانی جریان اصلاح‌طلب و معتدل و طرفدار آیت‌ا...‌هاشمی است و این یک واقعیت است. ماجرای ائتلاف – ائتلاف که مطرح شد برخی دوستان آقای دکتر عارف گلایه کردند که من این جریان را به راه‌ انداختم اما این اندیشه توهمی بیش نبود چون ماجرا بسیار وسیع‌تر‌ از آن بود که من بتوانم آن را راه بیندازم.
شما می‌خواهید بگویید کار از پایین کلید خورد. درست است؟کاملا درست است. جریانی بود که از شهرهای کوچک شروع و سپس به شهرهای بزرگ رفت و در نهایت به تهران رسید یعنی از پایین این موج و نهضت برخاست و به بالا رسید. اگر چنانچه آقایان خاتمی و ‌هاشمی و دیگران از آقای عارف می‌خواستند که کنار بروند به این دلیل بود که واقعیت را متوجه شده بودند که مردم می‌خواهند این ائتلاف با حفظ حرمت آقای عارف که از ذخایر کشور و از مفاخر ایران است اتفاق بیفتد. دکتر عارف در هر اقدامی موفق بوده اما مردم فهمیده بودند هرگز نباید رقابتی در این اردوگاه باشد و در این موقعیت، مصلحت این است که دکتر عارف به نفع دکتر روحانی کنار برود. این مساله از روستاها شروع شده بود و بسیار جای تعجب است که بسیاری از ستادها ادغام شده بودند. من به بیش از دو سوم استان‌ها سفر کردم که در برخی استان‌ها، ستادها ادغام شده و ائتلاف اتفاق افتاده بود اما درک این مساله برای تهران مشکل بود. مردم به خوبی و زودتر از روشنفکران و صاحبنظران و رجال سیاسی مسائل را درک می‌کنند و موقعیت خطیر کشور که دشمن از هر طرف داشت ما را محاصره می‌کرد را تشخیص می‌دهند. گفتمان زمان احمدی‌نژاد به شکلی بود که کشور در بسیاری جهات قفل شده بود و در داخل با مشکلاتی مواجه بودیم و در خارج مرزها هم جمهوری اسلامی در مقابل همه قرار گرفته بود و به عبارتی در زمان دولت قبل، ایران قدرتمند خوب نمایش داده نشد. دکتر جلیلی شخص محترمی است و گفتمانی دارد اما مردم به آن رای ندادند. آقای جلیلی و دوستانش بسیار شفاف شعارهایشان را مطرح کردند و از توانمندی‌های زیادی برای طرح خودشان برخوردار بودند یعنی ابزارهای زیادی داشتند که یک هزارم آن ابزارها در اختیار ستاد آقای روحانی نبود. یکبار برای سخنرانی به کاشان رفته بودم و در مسیر بازگشت به تهران دیدم که یک اتوبوس با آرم برخی نهادها برای تبلیغ به نفع جلیلی به سمت تهران می‌آمد. تمام بیابان‌ها و جاده‌ها مملو از امکانات تبلیغاتی جناب آقای جلیلی بود یعنی او ابزار زیادی در اختیار داشت اما مردم به آن گفتمان رای ندادند چون احساس می‌کردند آن گفتمان ادامه گفتمان آقای احمدی‌نژاد است. مردم دنبال تدبیر، امید و حل مشکلات بودند نه ادامه وضعیت گذشته.
بخشی از انتظارات رای‌دهندگان به آقای روحانی در مسئولیتی که به شما سپرده شده، تعریف می‌شود. با توجه به مسئولیت شما در وزارت اطلاعات، مسائل و مشکلات اقوام و قومیت‌ها را چه می‌دانید؟
مردم به یک تغییر رای دادند و معتقد بودند که وضع باید تغییر کند. نماد آن تغییرهم آقای روحانی بود. او در تبلیغات و گفتمانش تغییر را دنبال می‌کرد و مردم در گفتمان کاندیداهای دیگر نمودی از گذشته را می‌دیدند یعنی آقای روحانی را «نه» بر گذشته می‌دیدند.ممکن بود که آقای ولایتی هم این تغییر را می‌خواست اما می‌گفتند که آقای ولایتی نمی‌تواند این نقش را ایفا کند و دقیقا همین حرف را در مورد آقای عارف هم می‌زدند. ممکن است آقای عارف در گفت‌وگو، گفتمانش و در تبلیغاتش شفاف‌تر از آقای روحانی بود اما احساس می‌کردند که او نتواند به وعده‌هایش عمل کند. آقای روحانی را قدرتمند می‌دیدند به‌ویژه در سخنرانی‌ها و مناظراتش بسیار قوی برخورد کرد، این تغییرات را صریح اعلام کرد و گفت من یک حقوقدان هستم. مردم این پیام را درک کردند و فهمیدند منظور او چیست و برخی رقبای او را در نقطه مقابل می‌دیدند. آقای روحانی می‌خواست بگوید که من تفکر نظامی ندارم. مردم آقای روحانی را مرد تغییر یافتند. روحانی با شعار حقوق شهروندی آمد و در اولین روزی که او اعلام کاندیداتوری کرد اعلام نمود که من برای حقوق شهروندی آمده‌ام و هنوز هم به این مساله اعتقاد دارد که باید حقوق شهروندی در تمام سطوح که منبعث از قانون اساسی است، رعایت شود. بخشی از این حقوق شهروندی حقوق اقلیت‌هاست؛ اگر حقوق شهروندی به طور کامل اجرا شود، به شعار و اقدام دیگر نیازی نیست. حقوق شهروندی در قانون اساسی به طور کامل دیده شده اما در برخی مواقع مغفول مانده است لذا اگر این موضوع به‌طور کامل اجرا شود، هیچ شعار دیگری در هیچ حوزه‌ای باقی نمی‌ماند و همه جهات تامین می‌شود ولی آقای دکتر روحانی مشکلات راه را خوب احساس می‌کند، در جریان بوده و می‌داند برای رسیدن به این اهداف باید نسبی فکر کرد اما برخی حقوق دارای اولویت بیشتری هستند که از جمله آنها، مساله حقوق اقلیت‌هاست؛ حقوق اقلیت‌های قومی، مذهبی و دینی که هر سه در حکم ایشان برای من آمده است. دکترروحانی چه در نشست با نخبگان اقوام و در مسافرت‌هایی که به مناطق داشت، این موضوع را مطرح و بر آن تاکید کرد لذا انتظار مردم است که ایشان به حقوق اقلیت‌ها و اقوام توجه ویژه داشته باشد.
با توجه به تجربه خودتان در این زمینه، کدام بخش از این حقوق نقض شده یا به طور کامل اجرا نشده است؟
باید یک مقدمه بگویم و بعد به این سوال پاسخ دهم. اقلیت‌ها در تمام دنیا حضور دارند و ترکیبی از گرایشات قومی، مذهبی و دینی هستند. همسایه‌های ما مانند پاکستان و عراق و... همین‌طور است حتی در کشورهای عربی هم اقلیت مذهبی دارند. هندوستان مهم‌ترین کشور پرجمعیت است که بیش از هر کشوری دارای تعدد و تکثر قومی است که رعایت حقوق اقلیت در آن مثال‌زدنی است. هندوستان نمودی از عالی‌ترین کشور متکثر قومی و دینی و مذهبی است که خوب عمل می‌کند یعنی دموکراسی‌ای که در این کشور وجود دارد، در هیچ کشوری نیست. آنهایی که خودشان را مادر و پدر دموکراسی می‌دانند، هیچگاه به گرد هندوستان نمی‌رسند. نمره هندوستان در رعایت حقوق اقلیت‌ها بیست است و الگویی برای کشورهایی است که می‌خواهند دموکراسی داشته باشند نه کانادا. سیاست کانادا بر تعدد فرهنگ‌ها گذاشته شده است اما مشکلات هندوستان در آنجا نیست. این موارد را به عنوان مقدمه گفتم و منظورم این بود که حقوق اقلیت‌ها و اقوام موضوع اختصاصی ایران نیست و در همه کشورها وجود دارد. در اکثر کشورهای جهان، حقوق اقلیت‌ها نقض می‌شود حتی در آمریکا، کشتن سیاه‌پوست‌ها و سرکوب اقلیت‌های دینی یهودی و مسیحی‌ها را شاهدیم که این وضع در اروپا بدتر است و حقوق اقلیت‌ها رعایت نمی‌شود. مسلمانان در فشار هستند. فرانسه که به مهد ماهواره و آزادی معروف است، به زن محجبه اجازه ظاهر شدن در اماکن اداری را نمی‌دهد.ادامه مطلب...
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
اشتغال ،بیمارستان در سرلوحه مطالبات مردم ملاثانی بود.

بمناسبت هفته نیروی انتظامی و در راستای گسترش ورزش همگانی با همت فرماندهی انتظامی و همکاری دستگاههای اجرایی شهرستان باوی ،همایش بزرگ پیاده روی خانواده با مشارکت هزاران تن بانوان و مردان شهر ملاثانی در حدفاصل بلوار معلم برگزار شد .در پایان این همایش دهها جایزه به قید قرعه به شرکت کنندگان اهدا شد.در این همایش آقای سیدی فرماندار باوی در سخنان کوتاهی ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی و تشکر از زحمات کارکنان این نیرو در زمینه برقراری امنیت و تامین آسایش شهروندان از حضور چشمگیر مردم در این آیین سپاسگزاری کرد .به گزارش خبرنگار ما از جمله حاشیه های جالب این مراسم در هنگام آغاز سخنرانی فرماندار جمعی از شهروندان حاضر بدون هماهنگی قبلی یکصدا شعارهایی در خصوص رفع معضل بیکاری و لزوم احداث بیمارستان و تحقق وعده چندساله مسئولان سر دادند که فرماندار سیدی نیز با تایید مطالبات بحق مردم در خصوص پیگیری آنها از رهگذر دستگاههای مربوطه قول مساعد داد.لازم به یادآوری شهرستان باوی دارای مقام پنجم بیکاری در سطح کشور و جزء 10 شهر نخست بیکار می باشد.(تصاویر به نقل از باوی نیوز)
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
چگونه می‌توانیم به تماشا بنشینیم به یغما رفتن و مرگ کارون خروشان
جمعی از فعالان عرصه‌های فرهنگی، هنری، محیط زیست،خبری خوزستان، طی نامهٔ سرگشاده‌ای به رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، خواهان توقف طرح انتقال آب کارون به اصفهان، برای همیشه شدند.در متن این نامه که به امضای بیش از ۱۵۰ نفر از فعالان عرصه‌های مختلف در خوزستان رسیده، آمده است:


ما جمعی از از فرزندان کوچک جامعه فرهنگی، هنری و اجتماعی خوزستان بزرگ به نمایندگی از عرقِ نشسته بر جبین زنان و مردان شریف سرزمینمان خوزستان و از میان آفتاب و شرجی و نفت، سخن می‌گوییم.از خانه‌های بی‌نفت سرزمین نفت مسجد سلیمان، از میان سرفه‌های کارگران پالایشگاه و پتروشیمی ماهشهر و آبادان،از خیابان‌های پر از شهید خرمشهر، از سنگرهایی که هنوز بوی محمد جهان آرا را می‌دهند، از میان خون مظلومیت کوچه خاکی‌هایی که ردپای هشت سال غیرتشان در جای جای تاریخ و خاطرات ایران بزرگ تا ابد باقی خواهد ماند. از کرانه‌های بغض بهمن‌شیر و نخل‌هایی که سرشان را در قمار با مردانگیشان باختند که حالا ما بر سر هر تپه‌ای شیپور و رقص پیروزی پرچم سه رنگ مقدسمان را به نظاره بنشینیم.
ما جمعی کوچک از فعالین فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی و... جامعه پنج میلیونی خوزستان بزرگ، با گرد و غباری چند ساله نشسته بر شانه، با نفس‌های عاصی از آلودگی‌های سمی نفت و گاز و با داغ سربازان به خانه بازنگشتهٔ نشسته بر جان مادرانمان از شما می‌خواهیم هر چه سریع‌تر پرونده انتقال آب کارون به زاینده رود که طرحی غیر کار‌شناسانه، بدون مطالعه و به دور از هرگونه منطق علمی برای انجام است را متوقف کنید که نتیجه‌ای جز خشکاندن ته ماندهٔ ناچیز خون رگ‌های سرزمینمان خوزستان نخواهد داشت و این با شرف مردان و زنان فارس و عرب و بختیاری با نفس‌هایی پر از گرد و غبار و آمونیاک دیگر طاقت تماشای مرگ کارون را نخواهند داشت.ما چگونه می‌توانیم به تماشا بنشینیم به یغما رفتن و مرگ کارون خروشان و پر از بغض و خاطره‌مان را توسط هموطنان عزیز اصفهانی که خود چند لوله کوچک انتقال آب به کشاورزان یزدی را تاب نیاوردند و با بلدوزر و کلنگ جوابش را دادند؟ دولتمردان و مردم اصفهان تا کی می‌خواهند بر طبل تمامیت خواهی خود بر سرمایه‌های بومی مردم ایران بکوبند؟ تا کی باید مردم سرزمین ما قربانی سیاست ورزی‌هایی شوند که فقط به آبادانی چند شهر و استان خلاصه می‌شود؟ و خرمشهر قهرمان ما با ستاره ستاره شهید و سنگر به سنگر افتخار هنوز آب شرب نداشته باشد؟ تا کی شهروند خوزستانیِ فارق از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی باید سنگینی بار شهرهای آقازاده‌ها و دولتمردان را به دوش خسته خود بکشد؟ اینجا‌‌ همان خوزستانی است که پاره تن ایران است و از این پاره تن هر روز جز زخم و درد و آلودگی نفت نصیب مردمش نمی‌شود.
آقای رئیس جمهور،آنقدر بغض داریم و آنقدر قلبمان از نامهربانی‌ها درد می‌کند که ذکر مصیبتش نه در وقت اندک شما خلاصه می‌شود و نه غرور همیشگی خون خوزستانی ما اجازه گلایه می‌دهد.سرکار خانم معصومه ابتکار، مدیریت ارجمند سازمان حفاظت از محیط زیست، ما پسران و دختران خوزستان برای حفاظت از تک بازمانده‌های اکوسیستم و محیط زیست این زمین سوخته خواستار ورود هر چه سریع‌تر شما به این مساله و بسته شدن این پرونده یکبار برای همیشه هستیم.
جناب آقای دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهور، ما جوانان و فعالان خوزستانی از شما رئیس جمهور همه مردم ایران با احترام درخواست داریم با «تدبیر» همیشگی خودتان اجازه خاموش شدن یکی از تک ستاره‌های «امید» زندگی در سرزمین ما خوزستان را ندهید.که ما تا پای جان، سپر حفاظت از سرزمینمان را نگاه خواهیم داشت.جمعی از هنرمندان، نویسندگان، فعالان مدنی، اجتماعی و محیط زیست خوزستان.

