X
تبلیغات
ملاثاني نيوز
 

 
 
به پایگاه اطلاع رسانی ملاثاني نيوز خوش آمدید       اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا       

تبین مهمترین چالش های فراروی توسعه استان در جمع نخبگان خوزستان
به گزارش خبرنگار ما همزمان با روزهای عید سعید فطر دوشنبه شب گذشته امیر دریابان علی شمخانی با حضور در جمع نخبگان و فرهیختگان عرب خوزستان (در حسینیه شهدای شمخانی اهواز) ضمن تبریک این مناسبت دینی و سنتی به مردم خوزستان طی سخنان کوتاهی به تبیین چالش های فراروی توسعه استان خوزستان پرداخت.


شمخانی با تبریک عید سعید فطر در بیانات مبسوطی با ارائه یک گفتمان جدید پیرامون موانع و چالش های توسعه خوزستان گفت : دشمن تلاش می‌کند با بهره برداری از این اختلافات، در کشور ما و استان خوزستان هم بازی کند. وی افزود: با نگاه به تحولات جهان عرب متوجه می‌شویم که یک وضع جدیدی شکل گرفته که ترکیبی از نارضایتی هاست، دلیل هم ندارد ناراضیان اکثریت مطلق باشند، نزدیک به اکثریت هم باشند می‌توانند اوضاع را برهم بریزند.
وی گفت: به نظر من خوزستان سه چالش عمده دارد که این سه چالش عمده را با توجه به این محیط پیرامونی باید به آن نگاه کرد. یک چالش ملی دارد یک چالش منطقه‌ای و یک چالش استانی (قومی). شمخانی با اشاره به برخی مشکلات در کشور گفت: چالش ملی، همین موضوعاتی است که در همه کشور وجود دارد، فقر هست، بیکاری هست، یک سری ناهنجاری‌های فرهنگی هست، در حوزه اجتماعی یک سری ناهنجاری‌های اجتماعی هست، طلاق، ازداواج و... این‌ها چالش‌های ملی است که خوزستان هم از آن جدا نیست این قابل تحمل است بنوعی، در همه کشور وجود دارد در خوزستان هم هست. وی افزود: چالش منطقه‌ای و محلی هم داریم که این ناشی از سه دلیل است دلیل اول جنگ و قدرت تخریب آن. جنگ قسمت عمده‌ای از استان خوزستان را منهدم کرد. کشور در دوران جنگ از توسعه نایستاده بود، حلقه‌های توسعه به خارج از استان منتقل شد. وی گفت: مدت‌ها بود که مصوبه‌ای از شورای امنیت ملی داشتیم که سرمایه گذاری در مناطق ناامن خوزستان را درست نمی‌دانست این خروج از حلقه‌های توسعه هم دشواری‌هایی برای ما ایجاد کرد، این دیگر عرب و عجم نمی‌شناسد و همه اقوام را در بر می‌گیرد.
وی در ادامه افزود: دلیل سوم چالش دوم، چالش ناشی از بیگانگانی ماست. چندین سال از جنگ می‌گذرد و ما هنوز نسبت به تصمیم مناسب برای استان خوزستان بیگانه‌ایم. ما می‌گوییم منابع داریم، آب داریم، نفت داریم، نیروهای انسانی جوان داریم، آموزش عالی داریم این‌ها منابع ماست همه مسئولین کشور وقتی می‌خواهند حرف بزنند همه این‌ها را می‌گویند اما چرا فاصله وضع فعلی نسبت به برنامه چشم انداز فاصله دهشتناکی دارد؟
شمخانی ادامه داد: اما چالش سوم، چالش قومی است همین الان نگاه کنید در خوزستان سه تفکر وجود دارد: چالش قومی به اضافه این تفکر موجب رشد بهائیت می‌شود.
وی تبعیض را از دیگر دلایل این چالش در استان عنوان نمود و با اشاره به برخی تبعیض‌های قومیتی افزود: ما در این استان سردار هاشمی را داشته‌ایم. چرا ما که می‌توانیم سردار بسازیم امروز مزدور بسازیم؟ چه دلیلی دارد که برخی تغییر دین می‌دهند، این‌ها که تغییر دین نمی‌دهند در اصل، این‌ها عکس العملی نامناسب به یک حادثه نامناسبند، هردوی آن‌ها غلط است.
وی گفت: روشنفکران عرب در این قضیه نقش دارند که باید جلوی این کار را بگیرند تا بستری فراهم نشود برای آنهایی که می‌گویند این قوم قابل اعتماد نیستند، از طرفی شبکه تلویزیونی بزنید، هرچه می‌خواهید بزنید، موثر نیست، شما تبعیض، تحقیر، تنگ دستی را بردارید تحریک حل می‌شود.
وزیر سابق دفاع گفت: با تجربیاتی که از این شکل مدیریت‌ها پیدا کردیم به دلیل استمرار این سیاست‌ها، دعوی من این است که این سیاست‌ها ملی نیست.
جملات و عبارت های کلیدی سخنرانی امیر دریابان شمخانی در جمع نخبگان و فرهیختگان فرهنگی و اجتماعی خوزستان :
*باتولید گفتمان جدید و دوری از افراط و تفریط و جلوگیری از تکرار تجربه ناموفق در گذشته می توان بر این مشکلات غلبه کرد، البته این امر به معنای گذشت و نادیده انگاشتن مشکلات نیست.
*ما نیازمند یک گفتمان مردمی هستیم و در حال حاضر این فرصت ایجاد شده است .انتخابات 92 همه را راضی کرد و می تواند یک الگوی متکاملی برای مردم سالاری دینی باشد .خوزستان باید از این فرصت استفاده کند و خود را برای حل معضلات آماده سازد.نباید علامت ها را اشتباه بگیریم و بدنبال افراط و تفریط برویم.
*اهواز ظرفیت سردار سازی دارد.انقلاب می تواند از اهواز سردار بسازد و اهوازی ها ثابت کردند سرداران خوبی برای انقلاب هستند .ما علی هاشمی ساختیم اما عده ای به زور می خواهند مخالف برای نظام بتراشند.
*تعامل و سازگاری با نظام و تولید گفتمان راهکار اساسی غلبه بر چالش های اساسی توسعه استان خوزستان خواهد بود.
*بیشترین چالش های منطقه ای ما بدلیل شکل گیری جنگ در غرب کارون است که همه ساکنان آن عرب هستند.
*وقتی همه بدنبال کسب منابع راه می افتند اتهام زنی و رقابت های ناسالم قومی نیز فعال می شود.
*آیا یک عرب در ایران وجود دارد که بتواتند بگوید حکومتی بهتر از جمهوری اسلامی برای خدمت به عرب ها در طول تاریخ سیاسی ایران دیده است و یا حکومت محتملی وجود دارد که ظرفیت خدمت اش به عرب ها بیش از جمهوری اسلامی باشد؟
*امروز جمهوری اسلامی از دو جهت مظلوم واقع شده در مرکز عده ای ملی گرا به نظام اسلامی می می تازند که چرا باستناد مواد 15 و 16 قانون اساسی به ترویج زبان عربی می پردازد و در اینجا برخی جمهوری اسلامی را به عدم بی توجهی به حقوقشان متهم می سازند و در واقع اینهمه هزینه به حاکمیت تحمیل می شود.
*تجریه طلبی و و انفصال اندیشه داخلی عرب ها نیست و هیچ عربی به این امر اعتقاد ندارد . انفصال یک اندیشه بعثی است .عرب ها هیچوقت بدنبال تجزیه طلبی نبوده اند.
*متاسفانه برخی بنام دفاع از انقلاب برای دشمن سرباز می سازند.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم مرداد 1392
حاشیه ای بر نامه اخیر بنیاد توسعه خوزستان به رییس دولت یازدهم

«...بنیاد توسعه خوزستان که انشالله شکل خواهد گرفت در موضوع عزل و نصب‌های مسئولین در استان‌ها دخالت و ورود نمی‌کند.» این جمله شاه بیت نشست تهران بنیاد تازه تاسیس توسعه خوزستان در 16 مرداد ماه سالجاری است که توسط آقای محمد کیانوش راد نماینده اسبق اهواز و عضو جبهه مشارکت در جمع تعدادی از مدیران خوزستانی مرکز نشین بیان گردید.
در آخرین هفته ماه مبارک رمضان جمعی از مدیران خوزستانی ساکن پایتخت به دعوت محمد کیانوش راد  برای حضور در نشستی تحت عنوان «بررسی عوامل و چالش های توسعه خوزستان» فراخوانده شدند در این نشست چهره های برجسته ای از طیف های مختلف سیاسی اعم از اصولگرا ،اصلاح طلب و جریان بهار محمود احمدی نژاد شرکت نمودند.آقایان علی شمخانی (میهمان غیر عضو) ،غلامعلی رجایی ،محمد کیانوش راد و سیدجعفر حجازی استاندار فعلی خوزستان پیرامون موضوعات پراکنده به ایراد سخنرانی پرداختند .سخنان جناب آقای شمخانی بدلیل تازگی شاید تنها نقطه قوت نشست مذکور قلمداد شود، زیرا آقای حجازی صرفا برای دفاع از خود ، اعلام وفاداری به جریان اعتدال و اعلام برائت از گذشته آمده بود چون عملکرد ایشان در استان و قرار گرفتن 5 شهرستان خوزستان در ردیف 10 شهر اول بیکار کشور (مسجدسلیمان ،شادگان ، دشت آزادگان ،ملاثانی و اندیمشک) براهین قاطع و  دلایل روشنی برای ارزیابی دوره ی  6 سال مدیریت وی و همکاران ایشان در حوزه های مختلف استانداری می باشد.