اسامی امضاء کنندگان این نامه عبارت است از:مهدی یراحی، پیمان ماندگار، علی مردانه، ناصر ندیمی، داریوش معمار، کوروش ضیغمی، شهرام گراوندی، مجتبی گهستونی، ذوالفقار شریعت، قربان درویشی، محمد بم، میلاد اتنا، حمیدرضا آتش برآب، سهراب منصوری، رهام اشکاش، آریا خسروی، فرخ نقدی‌پور، یونس مولایی، عباس بویری، مجتبی مدیری، خلیل اسدی، رضا می‌ردریکوندی، حامد جلالی، منصور سرخی، سعید سید حسینی، مهدی مزرعه، بهادر طهماسبی، راضیه ممتازان، کسری برزیده، ساناز فرخ منش، رخساره خیراندیس، محمد نواصر، وحید احمدی، سحر صحراگرد، مصطفی سواعدی، محمد علی شریفی، میترا بهجت، ساغر مشعلی، فاروق مجدم، امیر کریمی، مجتبی راشدی، عبدالرضا بهوندی، عنایت داوودی، حسین حساوی، نسرین بدیع، امیر محمد حاجیان، شکوفه کوثری، احسان ایزدپناه، امیر انواری، صالح زهیری، احسان ناحیه، کبری نوری، نوید بامدادیان، مریم سپهری فر، الهه بویری، عادل باوی، فاطمه قاسمی، امین حمید، پروین سلیمی، محمد ابراهیمی فرد، محمد حمید، آرش طاهری، مرتضی شهابی، رضا گودرزی، مریم گلی، ایمان براتی، پریسا فروغی، محمد دینداروند، سجاد کوچکی، قاسم لطیفی، لیلا حسینی، سید محمد مسعود نیا، رویا ضیایی، شهاب چارکی، هدی باوی، نسرین غلامیان مفرد، پیروز حسینی، سید رضا عساکره، حسین آلبوغبیش، سولماز کیانی، پوران پورقاسم، شجاع دیندارلو، رضا قانع، محمد غبیشاوی، سارا شکوه‌نژاد، تهمینه باکان، نیوشا حاجتی، مهران زارعی، علی صالحی، ستار دادگر، شهین ایزدی، محمدصالح قنواتی، صادق حیاتی، نگاه ممویی، شاهرخ قشه‌زاده، فرح ساکی، مسعود امامی، نیما شهبازیان، محمد محمدی، سید محسن رفیعیان، زینب عبدخدا، اکرم صفابخش، امین زرگر، شکوفه شیعی، ساسان برق نورد، مهدی اصلاحی، دانیال صنوبری، گلنوش سیدی، حجت الله صالحی، آتوسا ارشادی، مهناز گل کار، شادی صابر، سید بهرام حسینی، ساغر ایران کوهی، سامان آقایی، عبدالحسین حمید، شکرالله دیلمی، سعیده حاجیان، نعمت الله باقری، منیژه هاکان، کامران ستوده، بردیا رضایی، معصومه بوقچی، عوض دولان دارگر، بهرام موسوی، فیروزه شکاری، کبری بنت سعید، حسین عساکره، حنیف عباسی، یلدا کاملی، سولماز مهرابی، شبنم عبدللهی، عسل فرنود، امیر کریمی، فرهاد جابری، لیلا صدیق، مناف شکیبا، سینا امیری، آسیه حسینیان، سمانه بنیادی، نیما محمدی، عرفان مکوندی، رضا صفری، رامبد لطفی، فرزاد میر احمدی، احمد نامدار، کیوان زمانی، عسل آلبوشوکه، شیما شهری، شعیب سعیدی، محمد مرادپور، جواد بهمن کار، شهریار باوی، آرش کرمی، محمد قمری، آرتین احمدی، نوید تاج، بیتا گمانی، ناصفر فتحی، میلاد غلام ویسی.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
با این تصمیمات نظام خانواده متلاشی می شود ,علما باید نسبت به این موضوع اعتراض کنند.


ساعات کاری ادارات با موافقت هیات دولت تغییر کرد و این تغییر تا به امروز نقدهای فراوانی را به دنبال داشت. این موضوع در خوزستان نیز همزمان با سراسر کشور تغییر کرد.در جلسه هیات دولت ساعات جدید آغاز به کار دستگاه های اجرایی، سازمان ها و مراکز آموزشی و خدمات درمانی، بانک ها و واحدهای نظامی به تصویب اعضای دولت رسید. بر این اساس و با موافقت هیات دولت، ساعات آغاز به کار دستگاههای اجرایی و مراکز آموزش عالی و پژوهشی و بخش های آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ساعت 8 صبح، مدارس ساعت 7:15 تا 7:45 صبح، بانک ها ساعت 7:30 صبح و واحدهای نظامی در ساعت 6:30 تا 7 صبح تعیین شده است.
مرغ دولت همیشه یک پا دارد!

با روی کار آمدن دولت دهم در سال 89 ساعت کاری کارکنان به دلیل کاهش آلودگی هوا و ترافیک سنگینی شهری و دلایل این چنینی، یک ساعت و نیم کاهش یافت. حال با روی کار آمدن دولت یازدهم در مصوبه ای ساعت کاری کارکنان را به روال سابق 7:30 تا 16:15 بازگشته تا مطابق با ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری، ساعات کار کارمندان دولت که 44 ساعت در هفته است، پر شود. اما این اعلام افزایش مجدد ساعت کاری نقدهای فراوانی را به دنبال داشت که در همین خصوص آسیب شناسی بازگشت ساعت کاری دولتی ها موضوعی است که در این روزها، محور صحبت اکثر کارمندان و کارشناسان قرار گرفته و کارشناسان نیز نسبت به این موضوع عکس العمل نشان دادند و هشدارهایی را به دولت دادند.
با توجه به میزان بازدهی پایین ادارات دولتی با همان ساعت کاری قبلی و این که دولت ها تاکنون حتی توان به بازدهی رساندن ساعت کاری کارمندان تا ساعت 14 را نیز نداشته اند اما مرغ دولت یک پا دارد و اصرار دارد این ساعت کاری همچنان به ساعت 16 افزایش یابد و هیچ توجهی به هشدارهای کارشناسان و نیاز مردم و قشر کارمند و خواسته زنان و کودکان ندارد.
مخالفت کارمندان خوزستان با افزایش ساعت کار

در گفت و گو با برخی کارمندان ادارات در خوزستان با یک اعتراض و مخالفت صد در صدی مواجه شدیم که قابل تامل است.  یکی از کارمندان زن مسئله نگهداری از کودکان را عنوان می کند و می گوید: از این پس برای خانواده ها دشوار است که هم کارشان را به نحو احسن انجام دهند و هم به تربیت فرزندانشان برسند
 خانم محبی کارمند سازمان تامین اجتماعی می گوید:  در گذشته مدارس نوبت صبح ساعت 13 الی 14 تعطیل می‌شد و تقریبا همزمان با تعطیلی ساعت کار ادارات دولتی یا حداکثر یک ساعت اختلاف بود و به همین دلیل امکان مدیریت خانه برای کارمندان زن به راحتی صورت می گرفت و حتی ناهار با خانواده میل می‌شد اما در شرایط کنونی که کارمندان زن نیز ساعت 16 محل کار را ترک می کنند با توجه به اوج ترافیک در آن ساعت و طولانی بودن برخی مسیرها، تقریبا برخی کارمندان با یک یا دو ساعت تاخیر به خانه می رسند و در فصل زمستان که مصادف با تاریکی هوا است، مدیریت خانواده و فرزندان معنایی ندارد!یکی از کارمندان یکی از دانشگاه ها می گفت: با این کار واقعا انگیزه کاری را از کارمندان می گیرند و اصلا درست نیست با این حقوق و مزایا، این همه ساعات کاری را افزایش داده اند.  آقای عبادی می گوید: موقع کار که میشود همه می گویند باید ساعت کار در هفته 44 ساعت باشد، ولی مصوبه قانونی مجلس که می گوید حقوق کاکنان دولت باید متناسب با نرخ تورم باشد چندین و چند سال است که رعایت نمی شود.ادامه مطلب...
ارسال توسط جمعی از نویسندگان

آموزش و پرورش رتبه ی آخر یا نزدیک به آخر را در سطح کشور به خود اختصاص داده است

نماینده شهرستان شوشتر در خصوص استاندار جدید خوزستان گفت: نقطه مثبتی در این انتخاب است، با توجه به این که مقتدایی فرزند همین استان است و فرد شناخته شده ای است لذا شناخت یکی از نقطه های موفقیت است. وی اظهار کرد: مقتدایی تجربیاتی از گذشته دارد که اگر مکمل هم شوند نکات مثبتی برا موفقیتشان است. سید محمد سادات ابراهیمی اظهار کرد: مشکلات خوزستان پیچیده و بزرگ هستند و قطعا از عهده یک نفر بر نمی آید و با یک خرد جمعی و هم اندیشی با صاحب نظران و همه ی افکار و اندیشه ها می توان قدمی برای ازبین رفتن مشکلات برداشت. وی تاکید کرد: استاندار جدید باید از همه ی افکار و اندیشه ها استفاده کند.


وی در پاسخ به این که آیا حضور مجدد مقتدایی بر مسند استانداری باعث عقب گرد استان نمی شود، گفت: قطعا استاندار جدید برنامه هایش را به دولت اعلام کرده و دولت با توجه به برنامه های ارائه شده، وی را به عنوان مسئول ارشد انتخاب کرده است همچنین با توجه به این که خوزستان یک استان مورد توجه دولت است و دولت دارای تدبیر ارزشمندی است، لذا با همکاری مردم و مسئولان و نخبگان این عقب گرد اتفاق نمی افتد.
سادات ابراهیمی در خصوص اولویت های اصلی و اساسی که استاندار جدید باید در نظر بگیرد، گفت: متاسفانه استان خوزستان از مشکلات بسیاری رنج می برد که سطحی و معمولی نیستند. وی با اشاره به نبود زیرساخت های رشد و توسعه در استان گفت: این موارد از مشکلات اصلی استان هستند که باید در اولویت قرار گیرند از جمله این مشکلات می توان به بحث حمل و نقل اشاره کرد، همچنین موضوع بهداشت و درمان که نارضایت مردم را هر روز شاهد هستیم . نماینده شوشتر با اشاره به دیگر مشکلات استان افزود:آموزش و پرورش و آموزش عالی که رتبه ی آخر یا نزدیک به آخر را در سطح کشور به خود اختصاص داده موضوع با اهمیتی است که باید به آن توجه ویژه شود و با یک تعامل و همفکری و با همکاری استعدادها و برکات استان و در کنار هم قرار دادن استعدادها فرصتی برای از بین بردن مشکلات استان پیش بیاید.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
همین یک دلیل برای قرار گرفتن 7 شهر خوزستان در ردیف 10 شهر اول بیکار کشور کافی است.