پس از برگزاری جلسه فوق الاشاره که احتمالا با هدف رسانه ای شدن نام آن جهت لابی های سیاسی منعقد شده بود ،اعضای بنیاد تازه تاسیس با نگارش نامه ای محرمانه و ارسال آن به رییس جمهور و وزیر پیشنهادی وی (رحمانی فضلی ) ،سه نفر را بعنوان گزینه های پیشنهادی جهت تصدی پست استانداری خوزستان معرفی نمودند .باتوجه به درز عناوین از طریق رسانه ها نام این بزرگواران عبارتند از آقایان حمید کهرام (عضو جبهه مشارکت) ،علی عماد (عضو مشارکت و فرماندار اسبق دشت آزادگان ) ،عالمی نیسی و اخیرا عبدالحسین مقتدایی (استاندار اسبق هرمزگان و خوزستان) می باشند.جدای از نقد وارده بر چهره های معرفی شده ، پیرامون اقدام سئوال برانگیز بنیاد به اصطلاح توسعه خوزستان چند ملاحظه وجود دارد که جهت اطلاع افکار عمومی مردم و نخبگان خوزستان و پاسخگویی تدوین کنندگان نامه و بانیان نشست تهران تقدیم می گردد:
 1-در این نامه بر انعقاد و برگزاری جلسات متعدد تاکید گردیده این در حالی است که طی  سال 92 صرفا یک نشست آنهم در 16 مرداد برگزار شده  و آقای کیانوش راد نیز در مطلع جلسه سابق الذکر بر همین مطلب تاکید نموده است.
2-انتخاب و پیشنهاد استاندار آنهم برای استانی چون خوزستان با رنگین کمانی زیبا از اقوام و طیف های سیاسی متعدد نیازمند مطالعه ،همگرایی و هم اندیشی همه نخبگان موثر بویژه نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و حمایت شخصیت های ملی همچون حاج علی شمخانی ،محمد فروزنده ، ............. و همچنین فعالان اجتماعی و سیاسی ساکن در استان می باشد و براساس شواهد موجود از ابتدای پیروزی جناب  روحانی تاکنون چنین اجماعی حاصل نشده است ،لذا تسرع ،شتاب زدگی و پیش دستی در ارسال نامه بیشتر تلاش برای تحصیل حاصل می باشدو باعث دامن زدن به رقابت های قومی – سیاسی خواهد شد که در تضاد با اهداف اعلام شده بنیاد است . انتظار می رود دوستان ارجمند با مطالعه شرایط استان و مطالبات مردم و نیز نتایج و آرایش آرای شهروندان خوزستانی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری از شتابزدگی احتراز و اجتناب نمایند. سازگاری و همگرایی نیروهای استان شرط تحقق این مهم می باشد همانگونه که جناب کیانوش راد تصریح نمود : «... اگر سازگاری نیروهای استان ایجاد شود بدون در نظر گرفتن مسایل سیاسی، بر روی مسایل استان سازگاری ایجاد شود می‌توان امیدوار بود..»
3-آقای محمدکیانوش راد بعنوان مجلس گردان نشست بنیاد در سخنرانی مقدماتی خود صراحتا ابراز داشت :« ... بنیاد توسعه خوزستان که انشالله شکل خواهد گرفت در موضوع عزل و نصب‌های مسئولین در استان‌ها دخالت و ورود نمی‌کند.» لذا نگاشتن نامه آنهم پیش از پایان آیین رای اعتماد و تکمیل پازل آن ، برای معرفی استاندار ناقض غرض مذکور در بیان مسئول بنیاد توسعه است و سبب بی اعتمادی و مصرف شدن اعتبار بنیاد و هدر رفت سرمایه اجتماعی آن برای موضوع بی ارزش دستیابی به مناصب خواهد شد.
4-باتوجه به شرایط پس از حماسه 24 خرداد و فضای سیاسی جدید حاکم بر کشور علاوه بر گزینه های محترم  پیشنهادی بنیاد ، می توان چهره های جامع تر و معتدل تر دیگری که مورد اجماع همه جریان سیاسی و نخبگان استان در میان مدیران و نمایندگان سابق و اسبق یافت و به لیست پیشنهادی فوق افزود . انتظار می رود دوستان با رعایت جانب احتیاط دقت بیشتری در اتخاذ تصمیمات کلان جهت استان داشته باشند.از آن هراس دارم علاوه بر محرومیت از حضور فرزندان خوزستان در کابینه بدلیل لابی های ضعیف و اختلافات حاشیه ای و پر رنگ شدن مطالبات محله ای در فردای آغاز بکار دولت جدید  شاهد حضور یک استاندار غیر بومی باشیم که دود آن به چشم همه خواهد رفت و جایی برای ملامت نخواهد گذاشت.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
آمار بیکاری پس از 8 سال عملکرد دولت نهم دو دهم در 397 شهر اعلام شد.
پس از انتشار آمار جنجال برانگیز عملکرد 8 ساله دولت های نهم و دهم در حوزه اشتغال زایی و بیکاری، نرخ بیکاری 397 شهر کشور اعلام شد که بر اساس آن، فاصله بیکاری در بین شهرهای کشور به 48.8 درصد رسید.به گزارش خبرنگار مهر، نرخ بیکاری و وضعیت 397 شهرستان کشور که بر اساس آخرین سرشماری کشور در سال 90 از سوی مرکز آمار ایران انجام شده است، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از آمارهای جنجال برانگیز عملکرد 8 ساله دولت ارائه شد.
 
20 شهر اول بیکار :شهرستان باوی (ملاثانی) با 37/7%  مقام پنجم بیکاری کشور را بدست آورد.
 
بررسی آمارهای مربوط به 397 شهرستان کشور نشان می دهد ،مسجد سلیمان با 43.4 درصد، ایرانشهر 43.2، زابل 43 درصد، سیب و سوران با 38.8 درصد، باوی با 37.7 درصد، هیرمند با 37.3، دشت آزادگان 36، زهک با 35.9 درصد، شادگان با 35.9 درصد، اندیمشک با 34.2 و خرامه با 31.8 درصد جزو 20 شهر بیکار اول کشور محسوب می شوند. مریوان با 30.6 درصد، سرپل ذهاب 30.4، اندیکا 30.3، پاوه 30.2 درصد، خرمشهر با 30.2 و سرباز با 30 درصد در گروه 20 شهر اول بیکار کشور قرار دارند.
 
20 شهر دارای بهترین وضعیت بیکاری
 
در بین 397 شهر کشور، نرخ بیکاری در 20 شهر کشور کمترین میزان در بین تمام شهرهای کشور است. بر اساس آمار ارائه شده، نرخ بیکاری در مه ولات 4.8 درصد، بستان آباد 4.8، ایجرود، شبستر و خنداب 4.7 درصد، بشرویه 4.6 درصد و تیران و کرون نیز 4.5 درصد است.همچنین نرخ بیکاری در شهر انار 4.5 درصد، خداآفرین 4.3 درصد، آران و بیدگل و ماهنشان 4.2 درصد، طارم 4، جوین و سربیشه 3.9 درصد، کنگان 3.8، بجستان 3.6 درصد، خوشاب 3، خور و بیابانک 2.7 درصد، خلیل آباد 2.5 درصد، سرایان 2.2 و ابوموسی 1.2 درصد است.
 
وضعیت بیکاری در مراکز استان ها
 
در میان شهرستان های کشور، نرخ بیکاری در برخی از مراکز استان ها نیز جالب توجه است. نرخ بیکاری در خرم آباد 29 درصد، زاهدان 25.5 درصد، رشت 16.6، کرج 17.1 درصد، شیراز 17.9، بندرعباس 15.5 شهرکرد 15.4 درصد، اصفهان 14، کرمان 14.3، اراک 15.4، تهران 13.5 و زنجان نیز 13.2 درصد است. بر پایه این گزارش، نرخ بیکاری در قزوین 13.2 درصد، ساری 12.8، مشهد 10.8، کرمانشاه 23.8 درصد و در شهر اردبیل نیز 14.7 درصد اعلام شد.
 
فاصله نرخ بیکاری در شهرها 48.8 درصد
 
به صورت کلی، برررسی ها نشان می دهد در حال حاضر فاصله نرخ بیکاری در بیکارترین شهر کشور به میزان 53.2 درصد با ابوموسی با نرخ بیکاری 1.2 درصد به میزان 48.8 درصد است.فاصله حدود 49 درصئدی نرخ بیکاری در شهرهای کشور نشان دهنده توزیع نامتوازن فرصت ها در کشور از سویی و توسعه نیافتگی مناطقی از کشور به لحاظ بهره مندی از صنعت، کارخانجات و تولید است.
 
25 شهر زیر 5 درصد و 281 شهر بالای 10 درصد بیکاری
 
281 شهر از مجموع 397 شهر کشور دارای نرخ بیکاری دو رقمی و بالای 10 درصد است و تعداد شهرهای با نرخ بیکاری تک رقمی 116 شهر است. همچنین تعداد شهرهای دارای نرخ بیکاری زیر 5 درصد که نشان دهنده وضعیت مناسب آن شهرها به لحاظ وجود فرصت های شغلی برای کارجویان است تنها 25 شهر کشور اعلام شد.
بسمه تعالی

پیام تبریک به مسئولین اجرایی و نمایندگان
جا دارد ،کسب مقام پنجم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بیکاری در میان 397 شهر کشور توسط شهرستان باوی و ملاثانی را به استاندار محترم ،نمایندگان دلسوز و فداکار مجلس و سایر مسئولین کارآمد اجرایی در دولت های نهم و دهم تبریک و تهنیت گوییم.که امروز و برای نخستین بار آنهم در بیکاری مقام یک رقمی برای این خطه کسب و فراهم نمودند.!!!!!!!!