اشاره: مدتی پیش وبگاه خبری ملاثانی نیوز با اعلام خبر تخصیص 950 میلیارد تومان جهت اجرای مرحله نخست طرح احیای 800 هزار هکتاری اراضی کشاورزی خوزستان (طرح مقام معظم رهبری) هشدار داده بود که فرصت های شغلی این طرح نباید به شرکت ها و نیروهای غیر بومی اختصاص یابد.ولی در سایه غفلت و بی توجهی مسئولان و نمایندگان به این هشدار ،پیش بینی مذکور واقعیت تلخ پیدا کرده و اجرای طرح به شرکت نام آوران سمنان سپرده شده است.مدیران این شرکت برای سرپوش نهادن بر این مساله در برابر افکار عمومی،زیرکانه اقدام به تغییر نام و آدرس محل شرکت در اداره ثبت اسناد و املاک سمنان نموده اند که جهت اطلاع مسئولان،نمایندگان و مردم خوزستان عین آگهی تغییر اساسنامه شرکت نام آوران سمنان منتشر می گردد.لازم به ذکر است در مرحله نخست طرح 800 هزار هکتاری در 8 شهرستان از جمله اهواز،باوی ،کارون،حمیدیه،شوش،دشت آزادگان و.... اجرا می شود.
شرکت «نام آوران نصر سمنان» از شرکت های تابعه «موسسه جهاد نصر» با تغییر نام به «عمران گستر جهاد نصر» دفتر مرکزی خود را نیز از سمنان به اهواز انتقال داد و با این حساب می توان این شرکت را از شرکت های بومی استان خوزستان و نیروهای این شرکت هم نیروی «درون استانی» محسوب می گردند!متن آگهی تغییرات این شرکت به شرح زیر است:

آگهي تغييرات شرکت نام آوران نصر سمنان سهامي خاص
شماره ثبت1345 شناسه ملي10860092748
شماره4447/ش ۱۳۹۱/۶/۲۸

برابر صورتجلسه مجمع عمومي فوق‌العاده مورخ24/2/91 که در تاريخ5/4/91 واصل گرديد.نام شرکت از نام‌آوران نصر سمنان به عمران گستر جهاد نصر پيرو کد91/358/119 تغيير يافت.اساسنامه جديد مشتمل بر29 ماده و 20 تبصره بتصويب رسيد.مرکز اصلي شرکت به آدرس جديد استان خوزستان شهرستان اهواز خيابان امام خميني چهارراه آبادان ساختمان قبلي سازمان جهاد کشاورزي استان خوزستان تغيير يافت و ماده‌هاي مربوطه اصلاح شد.

ثبت اسناد و املاک شهرستان سمنان
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : چهارشنبه هفدهم مهر 1392
مدیران آینده خوزستان خود را مستغنی از مشاورت های جادری ندانند.
براساس شنیده های موثق ،در راستای بهره جستن از توان مدیریتی فرزندان خوزستان و نظر به تاکید شخص رییس جمهور روحانی ،دولت بزودی آقای دکتر جاسم جادری را بعنوان استاندار هرمزگان معرفی خواهد کرد.بسیاری از نخبگان استان بویژه فعالان فرهنگی - اجتماعی (حامیان دکتر روحانی) طی سه ماه اخیر تلاش نمودند تا کلید عمارت خیابان فلسطین و سکانداری مدیریت عالی خوزستان به جادری سپرده شود اما لابی های قدرتمند نفتی و متصل به منابع ثروت و قدرت از تحقق چنین سودایی جلوگیری کردند.در هر حال ان شاالله در دو استان جنوبی خوزستان و هرمزگان شاهد موفقیت دو چهره معتدل این خطه آقایان مقتدایی و جادری باشیم.بدون تردید مدیران آینده خوزستان نباید خود را مستغنی از مشاورت های دکترجادری بدانند.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : سه شنبه شانزدهم مهر 1392
بازگشت به کلاس اول !!

دومین نشست کابینه یازدهم صبح امروز چهارشنبه به ریاست رییس جمهور روحانی تشکیل و طی آن به پیشنهاد وزیر کشور و تصویب هیات وزیران دکترعبدالحسین مقتدایی بعنوان استاندار خوزستان معرفی  شد تا جایگاه هفدهمین استاندار خوزستان را به خود اختصاص دهد.


دکترعبدالحسین مقتدایی از چهره های معتدل و اجرایی اصلاح طلب، در دولت های هفتم و هشتم استاندار استان های خوزستان و هرمزگان بوده است. وی از مقبولیت خوبی در زمان تصدی استانداری‌ این دو استان جنوبی برخوردار بوده است.مقتدایی همچنین در دوره های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی، نمایندگی مردم آبادان را بر عهده داشته است. مقتدایی در حال حاضر به عنوان عضو هیئت مدیره و مشاور شرکت ملی حفاری فعالیت می‌کند.

بسیاری از ناظران معرفی آقای مقتدایی را باتوجه به اعلام رسانه ای ایشان مبنی بر نداشتن آمادگی پذیرش این مسئولیت غافلگیرانه می دانند و نظر به اعلام حمایت وی از آقای دکتر جادری در نشست سه هفته پیش اعضای ستاد انتخاباتی روحانی انتظار این بود که پس از 34 سال و در عصر دولت تدبیر و امید یک استاندار عرب از خطه خونرنگ کربلای ایران معرفی شود.با آمدن مقتدایی، سید جعفر حجازی با استانداری خوزستان پس از حدود 6 سال و 4 ماه تصدی این سمت با مدیریت ارشد استان خداحافظی می کند.انتقال آب کارون، اختلاس 3000 میلیاردی، رکود و تعطیلی بسیاری ازشرکت های صنعتی استان، احداث سد گتوند و شور شدن آب کارون، مهاجرت بسیاری از نخبگان و مدیران توانمند خوزستانی و ... تعدادی از اتفاقاتی است که در دوره استانداری حجازی در استان خوزستان رخ داد.
در هر حال این وبگاه انتخاب آقای مقتدایی را تبریک و به فال نیک می گیرد و امیدواریم ایشان با استفاده از توان همه نیروهای شایسته استان گام های بلندی را در راه توسعه و شکوفایی خوزستان بردارد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
قابل توجه نمایندگان محترم مجلس !!!
استاندار جدید اصفهان،نخستین بازدید عمرانی خود را به مدت 9 ساعت به طرح تونل سوم کوهرنگ برای انتقال آب سرشاخه های کارون به اصفهان و سد در حال احداث و تاسیسات جانبی آن اختصاص داد.
مدیر عامل این شرکت در این بازدید،گزارشی از وضعیت این پروژه مهم را ارائه داد.همچنین مشاوران و پیمانکاران پروژه نیز گزارش هایی از روند پیشرفت هر دو پروژه و اتمام عملیات حفاری ارائه دادند.دکتر رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، نیز با استماع گزارش های کارشناسی و مشکلات مربوط، دستورات لازم را در خصوص تسریع در پیشرفت عملیات صادر کرد.استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به حجم اقدامات انجام شده با وجود پیچیدگی های فنی که این پروژه داراست، آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین وسخت ترین پروژه های آبی در سطح کشور و حتی جهان دانست و از طراحان، مشاوران، پیمانکاران و مدیریت آب منطقه ای استان تشکر کرد.گفتنی است بازدید استاندار اصفهان بیش از 9 ساعت به طول انجامید و این اولین بازدید عمرانی وی از پروژه های در حال احداث از زمان تصدی استانداری اصفهان بود.دکتر رسول زرگرپور در این بازدید، از تونل های دسترسی به تونل اصلی و تاسیسات پمپاژ آب با ظرفیت 120 میلیون متر مکعب در سال و تونل دسترسی به تاج سد اصلی بازدید کرد.حفاری تونل سوم کوهرنگ به طول حدود 24 هزار متر و حجم آب انتقالی 255 میلیون متر مکعب بیش از 99.9 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پروژه سد ذخیره ای تونل سوم کوهرنگ نیز حدود 16 درصد پیشرفت داشته است.این سد با 130 متر ارتفاع از کف و طول تاج 250 متر، از نوع سدهای بتونی دو قوسی است که حدود 385 میلیون متر مکعب گنجایش داشته و قادر است حدود 280 میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.
گفتنی است دکتر رسول زرگرپور، طی سال های 1376 تا 1380 و نیز 1384 تا 1387، در سمت معاونت امور آب وزارت نیرو فعالیت می کرده است که در سی و یکم شهریورماه امسال با پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت دولت، به عنوان استاندار اصفهان منصوب شد.


ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : سه شنبه شانزدهم مهر 1392
مرکز بهداشت با کمک شورای شهر نسبت به پیگیری احداث فاضلاب شیبان اهتمام ویژه داشته باشند

اهمیت بهداشت در زندگی فردي واجتماعی برکسی پوشیده نیست. بهداشت آنقدر اهمیت یافته که مبناي رشد وتوسعه کشورها قلمداد می شود و رعایت بهداشت نشانه اي از رشد شخصیت اجتماعی فرهنگی هر جامعه می باشد . درعبور از نقاط شهري وروستائی،چهره ظاهري مناطق معمولاً می تواند معرف سطح فرهنگ مردمی می باشدکه درآن محدوده زندگی می کنند. یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی مسئله دفع غیر بهداشتی یا رها نمودن فاضلاب حاصل از شستشوي البسه، ظروف، حیاط منازل و...به کوچه وخیابان ومعابر است. فاضلابها همیشه حاوي عوامل بیماری زاي متعدد می باشند و علاوه بر بد منظره کردن کوچه و خیابان، محیطی مناسب جهت تغذیه وتکثیر پشه، مگس و موش فراهم می کنند. پشه خاکی سبب انتقال بیماري سالک ومگس باعث انتقال امراضی همچون اسهال هاي آمیبیوباسیلی،تراخم،حصبه،وبا، سل،جذام،سیاه زخم وبیماریهاي انگلی و.. می گردد.موش نیزسبب انتقال بیماریهاي طاعون،یرقان و...می شود. با خشک شدن فاضلاب وتبدیل آن به گرد وغبار،عوامل بیماریزاي موجود درفاضلاب وارد هوا شده وازطریق دستگاه تنفسی می توانند باعث بسیاري ازبیماریهاي ریوي وتنفسی شوند.باید توجه داشته باشید که بیشترین خطرمتوجه کودکانی است که درحین بازي درکوچه وخیابان بااین آلودگیها در تماس می باشند.در شیبان یکی از اساسی ترین مشکلات شهر وجود فاضلاب های روباز می باشد که متاسفانه هیچ پروژه ای برای اصلاح آن در نظر گرفته نمی شود و گویی به امری عادی تبدیل شده است هما نطور که از نام شرکت آب و فاضلاب به خوبی روشن است در کنار تامین آب شرب سالم دفع مناسب فاضلاب از وظایف ذاتی این شرکت است ولی ظاهرا آب و فاضلاب شیبان این وظیفه اولیه خود را فراموش کرده و هیچ اهتمامی برای حل این مشکل ندارد احداث شبکه فاضلاب مناسب و تصفیه خانه فاضلاب از اقدامات حیاتی و اولیه شهر ها می باشد. دفع این همه فاضلاب بدون هیچ تصفیه به گنداب (هوره) اطراف شیبان که بوی بد آن ساکنان نزدیک آن را به شدت آزار می دهد سلامت کل شهر را تهدید می کند .به نظر می رسد حالا که شرکت آب و فاضلاب شیبان در انجام وظایف اولیه خود برای تامین اعتبار و آغاز احداث شبکه فاضلاب کوتاهی می کند به جا خواهد بود مرکز بهداشت شیبان با کمک شورای شهر نسبت به پیگیری احداث فاضلاب شیبان اهتمام ویژه داشته باشند.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
نماینده اهواز: یک سوال ساده از وزارت نیرو پرسیدیم که آیا آب به اندازه کافی در کارون موجود است یا نه؟
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی کشور به قیمت از بین بردن منطقه‌ای و آبادکردن منطقه‌ای دیگر تمام می‌شود.سیدشریف حسینی عنوان‌کرد: مسوولان استان‌های دیگر که در خصوص انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به استان‌های خود صبحت می‌کنند در واقع دنبال این هستند که مناطق خود را آباد کنند اما این سوال پیش می‌آید آبادی به چه قیمتی؟ به قیمت نابودی خوزستان؟وي بيان‌کرد: ما با انجام كارهاي کارشناسي، ثابت می‌کنیم که انتقال آب کار کاملاً غیرمنطقی است و صرفه اقتصادی ندارد.حسینی تصریح‌کرد: انتقال آب بین حوزه‌ای در سراسر جهان جواب نداده و هر جا این اقدام صورت گرفته با مشکل مواجه شده است؛ بنابراین وزارت نیرو نباید تن به این کار بدهد.وی افزود: ما یک سوال ساده از وزارت نیرو پرسیدیم که آیا آب به اندازه کافی در کارون موجود است یا نه؟ اما متاسفانه هنوز در این زمینه پاسخي دريافت نكرده‌ايم.نماينده مردم اهواز ادامه‌داد: اگر جواب وزارت نیرو بله است، یک سوال دیگر نیز پیش می‌آیند که اگر آب میزان کافی موجود است، پس چرا 70 هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی خوزستان باير مانده و متقاضیان زیادی جهت تامين آب مورد نياز براي کشت به سازمان آب و برق مراجعه می‌کنند، در حالي كه این سازمان آب به این اراضی تخصیص نمی‌دهد و می‌گویند آب به میزان کافی موجود نیست.حسینی گفت: اما اگر پاسخ سوال نخست منفي باشد، پس چرا طرح انتقال آب سرشاخه‌های کارون همچنان در حال پيگيري است؟ این‌ها سوالاتی است که بدون جواب مانده است.وي خاطرنشان‌کرد: ما تا زمانی که هستیم جلوی انتقال آب را می‌گیریم و اجازه نخواهیم داد آب‌ رودخانه‌هاي خوزستان به حوزه‌های دیگر منتقل شود.
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم مهر 1392
جدی ترین گزینه غیربومی تصدی استانداری خوزستان از گردونه رقابت خارج شد