باتشکر : وبگاه خبری ملاثانی نیوزارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : دوشنبه بیست و یکم مرداد 1392
161هزار و 555 تن به دنبال وقوع نزاع در بهار امسال به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کرده‌اند
161 هزار و 555 تن به دنبال وقوع نزاع در بهار امسال به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.به گزارش ایسنا، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام‌کرد: در بهار امسال 161 هزار و 555 تن به دنبال وقوع نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد مراجعان نزاع 167 هزار و 454 تن بودند، 3.5 درصد کاهش یافته است.همچنین ‌از کل مراجعان نزاع در بهار امسال 112 هزار و 858 تن را مردان و 48 هزار و 697 تن دیگر را زنان شامل می‌شوند.
بر اساس این گزارش در سه ماهه نخست امسال استان‌های تهران با 27 هزار و 94 مورد، خراسان‌رضوی با 14 هزار و 897 مورد و اصفهان با 11 هزار و 828 مورد دارای بیشترین و استان‌های خراسان‌جنوبی با 876 مورد، ایلام با 1041 مورد و سمنان با 1267 مورد دارای کمترین آمار مراجعان نزاع بوده‌اند.در بهار امسال، خردادماه با 57 هزار و 851 مورد مراجعه بیشترین آمار مراجعان نزاع را در مقایسه با ماه‌های دیگر داشتند و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2.7 درصد کمتر شده است.همچنین نزاع از جمله مهمترین دلایل مراجعات پزشکی قانونی است که پرونده‌های مربوط به آن، سالانه حدود 40 درصد از کل مراجعات این سازمان را به خود اختصاص داده است. بطوری که در 10 سال گذشته به طور متوسط هر سال 593 هزار و 941 پرونده نزاع به پزشکی قانونی ارجاع شده است که سال 1391 با 631 هزار و 381 تن بالاترین و سال 1386 با 547 هزار و 621 تن کمترین میزان مراجعه را داشته است.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه بیستم مرداد 1392
حسینی فرد: کینه ها را از دلها بزدایید و برادری ها را تقویت و به مستمندان کمک کنید
به گزارش خبرنگار ما نماز عید سعید فطر در شهر ملاثانی با مشارکت گسترده مومنان خداجوی این شهر و همراهی مسئولان بویژه آقای سیدشریف حسینی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در روزجمعه اول ماه شوال به امامت حجةالاسلام و المسلمین حسینی فرد امام جمعه محبوب مرکز شهرستان باوی در محدوده بلوار معلم برگزار شد.


در این آیین عبادی - سیاسی آقای حسینی فرد با در دو خطبه پایانی نماز با اشاره به مسائل داخلی از جمله آغاز بکار دولت جدید و همچنین شرایط جهان اسلام خواهان همبستگی،وحدت مردم و توجه به رهنمودها و تاکیدات مقام عظمای ولایت حضرت آیةالله خامنه ای گردید.وی در ادامه بر مساله اصلاح ذات البین و زدودن کینه ها و دشمنی ها و لزوم تقویت برادری ها و نیز دستگیری از مستمندان تاکید کرد .
عضو هیات رییسه مجلس در جمع مردم ملاثانی

باتشکر از : جواد عامری فلیحیارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه بیستم مرداد 1392
دکترمقیمی ،علی عزتی ،دکتر جادری و دکتر مقتدایی در صدر رقابت ها
شنیده ها حکایت می کند باتوجه به آغاز بکار رییس جمهور روحانی و نیز ارائه لیست وزیران پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی و اقبال اکثریت مجلس  به احتمال قوی کار رای اعتماد نمایندگان به کابینه جدید طی هفته آینده به پایان برسد .با نزدیک شدن زمان تشکیل دولت یازدهم ،فعالان سیاسی استان خوزستان جهت معرفی گزینه های پیشنهادی استانداری رایزنی های گسترده ای را آغاز کرده اند تا بتوانند فرد مطلوبشان برای این سمت به کرسی بنشانند.در این راستا بسیاری از گروهها درصدد رایزنی با حضرت الله هاشمی رفسنجانی نیز هستند ،براساس همین خبر قرار است جمعی از نخبگان خوزستانی و فعالان ستاد دکتر روحانی پس از پایان ماه مبارک رمضان جهت دیدار با آقایان  هاشمی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مهندس اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور راهی تهران بشوند .در حال حاضر با پیشنهاد طیف های مختلف سیاسی خوزستان ،چند گزینه  اصلی در پوشه کاری معاون اول رییس جمهور جهت طرح در جلسات دولت آینده  قرار گرفته است که عبارتند از مهندس مقیمی ،مهندس علی عزتی،دکتر جاسم جادری و دکتر عبدالحسین مقتدایی می باشند.

در همین راستا جمعی از فعالان سیاسی اعتدال گرای خوزستان در دهه پایانی ماه مبارک رمضان با حضور منسجم و فعال در مجالس روضه خوانی (با سخنرانی حجةالاسلام و المسلمین فیاضی رییس شاخه روحانیون ستاد دکتر روحانی ) حسینیه شهدای شمخانی اهواز  درصد سازماندهی نیروهای معتدل استان و کمک به توسعه آن و رایزنی با دولت آینده هستند نتایج آن بزودی در سطح استان خوزستان تبیین خواهد شد.
همچنین از مجلس خبر می رسد جمعی نمایندگان خوزستان که از همراهی خیل عظیم مردم در حماسه 24 خرداد بازماندند اینک با هدف سهم خواهی از رهگذر تهدید کابینه به عدم رای اعتماد  و طرح اتهام فتنه گری به برخی وزیران پیشنهادی قصد تحمیل گزینه های مورد نظر خود برای مدیریت عالی استان هستند.در هر صورت انتخاب دکتر روحانی و دولت ایشان خواسته اکثریت ملت می بوده ،لذا عدم همراهی با دولت ایشان می تواند بنوعی انتقام از مردم قلمداد گردد .از نخبگان اعتدال گرای خوزستان و فعالان حماسه 24 خرداد انتظار می رود با روشنگری و دفاع از انتخاب مردم ،جریان مانع تراشی در مسیر دولت تدبیر و امید را افشا و از اثر گذاری آن جلوگیری کنند.همچنین برخی از وابستگان دولت گذشته در صدد مدیریت فضای روانی جامعه از رهگذر اختلاف افکنی میان طیف نیروهای حامی دکتر روحانی و جریان اعتدال هستند لذا باید مراقب این فتنه انگیزی هم بود.

دکتر حیصمی : هیچ برنامه ای برای حضور در مدیریت کلان استان ندارم

از لطف همگان سپاسگزارم
دکتر عباس حیصمی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش خوزستان در تماسی تلفنی با ما ضمن تشکر از نخبگان استان و دست اندرکاران وبگاه خبری ملاثانی نیوز و نیز سپاس از لطف خوانندگان و کاربران این رسانه مجازی اعلام نمود که فعلا هیچ برنامه و یا قصدی جهت حضور در سطوح مختلف مدیریتی استان ندارند و ابراز امیدواری کرد ، نخبگان و نمایندگان استان خوزستان با همگرایی و همدلی و حمایت از گزینه ی جامع الاطراف باتوجه به فضای جدید و نیز لحاظ مصالح استان بتوانند شاخص های توسعه خوزستان در تمامی عرصه ها را بهبود بخشند و یقینا نقش همه دلسوزان در این زمینه بسیار موثر و کارساز خواهد بود.ارسال توسط جمعی از نویسندگان

آیا سازمان انرژی اتمی یا بنیاد شهید و امور ایثارگران سهم خوزستانی ها می شود ؟

اعضای هیات وزیران تدبیر و امید در روز 16 مرداد ماه سالجاری و همزمان با آیین تحلیف از سوی رییس جمهور روحانی جهت اخذ رای اعتماد نمایندگان تسلیم هیات ریییسه مجلس نهم گردید تا رییس دولت یازدهم رکورد جدیدی در تاریخ سیاسی ایران پس  از انقلاب  را بنام خود ثبت نماید.گرچه برخی از چهره های تندرو و افراطی وابسته به جریان غائله قم با طرح اتهامات بی اساس و صرفا جناحی از رهگذر زیر سئوال بردن صلاحیت برخی وزراء، درصد انتقام جویی از مردم و پیروز حماسه 24 خرداد می باشند و باید در روزهای رای اعتماد منتظر غائله جدید اصحاب فتنه سفید بود.
از دیدگاه تحلیل گران سیاسی باتوجه به حجم مطالبات مردم و آسیب های وارده به حوزه های اقتصاد،سیاست خارجی و داخلی ترکیب دولت یازدهم به واقعیت کشور و خواسته مردم نزدیک تر است ما نیز بر این باوریم باید رییس جمهور جدید را را مسیر پاسداشت دستاوردهای حماسه خرداد 92 یاری کنیم و حمایت از دولت پیشنهادی یکی از راههای تقویت منتخب ملت می باشد.

از نگاه بحق فرزندان خوزستان باتوجه به نقش محوری این استان در اقتصاد و سیاست ایران زمین و وجود منابع مختلف و همچنین داشتن مدیران توانمند و کارآمد، نبود یک وزیر خوزستانی شاید تنها اشکال کابینه پیشنهادی باشد.اکنون که کابینه جهت کسب نظر نمایندگان به مجلس رفته و مجالی برای حدف و اضافه نیست ،پیشنهاد می گردد ،آقای دکتر روحانی در راستای جبران خلاء مذکور با بکار گیری حداقل یکی از مدیران خوزستانی  در یکی از معاونت های 5 گانه ریاست جمهوری دین خود را به مردم خوزستان ادا و همچون دولت های گذشته (موسوی ،هاشمی ،خاتمی و احمدی نژاد )کابینه را بنام خوزستان زینت ببخشد.
در این چارچوب پیشنهاد می گردد ،فرزند رشید و برومند کربلای ایران ،امیر دریابان دکتر علی شمخانی باتوجه به سوابق و کارنامه درخشان ،جامعیت علمی و سیاسی ، مقبولیت نزد همه طیف های سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و نیز عنایت ویژه مقام معظم رهبری حضرت آیةالله خامنه ای (مدظله العالی) از مدیریت کارآمد و توان موثر ایشان در یکی از معاونت های رییس جمهور خصوصا ریاست سازمان انرژی اتمی یا معاونت رییس جمهور و ریاست سازمان بنیاد شهید و ایثارگران استفاده شود بدون تردید رایزنی مستمر و موثر نیروهای فعال سیاسی خوزستان بویژه اعتدالگرایان و نمایندگان مجلس می تواند در تحقق این مهم نتیجه بخش باشد .در صورت اعتذار امیر دکتر شمخانی می توان از سایر مدیران خوزستانی جهت پست های پیشنهادی فوق بهره جست.

نعیم حمیدیارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد 1392


کم کم غروب ماه خدا دیده می شود                    صد حیف ازین بساط که برچیده می شود

در این بهار رحمت و غفران و مغفرت            خوشبخت آنکسی ست که بخشیده می شود

عید فطر، روز چیدن میوه های شاداب استجابت است،استشمام عطر خوش بوی عید فطر از پنجره ملکوتی رمضان گوارای وجود پاکتان بادامانيــنا تـسبق تهانـيـنا وفرحتنا تسـبق لـيـالينـا عيد سعيد وكل عام ونتم بخير


ارسال توسط جمعی از نویسندگان
دود لابی ضعیف خوزستان در مرکز به چشم مردم استان رفت
 خوزستان، فصل درخشان کتاب تاریخ معاصر ایران اسلامی است. از قیام آزادی خواهانه مشروطه ، جنبش استقلال جویانه ملّی شدن صنعت نفت تا پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حتی یک خط از شکوه و عظمت ایرانیان را بدون حضور خوزستانیان نمی توان تصور کرد. این استان: کربلای ایران، دروازه ورود تشیع و بیرق همیشه در اهتزاز ولایتمداری است که در گذشته و حال؛ همانا چشمه جوشان تولید نخبگان دانشمند؛ فرهیختگان ارجمند و فاضلان و عالمان دردمند بوده است.
علی بن مهزیار اهوازی؛ ابن هیثم، شیخ انصاری، شیخ شوشتری، سیدنعمت الله جزایری و آیت الله بهبهانی، صدها نخبه علمی و هنرمند برجسته و فرهنگی نامدار و نویسندگان تاثیرگذار تنها بخشی از توانمندی نیروی انسانی شایسته و توانمند خوزستانی هستند که شرح تفصیلی این بزرگان مثنوی هفتاد من کاغذ می خواهد. از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون نیز می توان از هزاران سردار و شهید عالیقدر، ده ها وزیر و مدیر عالی رتبه در سطوح مختلف کشوری و لشکری یاد کرد. فرزندان خوزستان در هر پست و رتبه و مقامی که حضور داشته اند شیفته خدمت بوده اند و در پی فرصت برای دفاع از آرمان های ژرف امام روح الله و مقام معظم رهبری و انقلاب اسلامی.
مفتخریم که نام حتی یک خوزستانی را در طومار پیچیده نفاق، فتنه، انحراف و ولایت گریزی و اسلام ستیزی نمی بینیم.مفتخریم که خوزستان همواره سنگر نخستین دفاع از تمامیت ارضی ، عزت و شرافت ایرانی محسوب می شده و سینه ستبری در برابر هجوم ددمنشانه نظام سلطه.
مفتخریم در عین محرومیت، تبعیض و ناروایی؛ وفادارترین سربازان مقام عظمای ولایتیم و تا ابد در کوچه های کوفه تاریخ یادگاران بیعت علوی و پشتیبانان امام سیدعلی به شمار می رویم.داغ فقر و محرومیت بر دل داریم، استخوان بیکاری و نداری بر گلو داریم، خار تبعیض و مظلومیت بر چشم داریم؛ اما همه دنیا بداند تنها یک مقتدا ـ امام خامنه ای ـ داریم.
تا دیروز می گفتیم: یکصد و هفت سال از استخراج نفتِ خوزستان می گذرد و هنوز اختصاص دو در هزار از درآمد این بلای سیاه برای خوزستانیان نه یک آرزو که افسانه ای دور از دست می نماید.تا دیروز می گفتیم: هزاره هاست جلگه و اکوسیستم خوزستان پذیرای بیشترین حجم از آب های جاری در کشور است و امروز حتی آب آشامیدنی مرکز استان برای آشامیدن احشام و شستشو مناسب نیست.تا دیروز می گفتیم: سهم خوزستان از پنج هزار مگاوات برق تولیدی، شصت درصد تولید انرژی، استان اول در کسب درآمدهای مالیاتی، صادرات نفتی و غیرنفتی و نیمی از تولید ثروت ملی ناجوانمردانه هیچ است.
و حالا این روزها پس از حضور درخشان ، خیره کننده و اثرگذار مردم خوزستان در قالب حماسه سیاسی جامعه ایرانی در انتخابات 24 خرداد، از این پس باید بگوییم: سهم خوزستان و خوزستانی در محرومیت از امکانات و فرصت های شغلی به بی توجهی به سرمایه ها و چهره های ملی این خطه نیز سرایت کرده است و افراطیون دو جناح بدلیل منش اعتدالی فرزندان خوزستان در هیچ موقعیتی به سراغ این منبع غنی و سرشار از استعداد انسانی نیامده اند. باید به صراحت گفت بی توجهی به چهرهای ملی خوزستان نه فقط ظلم به این استان است بلکه جفا در حق ایران و ایرانی است.چون کشور را از مدیریت شایستگان این سرزمین در سطح ملی محروم ساخته ایم.
بی مسامحه و به نمایندگی از پنج میلیون خوزستانی خطاب به منتخب یازدهم جمهور، دکتر حسن روحانی می گویم: سهم خوزستان شایسته و لایق در کابینه شما کجاست؟
مگر نه اینکه خوزستان قطب بی بدیل کشاورزی در منطقه خاورمیانه است؟
مگر نه اینکه خوزستان قلب تپنده تولید انرژی در کشور است؟
مگر نه اینکه نفت از خوزستان می جوشد و گاز از این خاک می تراود؟
پس چگونه می شود افراد پیشنهادی برای تصدی وزارتخانه های نفت، نیرو و کشاورزی نه تنها از خیل فرزندان شایسته این خطه نیستند بلکه در سابقه و کارنامه مدیریتی ایشان بی توجهی به منافع به حق جامعه خوزستانی و صریح تر بگوییم: خوزستان ستیزی به چشم می خورد.یکی از آن حضرات، مبدع و مدافع طرح های انتقال ظالمانه آب است.یکی دیگر حاضر به پرداخت سهم ناچیز و اندک اما قانونی خوزستان از نفت و گاز نیست و در گذشته مدیران پروازی تولید محور را به خوزستان گسیل داشته و هیچ اولویتی در اختصاص فرصت های شغلی به بومیان مناطق نفتخیز قائل نبوده است.
آن دیگری نیز حتی یک متر از طرح هشتصد هزارهکتاری مقام معظم رهبری برای ایجاد تحول در بخش کشاورزی خوزستان را آباد نکرد.آیا این بود وعده شایسته سالاری و عدالت در تعیین مدیران و توزیع برابر فرصت های کلان مدیریتی؟
آیا این بود مصداق اجرایی شعار تدبیر و امید؟
آیا دود ضعیف بودن لابی نخبگان خوزستان در مرکز باید چشمان اشکبار و گرد و غبار گرفته مردم خوزستان را بیازارد؟مگر نه اینکه نخبگان در هر سطح از هر ملت و جامعه، همانند ياخته‌هاي مغز در پيكره انسان، تجلي‌گاه و قوه محركه باورها، نيروها و اراده‌‌ي ملت‌‌ها هستند و راهبري تفكر عمومي در جهت‌‌گيري‌ها و حركت‌هاي طولي و عرضي جوامع را بر دوش مي‌كشند؛ طبيعي است که حضور نخبگان دردآشنای بومی از هر منطقه می تواند فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری در کابینه را تا حد بسیار زیادی به منافع و مصالح عمومی نزدیک سازد؛ به جرات می گویم مردم خوزستان منهای لابی گران حرفه ای که حیات خود را در هر شرایطی بواسطه تامین منافع شخصی و باندی تضمین شده می یابند؛ از کابینه پیشنهادی دولت یازدهم ناراضی، نگران و سرخورده اند و خاطرات تلخ عملکرد دولت های  مستقر در دو دهه گذشته برای آنها زنده شده است. دولت هایی که هر یک در پایان عمر خود شرمسار دست های پینه بسته، چشمان از سو افتاده، پاهای تاول زده و سینه های رمق گرفته مردم خوزستان بوده اند.
به جرات می گویم: به عنوان قطره ای از بی کرانه ترین دریای این سرزمین، خوزستان عزیز، به نام مردمانی پاک ضمیر که دیگر قلمِ نجابت از وصف صبر و استقامت آنها در برابر کوهی از مشکلات و ناروایی های ناتمام و تبعیض های ناگوار سر تسلیم فرو آورده است همه مساعی و تلاش خود را جهت مخالفت با وزرای پیشنهادی نیرو، نفت و کشاورزی به کار خواهم بست تا صدای مظلومیت خوزستان در چینش کابینه یازدهم در عرصه ملی طنین انداز شود.وزرای پیشنهادی برای این وزارتخانه ها نیز بدانند در صورت تایید مجلس، فرش قرمز خوزستان در انتظار آنها نخواهد بود! خوزستان میزبان خوبی برای خوزستان ستیزان نیست! خوزستان به گفته امام راحل دین خود را به اسلام عزیز ادا کرده است. همان اسلامی که به گفته رهبری حکیم و خردمند انقلاب، هدف غایی دولت اعتدالی است. پس باید فرمان سال های گذشته رهبری در دهلاویه را شنید که؛ خوزستان را بسازید. گام اول در ساختن ، عمران و آبادانی خوزستان استفاده از نخبگان شایسته خوزستان است. در دولت یازدهم گام اول با بی مهری به خوزستان برداشته شد. بی گمان بیان صریح این مطالبه در رسانه های گروهی به عنوان نمایندگان افکار عمومی، تریبون های نماز جمعه و توسط روحانیت معظم، نخبگان دانشگاهی، صحن مجلس و هر فرصتی که در اختیار است می تواند قطار از ریل خارج شده دولت روحانی را در خوزستان به ریل بازگرداند.
امروز مطالبه حق خوزستان از کابینه یازدهم رسالت تاریخی تک تک نخبگان خوزستانی است. نخبگان خوزستان در قبال سکوت در برابر این ناروایی و تبعیض، در پیشگاه تاریخ و نسل های آینده خوزستان پاسخ قانع کننده ای نخواهند داشت. کمترین انتظار مردم خوزستان، بازنگری منادی شعار اعتدال و مدعی دولت تدبیر و امید در ترکیب کابینه پیشنهادی و دلجویی از مردم پاک نهاد این سامان است.خوزستان امروز آوردگاه این پرسش است: آیا دولت یازدهم نیز به خوزستان پشت خواهد کرد؟