در نشست امروز هیات دولت استاندhران چهار استان تعیین و معرفی شدند.براساس تصمیم هیات وزیران آقایان محمدحسین مقیمی،صادقلو،مروارید و محمد وکیلی به ترتیب بعنوان استانداران مرکزی،گلستان ،سمنان و ایلام انتخاب 'گردیدند.با این انتخاب محمدحسین مقیمی بعنوان جدی ترین گزینه غیربومی که تا امروز همه از شانس اول او برای ورود به عمارت خیابان فلسطین سخن می گفتند ،از گردونه رقابت تصدی استانداری خوزستان خارج شد تا عرصه برای دکتر جاسم جادری مهیاتر گردد.انتظار می رود تا زمان نشست دیگر هیات دولت،با همگرایی نخبگان و نمایندگان خوزستان شاهد معرفی آقای جادری یا هر گزینه بومی بعنوان استاندار خوزستان باشیم.
استان خوزستان در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 15 استاندار و سرپرست را به خود دیده است. سید احمد مدنی در سال 58، سید محمد غرضی در بهمن 58، محمدحسن تولایی به عنوان سرپرست در مرداد 60،محمد فروزنده در بهمن 60، علی جنتی در سال 62، محسن میردامادی در سال 66، محمدحسن تولایی در سال 68، علیرضا تابش در سال 71، مرتضی روزبه به عنوان سرپرست در شهریور 72، محمدحسین مقیمی در مهر 72، احمد خرم در سال 76، عبدالحسن مقتدایی در سال 77، فتح الله معین نجف آبادی در سال 80، امیر حیات مقدم در سال 84، سیدجعفر حجازی در سال 86 تاکنون سکانداری استان خوزستان را بر عهده داشته‌اند.
برخی استاندارانی که در سال‌های پس از انقلاب در خوزستان فعالیت کرده‌اند، در سال‌های بعد در جایگاه‌های بالای دولتی حاضر شده‌اند که از آن جمله می‌توان به احمد خرم اشاره کرد که در دولت دوم سیدمحمد خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری انتخاب شد.سیدمحمد غرضی نیز دومین استاندار خوزستان در سال‌های پس از انقلاب است که در بهمن 58 و در دوره سرپرستی هاشمی رفسنجانی بر وزارت کشور، به جای احمد مدنی به استانداری خوزستان آمد. در سال ۱۳۶۰ به عنوان وزیر نفت، انتخاب و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت مشغول به خدمت شد؛ غرضی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نیز کاندیدا شد.علیرضا تابش و محمدحسین مقیمی نیز که به ترتیب در سال‌های 71 و 72 استاندار خوزستان بوده‌اند، در سال های بعد مسئولیت‌هایی را برعهده داشتند. معاونت عمرانی وزارت کشور، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، نماینده مجلس هشتم و سرپرستی شهرداری تهران از جمله سمت‌های مقیمی، پس از استانداری خوزستان است.تابش نیز در حال حاضر رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.محمد فروزنده نیز که در سال 60 و در سال‌های ابتدایی جنگ تحمیلی استاندار خوزستان بود، در سال‌های بعدی سمت های اجرایی فراوانی را تجربه کرد که از آن جمله می‌توان به وزارت دفاع در دولت دوم هاشمی رفسنجانی اشاره کرد؛ او هم اکنون رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان است. محسن میردامادی نیز در سال‌های بعد به عنوان نماینده مردم تهران راهی مجلس شد.
علی جنتی، فرزند آیت الله احمد جنتی، در سال 62 استاندار خوزستان شد و چهار سال در خوزستان ماند. پس از آن نیز به عنوان استاندار خراسان، معاون وزیر ارشاد، سفیر ایران در کویت و معاون سیاسی وزیر کشور فعالیت داشته و هم اکنون نیز از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر ارشاد دولت یازدهم انتخاب شده است.عبدالحسین مقتدایی نیز در دوره‌های سوم و چهارم مجلس، نماینده آبادان بود و پس از آن استاندار خوزستان شد؛ وی پس از آنکه جای خود را به معین داد، مدتی نیز استاندار هرمزگان شد.از میان افرادی که در سال‌های پس از انقلاب استاندار خوزستان بوده اند، اکنون تنها سیداحمد مدنی، نخستین استاندار،در قید حیات نیست.کمترین مدت استانداری مربوط به سرپرستی "مرتضی روزبه" است که تنها 39 روز این مسئولیت را برعهده داشته است؛ "سیدجعفر حجازی" استاندار فعلی نیز تاکنون رکورد استانداران پیش از خود را زده و از خرداد 86 تاکنون استاندار بوده است؛در سال های پس از انقلاب هیچ کدام از استانداران خوزستان بیش از چهار سال در این سمت باقی نماندند و این در حالی است که حجازی بیش از 6 سال است که در راس هرم مدیریت استان قرار دارد.
استان خوزستان در فاصله سال‌های 58 تا 68 تعداد 5 استاندار و یک سرپرست داشته است؛در دولت‌های اول و دوم هاشمی رفسنجانی نیز 3 استاندار و یک سرپرست در خوزستان منصوب شده‌اند. در دو دوره سیدمحمد خاتمی نیز 3 استاندار و در دوره محمود احمدی نژاد نیز 2 استاندار در خوزستان فعالیت داشته‌اند.بررسی تعداد افرادی که در این سال‌ها بر مسند استانداری خوزستان تکیه زده‌اند نشان می‌دهد که میانگین عمر مدیریت در استانداری 2.26 سال است. همچنین این رقم در 10 سال نخست پس از پیروزی انقلاب (فاصله سال های 58 تا 68) 2 سال، در دولت هاشمی رفسنجانی 2 سال، در دولت خاتمی 2.6 سال و در دولت احمدی نژاد 4 سال بوده است.
از این تعداد 9 نفر غیر بومی بوده اند،که به ترتیب مدنی دارای اصالت کرمانی ،غرضی،جنتی،میردامادی،تولایی ،علیرضا تابش،خرم و معین دارای اصالت اصفهانی و نیز محمدحسین مقیمی اهل خمین در استان مرکزی می باشند.آقایان محمد فروزنده ،امیر حیات مقدم،عبدالحسین مقتدایی و حجازی استانداران بومی خوزستان هستند که عمر مدیریت آنها بجز حجازی بسیار کوتاه بود.
 ارسال توسط جمعی از نویسندگان
سرپرست وزارت آموزش و پرورش : نظام آموزش و پرورش تغییر نمی کند.

اشاره
: علی اصغر فانی از معلمی پله پله بالا آمده و اکنون به درجه سرپرستی وزارت رسیده است. سایت انتخاب با او درباره چالش‌های آموزش کشور با عنایت به تاکیدات امام ،رهبری و قانون اساسی، گفتگو انجام داده است . او در لابه لای سخنان خود تصریح کرد که تلاش دارد مدارس از جذابیت کافی برخوردار شوند تا طفل گریز پا به مکتب بیاید... .س-آقای فانی شما سرد و گرم وزارت آموزش و پروش را چشیده اید و به قولی در این عرصه آبدیده شدید. همین موجب شده بسیاری از افراد از انتصاب شما به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش  ابراز خوشحالی کنند که یک معلم با سابقه در راس وزارتخانه قرار گرفته است. به عنوان اولین سوال می خواستم از شما بپرسم که فکر می کنید ساختار آموزش و پرورش ما به گونه ای هست که طفل گریز پا را به مکتب بیاورد؟
منظورتان از ساختار چیست؟
س-نوع روشی که در مدارس برای آموزش بچه ها به کار گرفته می شود آیا این شیوه آموزش و به قولی مدارس ما جذب کننده هست یا اینکه بیش از اینکه جاذبه داشته باشد، دافعه دارد؟
 
جواب سوال شما منفی است.
س-برای اینکه ساختار آموزشی ما از جذابیت و ثبات کافی برخوردار شود باید چه کرد؟
کلید حل این مشکل در دستان معلم است زیرا من بر این باورم که معلم اصلی ترین عنصر آموزش و پرورش محسوب می شود.  فلذا معلم اگر ضمن برخورداری از انگیزه کافی برای تدریس؛ شایستگی برای رفع نیازهای دانش آموز را داشته باشد؛ می تواند موفق شود در کناراین مسائل؛ فضای آموزش و روش های تدریس می تواند به معلم کمک کند اما کلید اصلی در دستان معلم است و من اولویت خود را بر رسیدگی بر وضعیت معلمان قرار داده ام من مهمترین کار خود را رفع مشکلات قشر فرهنگیان می دانم.
س-آن طور که من متوجه شدم شما مصر هستید که تکریم معلمان به صورت واقعی و نه شعار گونه انجام شود.
 بله قطعا.
س-شما برای تحقق این مهم چه تدابیری را می خواهید انجام بدهید چون ما همواره شاهد هستیم که قشرتحصیلکرده که فوق لیسانس و دکترا دارد از آموزش و پرورش کوچ کرده و ترجیح می دهد که در آموزش عالی مشغول به تدریس شود.
در آموزش و پرورش مدیریت مدارس از نقش کلیدی بعد از معلمی برخوردار است. مدیران مدارس باید بین معلمان، مقبولیت و محبوبیت  داشته باشند.  معلمان باید این احساس را داشته باشند که کسی که مدیر مدرسه است، حقش بوده که مدیر مدرسه شود. اگر چنین مدیری در راس مدرسه وجود داشته باشد اجازه می دهد که معلمان ،اولیای دانش آموزان و حتی خود دانش آموزان این احساس را داشته باشند که در مدیریت مدارس نقش داشته و معلم ما احساس کند که  محلی از اعراب دارند و تنها مجری دستورات از بالا نیستند به همین دلیل توسعه مشارکت در اداره مدرسه از سیاست های است که در آموزش و پرورش دنبال می شود.
س- پس شما بر این باورید که مدیر می بایست توسط معلمان مدارس انتخاب شود همان ایده ای که در وزارت علوم دولت اصلاحات مدت زمانی اجرایی شد و ریاست دانشگاه ها توسط اساتید همان دانشگاه انتخاب می شدند.این یکی از این روش ها است اما هر روشی که بخواهد اجرایی شود باید به گونه ای باشد که معلمان احساس کنند که مدیر مدرسه ضمن برخورداری از محبوبیت صلاحیت ؛ توانایی لازم  را دارا است به عبارت دیگر مدیر انتخاب شده ضمن برخورداری از تواضع، روابط انسانی بالایی دارد. معلم مدرسه در چنین شرایطی وقتی حس کند که فردی با این مختصات، مدیریت مدرسه را در دست دارد با انگیزه بیشتری تدریس می کند.
س-این به این معنی است که وضعیت حقوقی معلمان متحول می شود بخصوص اینکه ما شاهد هستیم که معلمان برای گذران زندگی خود ناچار هستند در چند شیفت کار کنند.در مدیریت، اصلی به نام برابری وجود دارد این اصل به این معنا است که هر کارمندی درهر لحظه در حال مقایسه خود با دیگران است اگر احساس کند که کاری که در حال انجام دادن آن است از کاری که دیگران انجام می دهند بالاتر است اما حقوق دریافتی وی کمتر است در نتیجه امکان دارد که تصمیم بگیرد که کارش را ترک کند یا از کار خود بزند. این اصل برابری همیشه مصداق دارد همه افراد درهر لحظه ای در حال مقایسه خود با دیگران هستند ما در آموزش و پرورش باید به دنبال این باشیم که اصل برابری محقق شود. وضعیت باید به گونه ای باشد که معلم احساس نکند که در آموزش و پرورش به او ظلم شده است من به عنوان مدیر این مجموعه تلاش خود را در این راستا انجام خواهم داد اما همه چیز دست من نیست سایر ارگان ها نیز باید در راستای تحقق این مهم گام بردارند.