سیدشکرخدا موسوی - نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامیارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم مرداد 1392
انا لله و انا الیه راجعون

برادران علیرضا،احمد،محمد،شیخ مهدی و مصطفی حمیدی جابری
مصیبت جانکاه درگذشت پدر گرامیتان مشهدی عبدالنی حمیدی که از مومنان و دوستداران اهل بیت عصمت (ع) بود ،را به شما و عموم خاندان محترم تسلیت می گویم .برای فقید سعید رحمت واسعه و جهت شما و سایر بازماندگان صبر و اجر جزیل را از درگاه خداوند مهربان خواهانم.ما را در غم خود شریک بدانید.

برادر شما - نعیم حمیدی


برادران حمیدی جابری
درگذشت پدربزرگوارتان را به شما تسلیت عرض می نمایم و صبر و بردباری برای بازماندگان آن مرحوم از خداوند متعال مسئلت دارم.
صادق عامری

انالله واناالیه راجعون
برادران حمیدی جابری
درگذشت ابوی گرامیتان را به شما و خانواده های محترمتان تسلیت می گویم و برای آن مرحوم از خداوند منان طلب مغفرت می نمایم.

جاسم غلامی


برادران جابری

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

ضایعه درگذشت پدر مهربان و مومنتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم خداوند متعال روح پاکش را با مولایش علی (ع) محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.

سیدنور دخیل پور موسوی

انا لله و انا الیه راجعون
برادران علیرضا،احمد،محمد،شیخ مهدی و مصطفی حمیدی جابری
درگذشت پدر بزرگوارتان راتسلیت گفته وبرای آن مرحوم غفران الهی وبرای بازماندگان صبر جزیل ازخدای عزوجل مسئلت می نمایم./.

کریم علیزاده


انا لله وانا الیه راجعون
برداران جابری
مصیبت درگذشت پدر بزرگوارتان را به شما تسلیت عرض نموده وبرای آن مرحوم مغفور،علو درجات وبرای شما صبر،سلامتی وطول عمر آرزومندم.

مهدی حسین زاده بندقیری


جناب آقای شیخ مهدی جابری
فقدان پدر بزرگوارتان ما را نیز اندوهگین ساخت. غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار متعال خواهانیم.

جمعی از نمازگزاران مسجد قاسم ابن الحسن(ع) ملاثانی


انا لله و انا الیه راجعون
برادران حمیدی جابری
درگذشت پدربزرگوارتان را به شما تسلیت عرض می نمایم و صبر و بردباری برای بازماندگان آن مرحوم از خداوند متعال مسئلت دارم.
عبدالحسین شعیبی

انالله وانا الیه راجعون
برادران حمیدی جابری :علیرضا ،غلامرضا، احمد، محمد، مصطفی و شیخ مهدی جابری
درکذشت ابوی محترم و گرامیتان را تسلیت گفته و برای شما صبر و اجر جزیل ار خداوند متعال خواستاریم.

جمعی از بسیجیان پایگاه ابوالفضل العباس (ع)


آقای شیخ مهدی جابری
انا لله و انا الیه راجعون «و هر از گاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی،جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید» درگذشت( پدر) گرامیتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت ، برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم .
فرمانده پایگاه شهید حمیدی اصل
سید خلف موسوی


أنا لله وانا اليه راجعون

برادر گرامى جناب شيخ مهدى حمیدی جابرى

با نهايت تأثر وتأسف در گذشت ابوى گراميتان را به شما وخانواده محترم ومحبان آن خاندان را تسليت مى گويم براى شما عمرى طولانى وآن مرحوم مغفرت را از درگاه الهی خواهانم.

دکتر رئوف سبهانیارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه سیزدهم مرداد 1392
تصاویری زیبا از آمادگی بازار ملاثانی برای خرید های عید


باتشکر از : جواد عامری فلیحیارسال توسط جمعی از نویسندگان
روزنامه آفتاب یزد ،امروز شنبه 12 مرداد را بخوانیدارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : جمعه یازدهم مرداد 1392

مردم ملاثانی بر آزادی قدس شریف تاکید کردند

همگام و همصدا با ملت بزرگ ایران در سراسر کشور راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر ملاثانی با مشارکت اقشار مختلف و اصناف از محل ناحیه مقاومت بسیج امام حسن مجتبی (ع) به سمت معیادگاه نماز جمعه (مسجد موسی ابن جعفر ع ) برگزار شد.

در این آیین راهپیمایان با سر دادن شعارهای انقلابی همچون "الموت لاسرائیل" ، " الموت لامریکا " ، " الله اکبر" و " ما همه سرباز توئیم خامنه ای گوش بفرمان توئیم خامنه ای " بار دیگر حمایت قاطع خود را از آرمان قدس شریف و ملت مظلوم فلسطین اعلام کردند.تظاهر کنندگان سپس در مسجد موسی ابن جعفر(ع) تجمع و به خطبه های وحدت بخش نماز جمعه این شهر که به امامت حجةالاسلام و المسلمین سیدعبدالرضا حسینی فرد ایراد گردید گوش فرا دادند . (باتشکر از : آقای جواد عامری فلیحی)


ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : پنجشنبه دهم مرداد 1392
راهپیمایی روز قدس در ملاثانی فردا برگزار می شود
به گزارش خبرنگار ما راهپیمایی روز جهانی قدس در ملاثانی همگام با ملت بزرگ ایران در راستای تحقق آرمان های بلند معمار و معیار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و نیز لبیک گویی به ندای وحدت بخش مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای فردا جمعه 24 ماه مبارک رمضان با حضور دشمن شکن مردم خداجوی این خطه باشکوه تر از گذشته برگزار خواهد شد.
به همین مناسبت حجةالاسلام و المسلمین حسینی فرد امام جمعه مرکز شهرستان و سیدی فرماندار باوی در جلسه شورای اداری ضمن گرامیداشت این مناسبت تاریخی خواهان مشارکت گسترده مردم شهرستان در مراسم روز جهانی قدس شدند.
متن بیانیه امام جمعه ملاثانی و فرماندار شهرستان باوی بدین شرح است :"با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و عرض ارادت به پیشگاه با عظمت حضرت حجت بن الحسن امام زمان ( عج) و درود بی پایان به روح پر فتوح حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ( مدظله العالی ) و ارواح مطهر شهدا و شما مردم بزرگوار و فهیم و با بصیرت شهرستان باوی .
به آخرین جمعه ماه مبارك رمضان روز جهانی قدس نزدیك می‌شویم ؛ روزی كه تنها روز فلسطین نیست ، روز اسلام و حكومت اسلامی ، روز عدالت خواهی مردم مظلوم فلسطین از چنگال رژیم منحوس و جعلی صهیونیست و روزی است كه آرمان‌های اسلامی و انسانی در آن متجلی است .بار دیگر روز جهانی قدس ، میراث ماندگار گرانبهای بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) فرا رسید و این نماد وحدت و یكپارچگی جهان اسلام و خروش مسلمانان در حمایت از آرمان های ملت بی دفاع و مظلوم فلسطین است و بار دیگر عزم و اراده مردم در نابودی رژیم غاصب صهیونستی را متجلی خواهد ساخت .امسال «روز قدس» روز دیگر است چرا كه منطقه درآستانه تغییرات ساختاری عمیقی قرار گرفته وملت‌های ستم دیده ملتهب‌ترین بخش جهان از پس این بیداری، پرچم آزادیخواهی وحق طلبی برافراشته‌اند ،و در همین راستا مردم با ایمان ، مومن و ولایتمدار شهرستان باوی با حضور چشمگیر خود در راهپیمایی روز قدس به فضل الهی حماسه سیاسی دیگری خلق خواهند نمود، تا بر اسناد تاریخ برگ زرین دیگری از افتخارات مردم ولایی شهرستان باوی افزوده گردد .
اینجانبان ضمن آرزوی توفیق و قبولی طاعات و عبادات در ماه مهمانی خدا و گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران و پیروی از رهنمودهای راهگشای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بار دیگر همگام و همنوا با تمامی مسلمانان جهان ، مردم همیشه در صحنه و ولایتمدار شهرستان باوی با حضور گسترده ، پرشور و با بصیرت و یکپارچه در راهپیمایی روز جهانی قدس با فریاد (مرگ بر آمریکا) و (مرگ بر اسرائیل) حمایت از مردم مظلوم فلسطین را به گوش جهانیان برسانند و با آرمانهای انقلاب اسلامی و شهدا و امام راحل و مقام عظمای ولایت امام خامنه ای (مد ظله العالی) تجدید عهد و پیمان خواهیم کرد
.براساس همین گزارش آیین راهپیمایی فردا ساعت 9 صبح از محل ناحیه بسیج باوی به سمت معیادگاه نماز جمعه ملاثانی (مسجد امام موسی ابن جعفرع خیابان 3 کوی قدس ) برگزار خواهد شد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : سه شنبه هشتم مرداد 1392

پاسخ مدیرکل امور کتابخانه های عمومی خوزستان به انتقاد یکی از خوانندگان

باسلام بنده از زحمات جناب آقای منصوری کمال تشکر را دارم . ولی یه انتقاد کوچولو. همه جا هر شخصی به یک پست و منصب می رسه دست یک نفر یا دو نفر یا بیشتر را میگیره و با خودش میبره ولی متاسفانه هیچ کس از بچه های ملاثانی که بجایی رسیده اصلا این کار را نمیکنه و شاید جواب تماس بچه ها را نمیده بنظرم از آقا سید احمد موسوی یاد بگیرن ولی با اینهمه انتقاد به آقای منصوری افتخار میکنیم.

در اردیبهشت ما سال 1391 که وارد نهاد کتابخانه های عمومی استان شدم تعداد 250 نفر، کل کارکنان نهاد اعم از صف و ستاد را تشکیل می دادند؛ در تیر ماه سال 1391  تعداد 52 نفر کتابدار به استخدام کتابخانه ها درآمده و مشغول به کار شدند. در تیر ماه سال 1392 تعداد 82 نفر (55 نفر کتابدار کتابخانه های شهری و 21 کتابدار کتابخانه های روستایی و 6 نفر کارشناس ستادی ) در آزمون و مصاحبه نهاد پذیرفته شدند. البته اسامی  این 82 نفر انشالله تا دو هفته آینده روی پرتال نهاد قرار بگیرند. حال به معادله زیر توجه کنید:

54%=250÷134=82+52 یعنی ظرف یکسال تعداد 134 نفر معادل 54 درصد کل نیروهای نهاد کتابخانه های عمومی استان از بدو تأسیس تا حال حاضر به استخدام درآمدند، آن هم نیروهای بومی؛  هر شهری برای خودش و هر روستایی برای خودش و این افتخار برای استان عزیزمان خوزستان نیست؟! کدام سازمان فرهنگی و غیر فرهنگی توانسته در طول یکسال تعدا 134 نفر اشتغال پایدار ایجاد کند؟! شما می دانید که این افراد برای کتابخانه های عمومی که تازه ایجاد شده و کتابدار نداشتند استخدام شدند؛ یعنی (استخدام کتابدار = توسعه کتابخانه ها ) و این به مدد نیروهای جوان، متعهد، پرکار و امیدوار به آینده ایجاد شده است نه توسط لفته منصوری! تک تک همکارانم تلاش کردند از وجودشان مایه گذاشتند تا به اینجا رسیدیم. اما از جهت کیفیت نیروی جذب شده خوب است بدانید هنگام ورود ما به نهاد 14 نفر از مجموع 250 نفر دارای مدرک کارشناس ارشد بودند . اما از مجموع 134 نفر استخدامی جدید 32 نفر کارشناس ارشد جذب کردیم . هم اکنون معاونم  و کارشناس مسئول کتابخانه های عمومی دانشجوی دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز هستند یعنی مدرک آنها از من بالاتر است و یکی دیگر از کتابداران در آزمون سالجاری از 5 دانشگاه معتبر ایران برای دوره دکتری پذیرش گرفته است. و نه تنها به آنها حسادت نمی کنم بلکه افتخار می کنم که با انسانهای بزرگی کار می کنم و این نتیجه  تربیت ملاثانی است! تمام شاخص ها خیز برداشتند به همین جهت به ما سهمیه استخدامی دادند! والا  نهاد کتابخانه های کشور بیخود استخدام نمی کند! این همه اتفاقات بدون جار و جنجال ایجاد شده است. شما در طول 15 ماه گذشته هیچ صدایی و ندایی جز گسترش کتاب و کتابخوانی در رسانه های گروهی از من نشنیدید! حوزه فرهنگ پایای و مانایی دارد و من در پی تشخص نیستم. به نظر من کتابخانه خاستگاه واقعی فرهنگ است ، من خوزستانی اهل ملاثانی هستم و به جوانان عزیز این خطه عشق می ورزم اما همه دوستان قدیم و اندکی از جدید ها روش مرا در رشد جوانان ملاثانی می شناسند : من به جد اعتقاد دارم که سرمایه های انسانی  خوبی در ملاثانی داریم اما سرمایه های اجتماعی در این شهر به شدت ضعیف شده است. نظراتم را چند سال پیش در همین وبلاگ بیان کردم و جای طرح دوباره آنها نیست! گزارش طولانی شد و علاقمند بودم که گزارشی از تراز مالی و بودجه به شما بدهم که اینهمه توسعه با چه بودجه و اعتباری ایجاد شد؟! این را به فرصتی دیگر می سپارم و راهی مسجد می شوم تا برای شما دعا کنم و شما هم برای من و خانواده ام دعا کنید که سخت محتاجیم و امشب که شب شهادت مولا و مقتدایمان علی (ع) را بهانه توسل قرار داده و از خدا بخواهیم که ما را عاقبت به خیر کند. 


ارادتمند جوانان خوب ملاثانیارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : دوشنبه هفتم مرداد 1392
نگاهی کوتاه به منزلت علمی امام علی (ع)
دانش و فرهنگ امام على بن ابيطالب در عقل و انديشه، يگانه و بى همتاست و بهمين جهت او محور فكرى اسلام و جامع و سرچشمه علوم عربى است. على بن ابيطالب، بسرپرستى پسر عمويش، پيامبر، پرورش يافت و سپس شاگرد وى شد و اخلاق و روش او را درباره زندگى و خلق، فرا گرفت و به ارث برد و اين ميراث در قلب و عقل او، بطور يكسان نفوذ يافت. در بررسى قرآن با بينش و نظر حكيمانه‏اى - كه مغز اشياء را جستجو مى كند تا حقائق آنها را بدست آورد - دقت نمود و در زمان طولانى خلافت ابوبكر و عمر و عثمان، فرصت‏يافت كه به اين بررسى عميق و كامل بپردازد و ظاهر و باطن قرآن را بخوبى بداند و درك كند و زبان و قلب او، بوسيله آن استوار گردد و با آن به هم آميزد. علم او نسبت‏به حديث چيزى نيست كه بر آن غبار شك بنشيند. و هيچ جاى تعجب هم نيست، زيرا كه امام، بيشتر از هر صحابى و مجاهد ديگرى با پيامبر در تماس بود و از او علاوه بر چيزهائى كه همه شنيدند، مطالبى شنيد كه ديگران نشنيدند و مى‏گويند على هيچ حديثى را روايت و نقل نكرد، مگر آنكه خود از پيامبر شنيده بود و او اطمينان داشت كه از احاديث پيامبر، كلمه‏اى هم از قلب و گوش او فوت نشده است.