ادامه مصاحبه در ادامه مطلب است کلیک کنید....ادامه مطلب...
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
احتمال انتخاب استاندار غیر بومی در سایه اختلاف نخبگان و نمایندگان

 
با وجود گذشت چند ماه از فعالیت دولت یازدهم، انتخاب نشدن استاندار برای استان خوزستان نوعی بلاتکلیفی را در مدیریت ارشد این استان ایجاد کرده که ادامه این روند چندان خوشایند نیست.برای استانهایی مثل خوزستان که نقشی تعیین کننده در اقتصاد و مدیریت کلان کشور ایفا می کنند، عدم معرفی استاندار جدید و تداوم بلاتکلیفی ها چندان خوشایند نیست به گونه ای که این روزها کارگروه های مختلف استان یا لغو می شوند یا بدون رمق تنها به حرف و بحث اختصاص یافته است. البته این امر طبیعی به نظر می رسد چون همه مدیران می دانند استانداری که در راس جلسه قرار گرفته تا چند روز آینده باید جای خود را فرد دیگری بدهد. از سوی دیگر استانداری که می داند رفتنی است نیز به دنبال انجام کارهای اساسی و زیربنایی که مطالبه جدی مردم استان است،نمی رود.واقعیت امر این است که اگر امروز استاندار خوزستان معرفی نشده به علت تنگ نظری هایی که در برخی اقلیت های سیاسی و قومی وجود دارد و این امر همواره ضربه های جبران ناپذیر به خوزستان وارد کرده است .پس از روی کارآمدن دولت یازدهم چندین گزینه بومی و کارآمد برای تصدی سمت استانداری مطرح شدند که در راس آنها دکتر جاسم جادری از چهره های شناخته شده استان بودند ولی کارشکنی ها باعث گردید دولت در انتخاب استاندار بومی دچار تردید شود و متاسفانه مطالبات چندین ساله مردم این خطه را نادیده بگیرد.

متاسفانه بعد از روی کارآمدن دولت تا به امروز برخی عناصر بی مسئولیت یا انحصارطلب خودی با انجام لابی های منفعت جویانه صرفا به دنبال تخریب گزینه های بومی استانداری خوزستان بوده و هستند تا جایی که هر زمان گزینه ای بومی از سوی دولت برای استانداری خوزستان مطرح گردید فورا با واکنش های منفی و تخریب این جماعت روبرو می شدند .هم اکنون گزینه های تصدی استانداری خوزستان با پیشنهاداتی برای حضور در استانهای دیگر مواجه شده اند ولی همانها که به نظر دولت شایسته تصدی سمت مهمی مثل استاندار هستند در استان خود از تصدی چنین مسئولیتی محروم هستند و این مساله سبب شده تا دولت هم اکنون بشکل دنبال گزینه غیر بومی برای استانداری خوزستان باشد.بطور نمونه اخیرا در محافل سیاسی شایع شده طی چند روز آینده یکی از آقایان مهرعلیزاده یا مقیمی به عنوان استاندار خوزستان از سوی دولت معرفی خواهند شد تا استانداری خوزستان به گزینه غیربومی برسد.البته نقش برخی نمایندگان و بی توجهی آنان به منافع و حقوق مردم استان در این قضایا کم تاثیر نبوده است.لذا این قلم پیشنهاد می دهد همه نمایندگان و نخبگان استان خوزستان بدور از خط کشی های سیاسی و قومی از آقای دکتر جادری جهت تصدی سمت استانداری خوزستان حمایت کنند.
گویا کسانی هستند که یا منافع خود را در خطر میبینند یا اینکه به دنبال ایجاد تفرقه در خوزستان هستند که با مطرح کردن مسایل پوچ قومی و امنیتی تاکنون این مهم را به تاخیر انداخنه اند که خدمت آقایان باید عرض کنیم که دکتر جادری نه تنها به دنبال مسایل قومیتی نیست بلکه نگاهی فراقومی و ملی دارند و این را در ستاد خوزستان هم که بود به خوبی نشان داد که در این ستاد حلقه اطراف جادری را اکثرا بختیاریها شوشتری ها و اقوام دیگر گرفته بودند در این میان دیدگاه وزارت کشور علاوه بر این نباید به این دلیل که خوزستان یک استان مرزی است و دکتر جادری عرب زبان است نگاهی امنیتی باشد زیرا همین دکتر جادری وجادریها بودند که در جنگ هشت ساله تحمیلی بعثی های عراق علیه ایران مردانه در راه حفظ وطن و کیان کشورشان ایستادگی کردند و امتحان پس داده اند لذا شایسته است که وزارت کشور نگاهی قومی و امنیتی به خوزستان نداشته باشد و دکترجاسم جادری را که هم فرزند نجیب خوزستان است و هم نگاهی فراقومی و توسعه محور به خوزستان دارد را بهترین ومناسبترین گزینه بداند..ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم مهر 1392
مسئولان قدر مردم خوزستان را بدانند.

در پنج ماهه امسال آمار مراجعان نزاع به مراكز پزشكي قانوني 1.1 درصد كاهش يافت و از 293 هزار و 523 مورد در مدت مشابه سال قبل به 290 هزار و 303 مراجعه رسيد.به گزارش ايسنا، سازمان پزشكي قانوني اعلام كرد: از كل مراجعان نزاع به مراكز پزشكي‌قانوني در پنج ماهه امسال 203 هزار و 756 تن مرد و 86 هزار و 547 تن زن بودند. بر اساس آمارهاي موجود تعداد مراجعان زن مربوط به نزاع در پنج ماهه پارسال 85 هزار و 513 تن و تعداد مراجعان مرد 208 هزار و 10 تن بود.در اين مدت استان‌هاي تهران با 48 هزار و 85 تن بيشترين مراجعان نزاع را داشت و پس از آن استان‌هاي خراسان‌رضوي با 27 هزار و 40 مورد و اصفهان با 21 هزار و 526 مورد در رتبه‌هاي بعدي مراجعان نزاع قرار دارند. همچنين در اين مدت استان‌هاي خراسان‌جنوبي با 1543 مورد، ايلام با 1952 مورد و بوشهر با 2258 مورد كمترين آمار مراجعان نزاع را داشته‌اند.
بر اساس اين گزارش در مردادماه امسال آمار مراجعان نزاع به مراكز پزشكي قانوني 1.7 درصد افزايش يافته و از 62 هزار و 521 مورد در مرداد پارسال به 63 هزار و 589 مورد در مردادماه امسال رسيد.در سال گذشته 617 هزار و 358 تن به دنبال وقوع نزاع به مراكز پزشكي‌قانوني مراجعه كرده‌اند كه بيشترين آمار مراجعان مربوط به تيرماه با 63 هزار و 548 مورد و كمترين آن مربوط به دي‌ماه با 36 هزار و 885 مورد بود. در پنج ماهه امسال نيز تيرماه با 65 هزار و 159 مورد بيشترين آمار مراجعان نزاع را به خود اختصاص داده است.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : شنبه سیزدهم مهر 1392
غلامرضا فروزش گزینه دزفولی های مقیم مرکز برای استانداری

دیروز خبری در محافل سیاسی پیچید که براساس آن تعدادی از دزفولی های مقیم تهران رایزنی گسترده ای را برای معرفی غلامرضا فروزش وزیر اسبق جهاد سازندگی بعنوان استاندار خوزستان آغاز کرده اند تا شاید بتوانند در فضای تکثر گزینه ها از رهگذر لابی های قدرتمند سخن خود را به کرسی بنشانند.آقای غلامرضا فروزش در انتخابات سال 92 مشاور انتخاباتی آقای محسن رضایی بوده است.برخی سیاسیون استان از طرح نام آقای فروزش جهت تصدی استانداری خوزستان بسیار نگران هستند زیرا در دوره وزارت وی تبارگرایی و برخوردهای حذفی با نیروهای شایسته در جهادسازندگی خوزستان به اوج رسید همچنین وی سالهاست که هیچ ارتباطی با مجموعه نخبگان استان نداشته و نیز از مدافعان تاسیس خوزستان شمالی (استان قدس به مرکزیت دزفول) بوده است.گفتنی است غلامرضا فروزش، به مدت ده سال در دولتهای موسوی و هاشمی رفسنجانی وزير جهاد سازندگي بوده است. وی متولد 1331 در شهرستان دزفول است. تحصيلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی مهندسی معدن از دانشگاه تهران و كارشناسي ارشد مهندسی معدن از همان دانشگاه به پایان برده است. از جمله سوابق مدیریتی او می توان به ده سال تصدی وزارتخانه جهاد سازندگي، عضویت در هيئت تدوين كننده برنامه هاي اول و دوم توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور و عضویت در اولین دوره شوراي شهر تهران اشاره کرد.

بخشنده به ترکیب میانی دولت یازدهم راه یافت.
با گذشت حدود دو ماه از تشکیل کابینه یازدهم این روزها بخت با مدیران خوزستانی همراه شده و هر هفته شاهد ورود یکی از سرمایه های اجتماعی خوزستان در بخش های میانی مدیریت وزارت خانه ها و سازمان های وابسته به دولت یازدهم هستیم.در روز آغازین هفته جاری دکتر عبدالمهدی بخشنده طی حکمی از سوی مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی به سمت معاونت این وزارت منصوب شد تا بعنوان سومین خوزستانی در ترکیب دولت قرار گیرد.دکتر بخشنده پیش از این معاون کشاورزی بنیاد مستضعفان بوده است. در همین راستا خبرگزاری کشاورزی ایران نوشت :سرانجام پس از مدت ها انتظار، همانطور که پیش بینی می شد،محمود حجتی با صدور حکمی، دکتر عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی در دوره وزارت خودش در دولت هشتم را، به همین سمت در دولت یازدهم نیز منصوب کرد.به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)،مهندس محمود حجتی، وزیرجهادکشاورزی دولت تدبیر و امید، پس از مدت ها انتظار که اخیرا موجب شگفتی بسیاری از فعالان و دست اندرکاران بخش دولتی وخصوصی شده بود؛ مغز متفکر وزارتخانه را به صورت رسمی از بنیاد مستضعفان که دکتر فروزنده( ریاست این بنیاد) راضی به از دست دادنش نبود، جدا کرد تا یکی از سه ضلع کارآمد و جدانشدنی وزارتخانه در دولت هشتم(حجتی، بخشنده و صحراییان)، به محمود حجتی بپیوندد.بنابراین گزارش و به گفته برخی منابع آگاه، یکی از اصلی ترین دلایل این تاخیر، پایبندی بخشنده به اصل اخلاقی رضایت قلبی فروزنده ریاست بنیاد بوده است که در دوره طرد چهره های کارآمد از ارگان های تصمیم گیری( پس از استقرار تیم دولت های نهم و دهم)، به خوبی قدر و منزلت قابلیت های این مدیر باهوش بخش کشاورزی را دانست و از او در اداره بخش هلدینگ کشاورزی بنیاد مستضعفان استفاده کرد.


یک خوزستانی دیگر بحکم روحانی
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در حکمی حبیب‌الله حقیقی را به عنوان « رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» منصوب کرد.متن حکم رییس‌جمهور بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم - نظر به مراتب تعهد و تجربیات ارزشمند جنابعالی به پیشنهاد وزیر محترم کشور، شما را به عنوان « رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» برمی‌گزینم.امید است با عنایات الهی و هماهنگی با وزیر محترم کشور و همکاری دستگاه‌های ذیربط، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.خوزستانی ها به صف!!

صفدر حسینی بحکم روحانی رییس صندوق توسعه ایران شد
حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهور در حکمي دکتر سيد صفدر حسيني را به سمت "رييس و عضو هيات عامل صندوق توسعه ملي" منصوب کرد.متن حکم دکتر روحاني به اين شرح است:جناب آقاي دکتر سيد صفدر حسيني - به استناد ماده هشتاد و چهارم قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه و با عنايت به مصوبه مورخ 1392/7/3 هيات امناي صندوق توسعه ملي، نظر به مراتب تعهد ،توان علمي و سوابق جنابعالي ، به موجب اين حکم شما را به عنوان "رييس و عضو هيات عامل صندوق توسعه ملي "بر مي گزينم.اميد است با عنايات الهي، در خدمت به ملت شريف ايران و نظام جمهوري اسلامي با رعايت اصول قانون مداري، اعتدال گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد موفق باشيد.
دکتر حسینی در سال ۱۳۳۳ در شهرستان ایذه متولد شد. وی در سال ۱۳۷۴ با درجة دکتری از دانشگاه ساسکاچوان کانادا در رشتة اقتصاد کشاورزی فارغ التحصیل شد و کار خود را با عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران آعاز کرد.دکتر سید صفدرحسینی در فاصلة سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ مشاور سازمان برنامه و بودجه و در سال ۱۳۷۶ استاندار استان چهار محال و بختیاری شد. وی در سال ۱۳۷۹ معاون امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و در سال ۱۳۸۰ در کابینة دوم خاتمی با بالاترین رای مجلس ششم، وزیر کار و امور اجتماعی و در سال ۱۳۸۳ وزیر امور اقتصادی و دارایی شد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
بر سر کار آمدن استانداری غیر بومی وقت تلف کردن و ضایع کردن ثروت خوزستان است

جاسم جادری اظهار کرد: قومیت‌های عرب، بختیاری، شوشتری و دزفولی در استان هیچ مشکلی با یکدیگر نداشته و آن‌ها سالیان سال در کنار یکدیگر با برادری زندگی می‌کنند.وی خطاب به آن عده که بحث قومی‌گرایی را در استان باب می‌کنند افزود: این افراد باید مردم خوزستان را با یک چشم و یک نگرش در نظر بگیرند و از بحث قومیت‌ها سوءاستفاده نکنند چرا که خوزستان مظهر هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی و برادری اقوام است.این گزینه احتمالی استانداری خوزستان خود را نماد هم‌زیستی و هم‌گرایی قومی عنوان کرد و گفت: من تنها متعلق به قوم عرب نبوده و‌‌‌ همان طور که می‌دانید بیش از ۹۵ درصد طرفداران من غیرعرب هستند.وی در ادامه به دیدگاه خود در خصوص قومیت‌های مختلف در خوزستان اشاره کرد و گفت: خوزستان باغچه‌ای از انواع گل‌های خوشبو و خوش‌منظر است که گل‌های آن در واقع‌‌‌ همان قومیت‌ها هستند.جادری با بیان اینکه تمام اقوام خوزستانی یک بو دارند و بین آن‌ها هیچ تفاوتی وجود ندارد افزود: ما باید به کمک قومیت‌های مختلف، خوزستان را که سال‌ها به آن رسیدگی نشده آباد و نمونه کنیم.