 به على گفتند: «چطور شده كه از همه اصحاب پيامبر بيشتر، حديث دارى؟» در جواب گفت: «براى اينكه اگر من از پيامبر سؤال مى‏نمودم به من پاسخ مى‏داد و اگر سكوت مى‏كردم، پيامبر خود شروع مى‏كرد و به من حديث مى‏گفت‏». طبيعى است كه على بن ابى طالب فقه اسلامى را هم از همه بهتر بداند چنانكه از همه بهتر به آن عمل مى‏كرد، و آنهائى كه در عصر او بودند، كسى را كاملتر و صالحتر از او در فقه و فتوى نشناختند. دانش على در فقه اسلامى، منحصر به نصوص و احكام فقهى نبود، بلكه در علوم مقدماتى فقه نيز، از قبيل حساب، بر ديگران تفوق و برترى داشت. و اگر ابو حنيفه را در قرون پس از على «امام اعظم‏» فقه مى‏دانند، بايد توجه داشت كه او شاگرد على بود، زيرا او در پيش جعفر بن محمد درس خوانده و جعفر بن محمد از پدرش استفاده كرده بود... و سلسله به على بن ابيطالب منتهى مى‏گردد. مالك بن انس نيز با چند واسطه شاگرد على بود، زيرا او از ربيعه و ربيعه از عكرمه و عكرمه از عبد الله بن عباس و عبد الله بن عباس از على استفاده كرده بود. به ابن عباس كه استناد همه اينها بود گفته شد: «نسبت علم تو با پسر عمويت - على - چگونه است؟» در جواب گفت: «مانند قطره بارانى در برابر اقيانوس‏». همه ياران پيامبر معترفند كه پيامبر يكبار فرمود: على در قضاوت از همه شما برتر است «قاضى‏ترين شما على است‏». على براى اين از همه مردم دوران خود در قضاوت برتر بود كه از همه آنها بر فقه و شريعت كه منبع و منشاء قضاوت در اسلام است، آشناتر و داناتر بود، و علاوه، در نيروى تعقل و تفكر نيز آنچنان بود كه بتواند در موارد بروز اختلاف، وجهى را كشف و بيان دارد كه به واقعيت نزديكتر باشد و با منطق صحيح، بيشتر انطباق يابد. و از طرف ديگر، على آن قدر از صفاء وجدان و پاكى درون بهره‏مند بود كه به او اجازه مى‏داد تا علم و آگاهى خود را در قضاوت، به بهترين روشى، اجرا كند و در حكم و داورى، عدالت را بر پايه‏اى از عقل و وجدان - هر دو - استوار سازد. و از عمر بن خطاب نقل شده كه به على گفت: «اى ابو الحسن، خداوند مبارك نگرداند هر مشكلى را كه تو در آن حكم و داورى نكنى‏» و: «اگر على نبود، عمر هلاك مى‏شد» و: «هنگامى كه على در مسجد حاضر باشد، هيچ كس فتوى ندهد»!. از آنجائى كه على بن ابيطالب از آن كسانى بود كه در امور به ظواهر اكتفا نمى‏كنند و هميشه مى‏خواهند كه در هر مسئله‏اى به مغز و باطن آن پى ببرند، در «قرآن‏» و موضوع آن كه «دين‏» بود، بدقت پرداخت، آنچنانكه متفكران جهان در كارها به دقت و تامل مى‏پردازند. و از همين جا بود كه على مسئله دين و مذهب را يك موضع قابل دقت و تفكر و تعمق مى‏دانست و هرگز هم شخصيتى بزرگ مانند على، از دين و مذهب فقط بظاهر آن و باجراء احكام و اقامه حدود و برپا داشتن مراسم عبادت، اكتفا نمى‏كند. و در صورتى كه اكثريت مردم، به ظاهر دين و نتايج مادى آن در معامله و قضاوت مى‏نگرند، على در كنار دانش ظاهر احكام دين، آن را به مثابه يك موضوع فكرى محض و قابل تحقيق و ررسى و دقت عميق، مورد مطالعه و تفقه قرار مى‏دهد و از تفكر و بررسى خود دست‏بر نمى‏دارد مگر آن هنگامى كه اطمينان مى‏يابد كه اين دين، بر پايه اساسى محكم و بنيادى متحد در اصول و حقايق، استوار است... و از همين جا، علم كلام يا فلسفه دين، پيدا شد و روى همين اصل، على نخستين دانشمند كلامى و بلكه پدر علم كلام است، براى آنكه دانشمندان نخستين اين علم، از سرچشمه على بن ابيطالب سيراب شده‏اند و اصول و مبادى اين علم از راه على به آنان رسيده است، و دانشمندان بعدى هم همچنان به نور او راه مى‏يابند و على را پيشواى خود و راهبر پيشينيان مى‏دانند. گويا خداوند چنين خواسته است كه على بن ابيطالب در علوم عربى نيز ركن و اساس باشد، به آن نحو كه در علوم اسلامى ركن بود. براى آنكه در ميان مردم دوران امام، كسى وجود نداشت كه در علوم عربى با امام برابر باشد. و همين تبحر او در علوم عربى و منطق صحيح و قواى ذهنى خارق العاده اوست كه براى ضبط اصول و قواعد عربى به او يارى كرد تا زبان عربى مستند به دليل و برهان باشد كه نشان دهنده قدرت عقلى او در استدلال و قياس منطقى است. در واقع على به حق واضع و پايه‏گذار علوم عربى بود كه راه را براى آيندگان هموار ساخت. تاريخ ثابت مى‏كند كه على بنيان گذار علم نحو است. شاگرد و رفيق او ابوالاسود دئلى روزى به نزد على آمد و او را غرق در تفكر ديد، پرسيد: «در چه چيزى فكر مى‏كنى يا امير المؤمنين؟!» فرمود: من در شهر شما - كوفه - سخنى شنيدم كه از نظر ادبى غلط بود، از اين رو مى‏خواهم كتابى در اصول عربى آماده سازم. سپس كاغذى به او داد كه در آن چنين بود: كلام عبارت است از اسم و فعل و حرف تا آخر ... اين مطلب را به شكل ديگرى نيز نقل كرده و گفته‏اند: ابو الاسود دئلى به پيشگاه امام شكايت كرد كه پس از فتوحات اسلامى، بعلت آميزش و اختلاط اعراب با ديگران، غلط گوئى در بين مردم شيوع و رواج يافته، چون مردم غير عرب سخن را به درستى ادا نمى‏كنند. امام لختى سر بزير انداخت و سپس به ابوالاسود فرمود: آنچه را كه مى‏گويم بنويس، ابوالاسود قلم و كاغذى بدست گرفت، على فرمود: كلام عرب از اسم و فعل و حرف، تركيب مى‏يابد. اسم آن است كه از مسمى خبر دهد و فعل آن است كه از حركت آن آگاه سازد و حرف معنائى مى‏دهد كه نه اسم است و نه فعل! اشياء بر سه قسم است: ظاهر و مضمر، و چيزى كه هيچ يك از اين دو نيست - بنا به قول بعضى از علماى نحو، مراد اسم اشاره است - آنگاه به ابوالاسود فرمود: بدين نحو مطلب را تكميل كن و از همان روز اين علم - قواعد ادبيات عرب - بعنوان «علم نحو» شناخته شد. از مزاياى على تيزى هوش و سرعت درك او است. موارد و نمونه‏هاى بسيارى كه بطور ارتجال و بدون سابقه مطلبى را مى‏گفت، نشان مى‏دهد كه على نيروئى در اين زمينه داشت كه در ديگران نبود و بسيار مى‏شد كه در ميان دوستان يا دشمنان، بدون مقدمه و بطور ارتجال، حكمتى نغز و سخنى شيوا مى‏گفت كه مورد توجه همگان قرار مى‏گرفت. على در سرعت درك و حل مشكلات حساب در زمان خود بى نظير بود و مردم آن دوران، اين مشكلات را معماهائى به شمار مى‏آوردند كه براى حل آن راهى نبود و راز آن را كسى نمى‏دانست!. براى نمونه مى‏گويند: زنى به نزد على آمد و شكايت كرد كه برادرش از دنيا رفته و ششصد دينار از خود باقى گذاشته ولى در موقع تقسيم، به او فقط يك دينار داده‏اند؟ على فرمود: شايد برادرت يك زن، دو دختر، يك مادر، دوازده برادر و تو را داشته است؟... و همينطور هم بود كه على گفت. امام على درباره مسائل زندگى و جهان، جامعه بشرى، اسرار توحيد، الهيات و شناخت ماوراء الطبيعه، نظريات فراوانى ابراز داشته. على استادى است كه همه آنهائى كه پس از وى آمدند و صاحب نظر شدند، به كمال و اصالت او اعتراف كردند و در واقع خود، پيروان آراء و شرح دهندگان نظريات او بودند. كتاب بزرگ امام «نهج البلاغه‏» به مقدارى از گوهر حكمت غنى است كه امام را در صف اول و مقدم همه فلاسفه و حكماء جهان قرار مى‏دهد. و هنگامى كه پيامبر فرمود: «دانشمندان امت من همچون پيامبران بنى اسرائيل هستند» آيا مقصودى جز على داشت؟!.

تهیه و ارسال : حاج سیدعبدالله موسوی


*اقتباس از كتاب امام على عليه السلام صداى عدالت انسانى (على و حقوق بشر) تاليف: جرج جرداق ترجمه: سيد هادى خسروشاهى
ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : دوشنبه هفتم مرداد 1392

 با دعا و نماز تقدیر خود را زیبا رقم بزنید

برخی اعمال و فضلیت شبهای قدر برگرفته از روایات تقدیم حضورعزیزان می گردد امیدوارم مقبول درگاه احدیت قرارگیردوبنده حقیر را از دعای خیرتا ن محروم نفرمایید:
پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:من قام لیلة القدر، ایمانا و احتسابا، غفر له ما تقدم من ذنبه كسى كه شب قدر را به عبادت احیا بدارد و باایمان و صابر باشد، خداوند، گناهان گذشته اش را بیامرزد.
امام باقر (علیه السلام ) فرمودند:خدا رزق و روزى كسى كه شب بیست و سوم ماه رمضان را احیا بدارد و در آن شب ، صد ركعت نماز بخواند وسیع گرداند و در مقابل دشمن ، او را كفایت كند و از غرق شدن و ویرانى و سرقت ، او را پناه دهد و ترس منكر و نكیر را از او مرتفع سازد و از قبرش خارج مى شود، در حالى كه نور او براى اهل محشر تلاءلؤ دارد و نامه عملش را به دست راستش مى دهند و برات آزادى از آتش و از صراط و امان نامه از عذاب به او داده مى شود و بدون حساب و كتاب داخل بهشت مى گردد و در بهشت ، رفیق پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین خواهد شد و اینان خوب رفیقانى هستند.
امام صادق (علیه السلام ) نیز فرمودند:من تصدق فى شهر رمضان بصدقه ، صرف الله عنه سبعین نوعا من البلاء.كسى كه در ماه رمضان صدقه اى بدهد، خداوند سبحان ، هفتاد نوع بلا و گرفتارى را از او در خواهد كرد.

ثواب غسل شب قدر

قال موسى بن جعفر (علیه السلام ):من اغتسل لیلة القدر و احیاها الى طلوع الفجر، خرج من ذنوبه .((كسى كه شب قدر غسل كند و تا طلوع فجر، احیا نگه دارد گناهانش ‍ بخشوده خواهد شد.))

ثواب قرائت سوره روم و عنكبوت

امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: من قراء سورتى العنكبوت و الروم فى شهر رمضان ، لیلة ثلاث و عشرین ، فهو والله یا ابا محمد، من اهل الجنة لا استثنى فیه ابدا.كسى كه در شب قدر (شب بیست و سوم ماه رمضان ) دو سوره عنكبوت و روم را بخواند، به خدا - اى ابو محمد - او بدون استثنا اهل بهشت است.از علامه مجلسى نقل شده است كه فرمودند:بهترين اعمال در اين شبها طلب آمرزش و دعا براى مقاصد دنيا و آخرت خود و پدر و مادر، خويشان و برادران ايمانى ، اعم از زندگان و مردگان و اذكار و صلوات بر محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) و اهل بيت اوست .
سيد ابن طاووس نيز مى فرمايد:نبايد از دعا درباره اهل حق و برادران مسلمان در اين شب امتناع كرد.و در روايتى وارد شده است كه از رسول اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) سوال شد:در شب قدر چه از خدا بخواهيم ؟ فرمودند: عافيت و سلامتى .آية الله شيخ جعفر شوشترى (رحمه الله عليه ) مى فرمايد:بهترين عبادت ها يقين پيدا كردن به خداوند و زدودن پليدى و آلودگى شك و ترديدها از دل ها و دور كردن كافر ماجرايى از خويشتن است .