این گزینه احتمالی استانداری خوزستان افزود: دخالت این افراد در مسائل استان به جهت نگرانی آن‌ها از سرنوشت خوزستان است و‌ ای کاش که همه خوزستانی‌ها به این موضوع اهمیت دهند.وی تصریح کرد: قطعا این افراد از موقعیت خود سوءاستفاده نمی‌کنند و ورود آن‌ها به مسائل برای حل مشکلات استان است.جادری با بیان اینکه استاندار خوزستان حتما باید فردی بومی باشد افزود: بر سر کار آمدن استانداری غیر بومی وقت تلف کردن و ضایع کردن ثروت خوزستان است.وی با بیان اینکه به خوبی خواسته‌های قومیت‌های مختلف استان را می‌دانم افزود: قطعا اگر فردی بومی بر سر کار آید ۵۰ درصد به جلو حرکت خواهیم کرد و در غیر این صورت باید همه چیز را از صفر آغاز کنیم.
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
آب پاکی که مجید انصاری بر دستان نمایندگان ریخت.!!
برنامه دیشب دیروز،امروز ،فردا میزبان آقایان مجید انصاری معاون امور مجلس رییس جمهور و همچنین محمدحسن ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی در شبکه سوم سیما بود.دو طرف به موضوعات مهم روز از جمله دستاوردهای سفر دکتر روحانی به نیویورک ،تحریم های بین المللی و مشکلات اقتصادی و نیز دورنمای همکاری های مشترک دولت و مجلس بویژه در خصوص رای اعتماد به سه وزیر باقی مانده دولت یازدهم پرداختند.در بخش پایانی نشست آقای ابوترابی گریزی به مساله انتخاب استانداران زد و از دولت خواست تا در انتخاب استانداران نظرات و پیشنهادات نمایندگان را لحاظ نماید .آقای انصاری با رعایت اصول دیپلماتیک در پاسخ به تقاضای نایب رییس مجلس اعلام کرد :استاندران نمایندگان عالی دولت در استان ها هستند و براساس قانون باید پاسخگوی دولت باشند،لذا براساس سنت مألوف دولت های گذشته اعم از دولت های آقایان هاشمی رفسنجانی،خاتمی و احمدی نژاد ،دولت یازدهم نیز حق دارد تا نمایندگان عالی خود را در استان ها باتوجه به شرایط و مطالبات موجود راسا انتخاب کند،نمایندکان محترم انتظاری از دولت در این زمینه نداشته باشند.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
نماینده مجلس خبرگان:اگر افرادي با افراط گري بحث ارتباط با آمريكا را به طور كلي نفی كنند،درست نيست،

آيت الله دکتر محسن حيدري آل كثيري اظهارداشت: سخنراني ها و موضع گيري هاي رييس جمهوري در سفر به نيويورك و حضور در شصت و هشتمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، خوب و قابل قبول است.امام جمعه اهواز با بيان اينكه مذاكرات رييس جمهوري در نيويورك به عنوان يك كار مقدماتي قابل قبول است، تصريح كرد: ارزيابي در خصوص دستاوردهاي اين سفر هنوز زود است چرا كه آن ها حتي در حد وعده دادن نيز نگفته اند كه تحريم ها را بر مي دارند.


آيت الله حيدري آل كثيري افزود: اينكه آمريكايي ها پس از تماس تلفني اوباما با دكتر روحاني اعلام كردند رييس جمهوري ايران درخواست مكالمه تلفني با اوباما داشته، نشان دهنده اين است كه آن ها در اين ارتباطات صادق نيستند و پشت پرده خود چيزهايي دارند .
نماينده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبري ضمن تشكر از اقدامات رييس جمهوري و هيات دولت در سفر به نيويورك، گفت: دكتر روحاني در اين سفر تلاش كرد فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامي در زمينه نرمش قهرمانانه را اجرايي كند.آيت الله حيدري آل كثري همچنين درباره اقدام برخي افراطيوني كه دوست ندارند روابط ايران با كشورها بهبود يابد، اظهارداشت: افراط و تفريط در هر جرياني وجود دارد و اين در نتيجه جهالت و يا غرض ورزي است.وي افزود: بهترين و صحيح ترين راه، همان راهي است كه مقام معظم رهبري تعيين مي كنند و همه بايد حول اين خط و پشت سر رهبري قرار بگيرند.آيت الله حيدري آل كثيري با بيان اينكه اگر افرادي با افراط گري بحث ارتباط با آمريكا را به طور كلي نقض كنند اين درست نيست، تصريح كرد: همچنين افرادي كه در اين زمينه بسيار ذوق زده مي شوند و دل به اميدهاي واهي مي بندند نيز كار خوبي انجام نمي دهند.وي افزود: بايد با حكمت و درايت كارها را پيش برد و با توجه به آن اعتدالي كه رهبر معظم انقلاب آن را ترجمه و تفسير كردند گام برداشت.
كميته تخصصي براي بررسي ابعاد حقوقي و فقهي فتواي رهبر معظم انقلاب تشكيل شود.

نماينده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبري همچنين در پاسخ به اين سوال كه براي تبديل فتواي رهبر معظم انقلاب مبني بر حرام بودن سلاح هاي كشتار جمعي به يك اصل بين المللي چه اقداماتي بايد انجام شود؟، گفت: در اين خصوص بايد يك كميته كارشناسي و تخصصي مركب از حقوقدان و فقها تشكيل شود و ابعاد فقهي و حقوقي اين فتوا را بررسي كنند.وي اظهارداشت: از آنجا كه مسايل بين المللي، مسايل پيچيده اي است اين كميته پس از تشكل بايد با متخصصان حقوق بين الملل نشست هايي را برگزار و راهكارهاي پيگيري حقوق اين موضوع را بررسي كند.
آيت الله حيدري آل كثيري با بيان اينكه اين فتواي رهبر معظم انقلاب بايد از تريبون هاي بين المللي بيان شود، تصريح كرد: دكتر روحاني در سفر خود به نيويورك و در سخنراني نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، ملاقات ها، ديدارها و مصاحبه هاي حاشيه اي اين نشست با مقامات و رسانه ها فتواي مقام معظم رهبري درباره حرام بودن سلام هاي كشتار جمعي را به خوبي مطرح كرد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
کبریا ملاثانی 1 - کوهرنگ اهواز1

در چارچوب رقابت های سوپر لیگ فوتسال استان خوزستان و در هفته دوم این تورنمنت تیم فوتسال کبریا ملاثانی سه شنبه هفته جاری در سالن ورزشی شهدای این شهر میزبان کوهرنگ اهواز بود که در نهایت بازی با نتیجه تساوی یک بر یک پایان یافت .


تیم فوتسال کبریا که با همت و تلاش دوستداران اعتلای ورزش شهرستان تشکیل و با حداقل امکانات اولیه از جمله تامین هزینه های رفت شد و پرداخت ورودیه لیگ در این دوره از بازیها به عنوان تنها تیم شهرستان باوی شرکت نموده است توانست نیمه اول بازی را با تک گل حیدر حیات به پایان برساند .
علیرغم همه شایستگی های زردپوشان ملاثانی ،بازیکنان تیم کوهرنگ که اکثریت آنان جز برترین های لیگ کشوری هستند با بهره جستن از تجربه حضور در میادین ملی و هدایت مربیان طراز اول در نهایت بازی را به تساوی بکشانند.
لرکی سرمربی تیم فوتسال کبریا در پایان بازی اعلام کرد:از تمام بازیکنان تیم خود رضایت کامل را دارم و با وجود اینکه جلسات کمی در کنار هم به تمرین پرداختند اما بازی قابل قبولی را از آنها شاهد بودیم.( منبع: باوی نیوز )ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : پنجشنبه یازدهم مهر 1392
دیدار طولانی آیةالله موسوی جزایری با سیدحسن نصرالله
آیت الله موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در خوزستان و مدیران شبکه ماهواره ای الاهواز، در سفری 6 روزه به لبنان که با هدف برقراری تعامل شبکه الاهواز با شبکه های بین المللی انجام شد با سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان دیدار و گفت و گو کردند.در ابتدای این دیدار آیت الله موسوی جزایری، پس از ارائه گزارشی از وضعیت فرهنگی استان خوزستان به تأسیس شبکه ماهواره ای الاهواز اشاره کرد و افزود: این شبکه به زبان عربی و با هدف مقابله با فرقه های انحرافی و وهابیت آغاز به کار کرده است.آیت الله موسوی جزایری با اشاره به تأسیس دانشگاه امیرالمؤمنین در اهواز تصریح کرد: این دانشگاه با هدف تربیت مبلغان کارآمد و مسلط به علم روز تأسیس شده است.


در این دیدار که به مدت یک ساعت و نیم به طول انجامید سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته در اهواز و خوزستان، به بیان خاطراتی از دیدارهای گوناگون خود با رهبر معظم انقلاب و نقش بصیرت رهبری در پیروزی رزمندگان حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه پرداخت.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
وزیر اسبق اطلاعات به سمت دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام منصوب شد

حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران در حکمي حجت‌الاسلام والمسلمين علي يونسي را به عنوان «دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي » منصوب کرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحاني رييس‌جمهور ايران در حکمي علي يونسي را به عنوان «دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي » منصوب کرد.متن این حکم  روحاني به اين شرح است:بسم‌الله الرحمن الرحيم

حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي علي يونسي

نظر به مراتب تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند، به موجب اين حکم شما را به عنوان «دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي» برمي‌گزينم.اميد است با عنايات الهي، در خدمت به ملت شريف ايران و نظام جمهوري اسلامي با رعايت اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد موفق باشيد.
حسن روحاني

علی یونسی کیست؟ : علی یونسی متولد 1330 در شهر نهاوند چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است. او دومین وزیر اطلاعات دولت اصلاحات پس از استعفای دری نجف آبادی است."تلاش برای جذب مخالفین "و حفظ بیطرفی در منازعات سیاسی" از جمله برنامه های یونسی به هنگام معرفی به مجلس شورای اسلامی برای کسب رای اعتماد به عنوان وزیر اطلاعات است. وی ریاست سازمان قضایی نیروهای مسلح، ریاست کمیته تحقیق درباره قتل‌های زنجیره‌ای و عضویت در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست حسن روحانی را در کارنامه خود دارد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
نگذارید حوادث مشابه شین آباد دوباره تکرار شود.
سال گذشته شاهد حوادث تاسف باری برای دانش آموزان برخی از مناطق کشوربودیم,از جمله حادثه ی آتش سوزی و همچنین تصادف اتوبوس دانش آموزان که هر کدام از این اتفاقات موجب حزن واندوه تمام هموطنان شد. پس از آن اتفاقات همه ی مسولین سعی بر این داشتند تا تقصیر را به گردن دیگری بیاندازند و خود را از نجات دهید, ودر آخر نیز فقط خانواده های داغ دار میماندند و غم عزیزانشان.


چند ماه پیش در شهرستان خبر تاسیس مدرسه ی نمونه دولتی موجب خوشحالی خانواده ها و دانش آموزان شهرستان شد,آنها با اشتیاق فراوان وبه امید اینکه در شرایط مساعدی به تحصیل خود ادامه دهند, در آزمون شرکت کرده و تعدادی از بهترین دانش آموزان سه شهر شیبان,ویس وملاثانی در این مدرسه پذیرفته شدند, اما خبری از امکاناتی که قرار بود اداره آموزش وپرورش در اختیار این دانش آموزان قرار دهد نبود. از عمده ترین مشکلات موجود که چند وقتیست راحتی خانواده های این عزیزان را سلب کرده است در اختیار نگذاشتن سرویس رفت و آمد برای دانش آموزان ویس و شیبان میباشد,که از ابتدای سال تا کنون اداره آموزش وپرورش هیچ گونه راه حلی برای رفع این مشکل انجام نداده است. دانش آموزانی که تمامی آنها با معدل ممتاز وارد این مدرسه شدند و قرار بود در آرامش کامل به تحصیل خود ادامه دهند , این روزها مشاهده میشود که هر روز صبح با دلهره در کنار جاده های خطرناک و حادثه ساز به دنبال وسیله ای هستند تا خود را به مدرسه برسانند,و هنگام تعطیلی مدرسه برای بازگشت به منزل هم همین کار را انجام میدهند. سوالی که از مسولین شهرستان و بخصوص آموزش وپرورش دارم این است که: آیا حق دانش آموز نمونه این است? واینکه اگر فرزند شما هم جزو آنها بود باز هم سکوت میکردید? در آخر امیدوارم قبل از اینکه خدای ناکرده حادثه ی دیگری برای یکی از این دآنش آموزان اتفاق افتد,چاره ای بیاندیشند در غیر این صورت خود آنها باید پاسخگو باشند. از مسول محترم این پایگاه خبری خواهش میکنم این مطلب را به گوش مسولین برساند تا راهی برای حل این مشکل انجام گیرد.( همشهری )

با تاسیس مدارس نمونه دولتی به شکل کنونی در شهرستان مخالف هستم

با سلام
1-آدم وقتی میخواد خونه بسازه خشت رو خشت میذاره تا خونه آماده بشه،فکر نمیکنید انتقاد از مدرسه ای که 12 روز از تاسیسش میگذره ی خورده زود باشه؟ و مقایسه کردن اون با مدارس نمونه ای که 10،15 سال از فعالیتشون میگذره کار درستی نباشه؟!!!!!مدرسه ای که تا به امروز یک ریال بودجه به حسابش واریز نشده(بجز سرانه معمول مدارس)
2- من ندیدم تو دفترچه شرایط شرکت در آزمون و تحصیل در مدارس نمونه دولتی نوشته شده باشه سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان برعهده اداره می باشد.کدوم قول و قرار؟!!!!!!!!!!
3- بنده در مدارس نمونه دولتی تحصیل کردم مدرسه ای که بچه های مسجد سلیمان،لالی،اندیمشک؛دزفول،شوش و الوان در اون مشغول تحصیل بودن و بابت ایاب و ذهاب در مدت 4 سالی که اونجا بودیم یک ریال به ما پرداخت نشد.
4-شهرستان ی مدرسه نمونه دولتی دخترانه هم در شهر شیبان دارد و اینکه چرا از اون مدرسه حرفی به میون نمیاد جای تعجبه!!!!!
5-تا جایی که بنده اطلاع دارم با پیگیری های جناب آقای فاضلی مشکل سرویس مدارس ان شاالله در چند روز آینده حل خواهد شد(دوستان به فکر یک سوژه جدید باشید).
ضمن اینکه اعلام میکنم بنده با تاسیس مدارس نمونه دولتی به شکل کنونی در شهرستان مخالف هستم (چه خوب بود مدارس نمونه دولتی به شکل شبانه روزی با اولویت پذیرش دانش آموزان روستایی تاسیس میشد)
با انتقادهای غیرمنصفانه نیز مخالفم و از همه دوستان و صاحبان فکر و اندیشه تقاضا دارم با پیشنهادات راهگشای خود موجبات قوت گرفتن مدارس نوپا را فراهم آورند.
انتقادی هم که به مدیر وبلاگ وارد است اینکه بدون اطلاع از کلیت جریان و ساز و کار مدارس نمونه دولتی،اقدام به انتشار مطلب در وبلاگ نموده اند.چه این موضوع در وبلاگ مطرح میشد چه نمیشد مسئولین به طور جد به دنبال حل این مشکل بودند پس چه خوب است انسان قدری هم نیمه پر لیوان را ببیند.در پایان توفیق روزافزون دوستان را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.
عطایی زادهارسال توسط جمعی از نویسندگان
استقلال 2 - شهرداری نوین بندرعباس 1

در چارچوب رقابت های لیگ دسته سوم کشور و در ایستگاه هفته چهارم ،استقلال ملاثانی امروز سه شنبه 9 مهرماه در مرکز استان هرمزگان میهمان شهرداری نوین بندرعباس بود.آبی پوشان ملاثانی با اقتدار کامل به ساحل خلیج نیلگون فارس اردوکشی کردند،تا بدنبال شکار عقاب تهران در جدول باشند و شکوفه لبخند را بر لبان تماشاگران خونگرم و با وفای ملاثانی بنشانند.به گزارش خبرنگار ما،نیمه نخست این بازی بدلیل احتیاط دو حریف قدرتمند فوتبال ایران با نتیجه مساوی صفر بر صفر به اتمام رسید.اما در نیمه دوم و در دقیقه 60 اولین گل بازی از سوی خط حمله شهرداری بندرعباس به ثمر رسید و همین گل بهانه خوبی برای غرش شیران بیشه ملاثانی و خطه خوزستان شد تا در سایه تفکرات و دکترین فوتبالی علی خوشزاد مربی جدید استقلال سرنوشت این بازی به سود استقلال رقم بخورد (خوشزاد سابقه مربیگری در لیگ برتر در کنار عبدالله ویس در تیم های پیکان تهران و صبای قم را در کارنامه دارد) از دقیقه 70 نبض بازی در اختیار آبی پوشان قرار گرفت.در دقیقه 78 و از روی نقطه پنالتی گل تساوی استقلال توسط سلیم دغاغله روانه دروازه شهرداری هرمزگان شد اما این پایان کار نبود و حملات سنگین و مکرر آبی های ملاثانی باعث گردید تا حسین حمیدی با یک شوت حیرت انگیز و از فاصله دور در دقیقه 88 زیباترین گل هفته چهارم لیگ ایران را وارد دروازه حریف کند تا این بازی با نتیجه 2 بر1 به سود استقلال به پایان برسد .انتظار می رود در زمان برگشت آبی پوشان از استان هرمزگان مراسم استقبال شایسته ای برای این عزیزان از سوی مردم و مسئولان برپا شود.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
سردار رستم قاسمی گزینه محسن رضایی برای استانداری

گویی تعیین استاندار خوزستان باز هم با انتخاب های عجیب و بهت آوری باید صورت گیرد. قبلا هم در همین مورد هشدار داده بودیم که نکند بازهم در دقایق پایانی و با نهایی شدن لیست ها و گزینه های این سمت سری از میان سرها بیرون آید که نه بومی باشد و نه مورد قبول مردم خوزستان، اما به هیچ وجه به ذهن ها خطور نمی کرد که کسی چنین گزینه ای را مطرح کند که نام وی در استان به عنوان فرزند عزیز و مورد احترام خوزستان شهره شده است.گزینه استاندار خوزستان گویی باید از سوی طرفداران محسن رضایی و یا خود ایشان به طریق راه اندازی کمپین و همراه با پیشنهاد یک چهره نظامی رونمایی شود. پس از این همه تلاش و کوشش و جلسات متعدد از سوی دلسوزان استان خوزستان برای رسیدن به گزینه های بومی و پرتوان برای نشستن بر صندلی پرتنش استاندار خوزستان خبرهایی از سوی محسن رضای به گوش می رسد که بازهم جای تاسف و نگرانی دارد. محسن رضایی در رابطه با تعیین استاندار خوزستان کمپین دعوت از رستم قاسمی برای پذیرش این پست را راه اندازی کرده و با گرفتن جلسات متعدد و دعوت برخی از سیاسیون که عمدتا تعلق خاطری به خوزستان ندارند برای ایشان در حال رایزنی می باشد. چنین اتفاقی برای خوزستان بسیار غم انگیز خواهد بود.احتمالا سفر اخیر محسن رضایی به خوزستان با هدف زمینه سازی برای استانداری رستم قاسمی انجام شده است.زیرا قرار است پیرامون مساله استانداری خوزستان در چند نقطه استان از جمله استان کارون سخنرانی کند.متاسفانه برخی افراد بی مسئولیت نیز چند روز پیش با انتشار بیانیه ای تحت عنوان نخبگان خوزستانی اعلام کرده اند که خوزستان به استاندار عرب و بومی نیاز ندارد.علی الظاهر همین افراد از بانیان سفر رضایی به خوزستان هستند.

جاسمین در راس گزینه ها

خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع گزینه‌های ارائه شده نمایندگان به وزیر کشور را به ترتیب اولویت جاسم جادری، جاسم ساعدی، محمدرضا موالی‌زاده، عبدالحسین مقتدایی و شمسایی عنوان کرد.
در حال حاضر گزینه‌های جدی بر روی میز وزیر کشور این پنج گزینه هستند که جاسم جادری و ساعدی در راس قرار دارند.این منبع خاطرنشان کرد: احتمال انتخاب جادری به عنوان استاندار بیشتر از دیگر گزینه‌ها است.وی تصریح کرد: با توجه به اینکه جادری مسئول ستاد حسن روحانی در انتخابات بودند و ارتباط خوبی با مجموعه دولت دارند از حمایت خوبی از سوی شخص رئیس جمهور برخوردارند.این منبع گفت: این افراد از سوی نمایندگان به وزیر کشور معرفی شدند و احتمال انتخاب یکی از این گزینه‌ها به عنوان استاندار توسط دولت قطعی است.وی افزود: بعد از جاسم جادری، ساعدی نماینده سابق شوش و عضو هیئت رئیسه سابق مجلس از گزینه‌های جدی استانداری خوزستان است که با توجه به اولویت‌های اعلام شده توسط نمایندگان، جادری و ساعدی از شانس بالایی برای انتخاب به عنوان استاندار خوزستان برخوردار هستند.باز هم پای مقیمی (با جناغ خوزستانی ها ) در میان است.

شنیده های دیگر نیز حکایت از آن دارد جمعی از نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی خوزستان در دولت هاشمی رفسنجانی ، دکترمحمدحسین مقیمی یکی از استانداران سابق و غیر بومی خوزستان را به عنوان گزینه نهایی خود انتخاب کرده اند تا شاید دولت وی را به سمت استاندار خوزستان معرفی نماید.البته برخی سیاسیون اعلام کرده اند مقیمی گزینه تصدی استانداری مرکزی است و به دلیل مشکلات شخصی بعید است دوباره را خوزستان را در پیش گیرد.محمدحسین مقیمی (زادهٔ ۳۲۹ در شهرستان خمین) سیاست‌مداری فن‌سالار است که مهمترین پست او ۴ ماه سرپرستی شهرداری تهران در سال ۱۳۸۲ بوده‌است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره‌وری می‌باشد. او در سال ۱۳۵۸ شهردار خمین و در سال ۱۳۶۸ قائم مقام معاون اجرایی رئیس‌جمهور هاشمی رفسنجانی بوده است. مقیمی،عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی خمین، عضویت در هیأت امنای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خمین ، مدیر عاملی و رئیس هیأت مدیره شرکت‌های فولاد و ذوب آهن اهواز، مسئول ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگی، رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه کشور، استاندار استان خوزستان، استاندار کرمانشاه، معاون عمرانی وزارت کشور، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، رئیس هیات مدیره فولاد اسفراین و نمایندگی مردم خمین در مجلس در مجلس هشتم را در کارنامه خود دارد.


عبدالمهدی بخشنده در فینال رقابت استانداری خوزستان

بنا به گزارش های تقریبا نیمه رسمی جمعی از اعضای جبهه مشارکت و تعدادی از نمایندگان خوزستان مجلس ششم با هماهنگی آقایان محمد فروزنده رییس بنیاد مستضعفان و محمد مخبر دزفولی معاون بنیاد (معاون سیاسی اسبق استانداری خوزستان)  از رهگذر گفتگو با مهندس اکبر ترکان مشاور رییس جمهور، آقای دکتر عبدالمهدی بخشنده را بعنوان گزینه مورد نظر خود جهت تصدی استانداری خوزستان به دولت یازدهم معرفی کرده اند که احتمال دارد آقای بخشنده جز رقیب جدی سایر گزینه ها در این سمت باشد .دکتر بخشنده در حال حاضر معاون بخش کشاورزی بنیاد مستضعفان است که سوابقی همچون قائم مقام و معاونت وزارت جهادکشاورزی دردولت اصلاحات و همچنین سرپرستی دانشگاه شهیدچمران اهواز را در سوابق کاری خود دارد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
امام جمعه هویزه :
همه خواهی و انحصار گرایی و برخوردهای حذفی با نیروهای شایسته از جمله مشکلات خوزستان است

به گزارش خبرنگار ما نخستین اجلاس هم اندیشی نخبگان فرهنگی و اجتماعی استان خوزستان پیرامون «توسعه خوزستان در سایه نظام تدبیر و امید» با مشارکت جمعی از فرهیختگان ،نویسندگان ،اساتید دانشگاه و فرهنگیان و معلمان (حامیان دکتر روحانی ) عصر یکشنبه 7 مهرماه در مجتمع فرهنگی امام صادق (ع) اهواز برگزار شد.در آغاز این نشست که با هدف بررسی چالش ها و عوامل توسعه نیافتگی استان برگزار شد ،پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آقای فاضل خمیسی دبیر مجمع فعالان فرهنگی - اجتماعی استان در سخنانی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان گزارش کوتاهی از چگونگی شکل گیری این حرکت فرهنگی در راستای تقویت عقلانیت در فرایند توسعه استان و اعتدال در رفتارهای سیاسی ارائه نمود و گفت: پس از حماسه 24 خرداد جمعی از فعالان فرهنگی استان در جهت تحقق شعارهای دولت تدبیر و امید و همچنین تعریف نگاه جدیدی از عمل سیاسی در جهت توسعه استان جلسات متعدد و منظمی را برگزار و پس از ترسیم رویکرد و نقشه راه جدید متناسب با شرایط حاکم بر کشور درصدد است به مطالعه فرایندتوسعه استان و جلب مشارکت نخبگان در این چارچوب بپردازد.وی این اجلاس را مقدمه نشست های کاربردی و گسترده تر در آینده دانست و خواهان نقش آفرینی نخبگان استان در این راستا شدحجةالاسلام و المسلمین بوعزار امام جمعه شهرستان هویزه بعنوان سخنران و میهمان اجلاس طی  سخنان مبسوطی به تبین جایگاه عنصر تدبیر در توسعه متوازن پرداخت و گفت:عمل براساس باورهای درست و عقلانی از لوازم اساسی تدبیر است.در جهت مصون سازی جامعه و بدنه مدیریت کشور از سوء تدبیر باید عقلانیت بر تصمیم ها رفتارها حاکم شود.
این استاد حوزه علمیه در ادامه افزود: ما باید بتوانیم ثروت های مادی و معنوی جامعه را براساس تدبیر مدیریت کنیم.در فرایند نظام تدبیر مدیریت عالمان و فرهیختگان از ضرورت هاست،باید همه به این باور برسیم که لازمه تدبیر سپردن زمام امور به عالمان و خردمندان است که بحمدالله امروز این دوشعار در سرلوحه کار و گفتمان دولت یازدهم قرار گرفته است .متاسفانه طی سال های گذشته جامعه از فقدان عنصر تدبیر،آسیب های جدی دیده است.در مدیریت جوامع انسانی و اسلامی تدبیر در پروسه توسعه نقش اول را ایفا می کند.در فرمایشات مولا علی (ع) این امر بشکل برجسته ای تبلور یافته که می توان با مطالعه عهدنامه مالک اشتر به اهمیت عنصر تدبیر در حاکمیت علوی پی برد.


لازمه تدبیر سپردن زمام امور به عالمان و خردمندان است

امام جمعه هویزه انتخاب و بکارگیری مدیران خوب را تضمین کننده توسعه کشور و استان دانست و اظهار کرد: بواسطه مدیر خوب رحمت الهی بر مردم نازل می شود و در غیر اینصورت سوء مدیریت، زندگی را بکام مردم تلخ و به جهنم غیرقابل تحمل تبدیل می کند و این یک حقیقت انکار ناپذیر است.
وی تحول در اندیشه نخبگان را زمینه ساز تحول در جامعه دانست و افزود: اگر نخبگان متحول شوند مشکلات جامعه نیز از رهگذر عقلانیت مرتفع خواهد شد، زیرا عالمان خطر را براساس حکمت و تدبیر پیش بینی و با تصمیم سازنده جامعه را از سقوط در پرتگاه قهقرایی نجات می دهند، اما در صورت شانه خالی کردن عالمان و نخبگان یا به حاشیه راندن آنها ،زمام امور بدست جاهلان خواهد افتاد ،آنگاه این افراد هم خود و هم جامعه را دچار آسیب های جدی می کنند .


مدیران بومی ترجمان دردهای مردم هستند که می توانند محرومیت را از چهره استان بزدایند.


حجةالاسلام بوعزار با تاکید بر بکارگیری نیروی های بومی در راس مدیریت عالی استان گفت : مدیران بومی ترجمان دردهای مردم هستند که می توانند خوزستان محرومیت را از چهره استان بزدایند.استان خوزستان گنجینه ی معنوی و مادی کشور است لذا شایسته نیست با گذشت سه دهه از حیات انقلاب اسلامی همچنان تابلوی محرومیت بر فراز آن باشد.چرا باید بپذیریم خوزستان در ردیف استان های محروم قرار گیرد در حالی که سالانه میلیاردها تومان و دلار از عایدات منابع سرشار آن به خزانه کشور سرازیر می شود؟ خوزستان سال ها به سکوی پرتاب مدیران غیربومی و در قبضه استان دیگری بوده است.چرا باید جمعیت بالایی از شهروندان خوزستان بویژه شهرهایی نظیر آبادان ،خرمشهر و هویزه تحت پوشش کمیته امداد باشند و رقم بیکاری در بسیاری از شهرهای ما فراتر از شاخص متوسط کشوری است؟
امام جمعه شهرستان هویزه افزود :خوزستان بدلیل محرومیت از مدیریت عالی شایسته و توانمند بومی ،هم در بخش سخت افزاری و هم نرم افزاری گرفتار مشکلات فراوانی است که امیدواریم دولت تدبیر و امید با سپردن سکان اجرایی استان به فردی از جنس مردم رنج دیده اما فرهیخته با نگاه فرهنگی و علمی گره از این مشکلات چندین ساله بگشاید.
بوعزار یکی دیگر از چالش ها و عوامل توسعه نیافتگی استان را انحصارگرایی و همه خواهی برخی اقلیت ها دانست و گفت: همه خواهی و انحصار گرایی و برخوردهای حذفی با نیروهای شایسته از جمله مشکلات خوزستان است که ضربه های جبران ناپذیری بر پیکر مدیریت استان وارد ساخته و باعث از دست رفتن بسیاری از سرمایه های اجتماعی گردیده است.
وی لزوم توجه مسئولان کشور به جایگاه و منزلت مردم این خطه شد و گفت: مسئولان باید باور داشته باشند که خوزستان استان وفا ، رادمردی و استان ولایت و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است و حق مردم خوزستان برگردن آنان بسیار سنگین است.
امام جمعه هویزه : بی عدالتی و تبعیض در خوزستان بیداد می کند.

حجةالاسلام بوعزار فقدان  عدالت و فرصت های برابر را چالش دیگر توسعه خوزستان برشمرد و گفت:  بی عدالتی و تبعیض در خوزستان بیداد می کند این مساله مصحلت بردار نیست .اگر عدالت نباشد مردم این خطه همه دستاوردهای بزرگ و تاریخی خود را خواهند باخت. در غیاب عنصر عدالت بسیاری از عملکردها و تصمیم گیری ها غلط خواهد بود.عدالت در راستای توسعه متوازن استان خوزستان یک ضرورت بحساب می آید.چرا استان خوزستان از لحاظ آموزش و پرورش در ردهای پایین کشور قرار گیرد؟ چرا در اختصاص اعتبارات و تسهیلات به شهرهای خوزستان عدالت رعایت نمی شود؟
وی رعایت عدالت در استفاده از نیروهای شایسته در سطوح مدیریت استان را امر مهمی قلمداد و اظهار داشت:در مهرهچینی و بهرگیری از نیروها در سطوح مدیریت مختلف استان باید عدالت و انصاف رعایت شود ،نباید از یک قوم استفاده و قومیت دیگر را علیرغم همه شایستگی ها از فرصت های برابر محروم کرد.پشتوانه ما در عرصه حاکمیت عدالت در استان وجود نخبگان و عالمان اهل تدبیر است
وی به دستاوردهای سفر دکتر روحانی به نیویورک اشاره کرد و گفت:این دستاوردهای بزرگ در عرصه بین المللی نتیجه عقلانیت و تدبیر و به پشتوانه خون شهیدان و 8 سال دفاع مقدس می باشد.


سیلاوی :قانون اساسی ضامن تحقق مطالبات تاریخی شهروندان ماست.
در ادامه نشست آقای عبدالوهاب سیلاوی حقوق دان و فعال اجتماعی خوزستان در سخنانی کوتاه با اشاره به جایگاه قانون اساسی در نظام تدبیر و امید گفت: هر حرکت فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی نیازمند بستری مناسب برای ادامه حیات استمرار است ،در موقعیت کنونی قانون اساسی بدلیل ظرفیت های موجود ضامن تحقق مطالبات و حقوق ما می باشد لذا احیا و اجرایی شدن اصول قانون اساسی می تواند دستاوردهای بزرگی برای مردم خوزستان خواهد داشت .
عضو هیات موسس مجمع فعلان فرهنگی – اجتماعی خوزستان تدوین قانون حقوق شهروندی و ارائه آن از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی از جمله لوازم تدبیر و نقطه عطفی در جهت رسیدن به جامعه ی معتدل برشمرد و گفت: تضمین حقوق شهروندی از عوامل مهم توسعه و مشارکت جویی شهروندان در پروسه توسعه و باعث نفی نگاه تبعیض آمیز و درجه بندی کاذب شهروندان خواهد بود.
سیلاوی اظهار داشت : در راستای همگرایی و همدلی نخبگان با تدوین مانیفست توسعه خوزستان در نظام تدبیر و امید در قالب جلسات متعدد و فشرده نقشه راه عملی در فراروی فعالان فرهنگی و اجتماعی ترسیم شده که البته جز در سایه بکارگیری مدیران بومی توانمند و شایسته امکان تحقق عملی آن قابل تصور نیست . ما انتظار داریم دولت یازدهم با تجدید نظر در ساختار مدیریت استان و ایجاد تحول گسترده در آن باتوجه به شرایط موجود و بهره جستن از نیروهای معتدل و کارآمد بدور از افراط و تفریط زمینه ساز جهش بزرگ در فرایند توسعه استان خوزستان باشد.این حقوق دان خوزستانی خط کشی های سیاسی و قومی را مهمترین عامل هدر رفت سرمایه های انسانی خوزستان برشمرد و خواهان اصلاح نگاه حذفی و انحصارگرایی شد.


مسرور : مدیریت عالی استان باید از جنس فرهنگ و آموزش و پرورش باشد.

در ادامه این اجلاس آقای علیرضا مسرور دبیر انجمن اسلامی معلمان خوزستان در سخنان کوتاهی به تبیین عللل و عوامل توسعه نیافتگی خوزستان پرداخت و گفت :در خوزستان بیماری های مزمن اجتماعی و سیاسی فراوانی وجود دارد که از جمله آن استبداد رای مدیران ،نگاه حذفی به نخبگان و شایستگان کشی می باشد که برایند این امور منجر به ناکارآمدی مدیریت کلان در بخش های گوناگون و در نتیجه توسعه نیافتگی استان خوزستان شده است.علیرضا مسرور اضافه کرد: نقش مدیریت نخبگان در استان بسیار مهم است که می تواند در فرایندی معقول و کارآمد مشکلات را به مطالبات جدی تبدیل نماید.بطور نمونه امروز شاهد هستیم خشک شدن دریاچه ارومیه به یک مطالبه جهانی و ملی تبدیل گردیده است این امر در سایه همگرایی و تلاش مضاعف نخبگان آن منطقه در تبدیل این مشکل و پدیده به یک مطالبه تحقق یافته است.در حالی که مساله انتقال آب کارون به کویر مرکزی ایران و اصفهان و کرمان دارای پیامدهای زیست محیطی و انسانی فراتر از خشک شدن دریاچه ارومیه است اما نتوانستیم آنرا حداقل به یک مطالبه استانی و ملی تبدیل کنیم و این ناشی از کنار نهادن نخبگان و عدم توجه به رای و نظر آنان در سطح مدیریت کلان استان است
دبیر انجمن اسلامی معلمان به دلایل عدم شناخت علل توسعه نیافتگی خوزستان اشاره کرد و گفت:عدم درک صحیح از توسعه استان بدلیل عدم شناخت جایگاه حوزه آموزش و پرورش است .لذا به همین دلیل باید مدیریت عالی استان از جنس فرهنگ و آموزش و پرورش باشد.
در ادامه بیانیه پایانی اجلاس قرائت شد و حاضران ضمن تقدیر از مواضع حکیمانه آقای دکتر روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و نیز دستاوردهای مهم این سفر تاریخی ،خطاب به دولت و شخص رییس جمهور خواهان انتصاب و معرفی استاندار بومی توانمند و شایسته از میان نخبگان فرهنگی برای تصدی مدیریت عالی استان خوزستان شدند .
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
فرامند هاشمی زاده معاون اسبق استانداری خوزستان با اشاره به ویژگی های خاص فرهنگی، سیاسی، جغرافیایی، اقتصادی ، قومی ، مرزی استان خوزستان خاطر نشان کرد: استاندار خوزستان باید احاطه ی کاملی بر پتانسیل های عظیمی که در استان خوزستان وجود دارد داشته باشد.نماینده اسبق مردم اهواز در مجلسافزود : با نگاهی به گذشته در می یابیم که این استان از ناآشناها و نابلدها ضربه های زیادی خورده است و اگر به یکی از فرزندان استان اعتماد شود با توجه به شناخت و آگاهی که دارد به راحتی می تواند کارها را در بستر مناسب هدایت کند.فرامند هاشمی زاده داشتن تدبیر برای انتخاب بهترین گزینه، همچنین کمک فکری برای تدوین برنامه ها و راهبردها برای هدایت استان را از وظایف اصلی نیروهای سیاسی و نخبگان در مواجهه با استانداری خوزستان دانست و گفت : نیروهای سیاسی و نخبگان باید تا آخر کار برای جبران عقب ماندگی ها و حصول نتیجه استاندار را کمک و همراهی کنند تا با حفظ وفاق جمعی ، مسیر آبادانی خوزستان که مورد توافق همه است پیموده شود.وی در عین حال از تصمیم گیران در سطح کشور خواست به خوزستان نگاهی در خور شان و جایگاه آن داشته باشند و برای تعیین استاندار به جلب مشارکت مردم و وفاق ملی در استان توجه ویژه ای کنند.ارسال توسط جمعی از نویسندگان