 تهیه و ارسال: قاسم دلفیهارسال توسط جمعی از نویسندگان

منصوری خبر از خیزش کتابخانه ای در استان می دهد 

بسمه تعالی - سروران گرامی  -با سلام و دعای خیر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه پر خیر و برکت؛ گزارش خیزش در شاخصهای کتابخانه ای خوزستان در دو نسخه آماده گردید:

1) نسخه استانی؛ در پایان این نسخه نتیجه گیری آمده که 10 سرانه گزارش را از نظر رتبه بین استانهای همطراز و نیز متوسط کشوری و مقایسه عملکرد سال 1391 نسبت به سال 1390مقایسه و تجزیه و تحلیل شده است.

2) نسخه شهرستانی؛ در پایان این نسخه خلاصه وضعیت شهرستان در مقایسه با متوسط استانی و کشوری آمده و در ابتکاری رتبه های 1 تا 5 با رنگ سبز (خوب)رتبه های 6 تا 20 با رنگ زرد (خنثی متمایل به ضعیف)و رتبه های 21تا 25 با رنگ قرمز(ضعیف)معرفی شده است تا خواننده سریعتر به هدف گزارش برسد.

مزایای این گزارش:

1) آمار و ارقام مورد استفاده در این گزارش از سامانه نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سالهای 89 و 90 و 91 گرفته شده است. بنابراین آمار و ارقام کاملا مستند می باشد.

2) فرمول محاسبه درصدها و رتبه ها ذیل جداول و نمودارها یا در متون معرفی شده است. بنابراین اگر خواننده گزارش به نحوه محاسبه تردید کند می تواند خود این محاسبه را انجام داده و به یقین برسد.

3) تجزیه و تحلیل داده ها ذیل جداول و نمودارها انجام گرفته است، تا خواننده با یکسری آمار و ارقام خشک مواجه نشود.

4) تعداد سرانه ها 20 مورد می باشد که شامل (1= نفر –کتابخانه 2=زیربنا 3= کتاب 4= عضویت 5= کتابدار 6= رایانه 7= صندلی 8= کتاب من 9=درصد برگزاری جلسات انجمن 10= درصد اجرایی شدن مصوبات انجمن)؛ در رابطه با این شاخصها دو نتیجه استخراج شده است:

الف؛ مقدار استان با 5 استان همطراز و متوسط کشور مقایسه و رتبه استخراج شده است. برای شهرستانها همین وضعیت انجام شده یعنی مقدار شهرستان با دیگر شهرستانهای استان و متوسط استانی و کشوری مقایسه شده و رتبه های هر کدام استخراج شده است و روی نمودار رفته است.

ب؛ میزان تغییرات اعم از رشد یا کاهش شاخص در سال1391 نسبت به سال 1390 و در مقایسه با استانهای همطراز و متوسط کشور به درصد محاسبه شده است. برای شهرستانها همین وضعیت اما در مقایسه با یکدیگر و متوسط استانی و کشوری لحاظ شده است.

این رویکرد به مدیریت استان و شهرستان کمک می کند که هم موقعیت خود را در شاخصها ببیند (بند الف)و هم میزان تلاش خود را در سال 1391 نسبت به سال قبل در مقایسه با دیگران بسنجد(بند ب)؛ به عنوان مثال گاهی اوقات شهرستانی مانند اهواز در شاخصی نظیر نفر-کتابخانه به ازای هر 44628 نفر اهوازی یک کتابخانه دارد و از این حیث رتبه 23 در بین شهرستانها را دارد که حاصل عقب افتادگی سالهای گذشته است. اما این رتبه با تلاش زیاد شهرستان در سال 1391 بدست آمده است، بطوریکه اهواز با کاهش 30 درصدی سرانه نفر – کتابخانه سال1390 به اینجا رسیده است. بزرگی کار اهواز در تجزیه و تحلیل آمده است. از آنجائیکه کل کشور در سال 1391 موفق شده است تنها 2 درصد سرانه نفر –کتابخانه سال قبل را کاهش دهد و استان 10 درصد کاهش داده است؛ اهواز با کاهش 30درصدی 15 برابر کشور و 3 برابر استان بیشتر تلاش کرده است.

5) خیزش در شاخصهای کتابخانه ای خوزستان نه تنها فقط یک گزارش برای ارائه عملکرد است بلکه یک طرح و یا نقشه ای برای برنامه ریزی سال1392 و تعیین مسیر حرکت بدست می دهد. وقتی خلاء ها و کمبودها مشخص شد، می توان براحتی برنامه ریزی منسجمی برای پیشرفت ایجاد کرد.

6) ما می توانستیم گزارش پیشرفت استان را در سال 1391 نسبت به سال 1390 بدون در نظر گرفتن استانهای همطراز و متوسط کشور که رقبای جدی ما هستند ، نظیر اکثر دستگاههای اجرایی استان که وقتی می خواهند گزارش بدهند اینگونه گزارشهای ناقص و مشکوک را ارائه می دهند ؛ عمل کنیم. اما این نحوه گزارش را صادقانه ندیده و از آنجائیکه موجب گمراهی مخاطب در دسترسی به حقیقت می باشد از آن پرهیز کردیم.

7) خلاصه پایانی برای این در گزارش نگاشتیم که احیانا افرادی که حوصله و انگیزه زیادی برای بررسی کامل گزارش ندارند، حداقل چکیده گزارش را در سه صفحه پایانی بخوانند.

8) عکسهای زیبایی از کتابخانه های استان زینت بخش صفحات گزارش شده است؛ گرچه این عکسها فایل گزارش را سنگین کرده و حجم گزارش را برای ایمیل و یا حتی چاپ رنگی مشکل کرده است.اما این عکسها گویای اینست که کتابخانه ی عمومی کماکان یک نهاد اجتماعی پویا و موثر در جامعه است و تفاوت آشکاری با دیگر سازمان های فرهنگی دارد.

9) این گزارش با تمامی وسواس ها و دقت ها پیش روی شما است. گرچه وقت زیادی از اینجانب و گروهی از کارشناسان داخل نهاد (آقایان دکتر رستمی، دکتر خادمی، باقری، علیزاده و شاه رکنی )و کارشناسان خارج از نهاد (سرکار خانم حبیب زاده و آقایان مهندس بخردی و دهقانی «شرکت برق منطقه ای خوزستان» و همکار سابق مان جناب آقای قزلباش «شرکت توزیع نیروی برق اهواز ») که از همه عزیزان تشکر می کنم؛ گرفت، اما بنظر می رسد هنوز اشکالاتی دارد و برای بهتر شدن ظرفیتی، که امیدوارم با تذ کرات شما بدآنجا برسیم.

ارادتمند همگی - لفته منصوریارسال توسط جمعی از نویسندگان

نقش برجسته نخبگان ملاثانی در توسعه فرهنگی استان خوزستان

اشاره: اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان خوزستان همزمان با پایان فعالیت دولت دهم ،ادر اقدامی کم نظیر ،گزارش جامع و متکی به آمار و داده های واقعی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان را تدوین و جهت اطلاع افکار عمومی و نخبگان تحت عنوان « خیزش در شاخص های کتابخانه ای استان خوزستان در سال 91» منتشر نموده است در این گزارش ۶۰صفحه آمار و ارقام خوشحال کننده ای ارائه شده  که بدون تردید این دستاوردها حاصل کار منسجم ،برنامه ریزی جامع ،تفکر دوراندیشانه همراه با مدیریت بومی و برخاسته از متن جامعه فرهنگی می باشد.نقش آقای حاج لفته منصوری بعنوان یکی از نخبگان استان خوزستان نیز در این خیزش بزرگ بی بدیل و بسیار برجسته است که توانسته با همراهی کارکنان سختکوش و کم توقع این نهاد علیرغم حاکمیت نگاه انحصارطلبانه بر حوزه فرهنگ ،این بخش را دچار تحول شگرف نماید.توجه به حوزه کتاب و کتابخوانی و رشد شاخص ها در این مقوله می تواند مدیران استان را در دستیابی به توسعه متوازن یاری کند
در این گزارش براساس مدل های آماری و مستند سازی علمی رشد شاخص های کتابخانه ای استان تقریبا در10مولفه یا سرانه در مقایسه با استان های دیگر و نیز بشکل درون استانی (میان شهرستان ها)برای علاقمندان تبیین گردیده است.برای ما بعنوان یک رسانه مجازی این گزارش بسیار جالب توجه و حائز اهمیت بود که برای نخستین بار در تاریخ استان خوزستان یک نهاد فرهنگی با برنامه ریزی علمی توانسته در عرض یکسال خود را به استانداردها و معدل های مطلوب کشوری برساند و اینگونه جزئیات کارکرد خود را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دهد. همچنین ارتقای شاخص های کتابخانه ای شهرستان باوی علیرغم محدودیت فضا و فرسودگی امکانات  از برجستگی های گزارش مذکور می باشد. در راستای تجلیل از خادمان حوزه کتاب و اطلاع رسانی پیرامون عملکرد فعالان این عرصه بخشی از  بیلان های گزارش که مربوط به مقایسه کارکرد شهرستان ها منتشر و در معرض قضاوت خوانندگان قرار می گیرد.در پایان جا دارد از تلاش ها و زحمات جناب آقای یوسف حمیدی نیز تشکر نماییم.اما شاخص های کتابخانه ای شهرستان باوی در قالب  ۴ واحد کتابخانه بشرح ذیل است:

سرانه نفر کتابخانه :این نمایه نشان می دهد شهرستان باوی در قالب ۴ واحد کتابخانه ای و با جمعیت ۸۷۷۳۳ نفر و نیز سرانه ۲۱۹۳۳ نفر - کتابخانه در رتبه ۱۲ قرار دارد.

سرانه زیر بنا : شهرستان باوی با جمعیت 89160 نفر و مجوعا 2800 متر مربع زیربنا و سرانه 19/3 در رتبه 7 قرار دارد.در این زمینه دارای رشد 63/5 بوده است.(البته یکی از اشکالات موجود در گزارش اعلام ارقام متفاوت از شهرستان هاست که یکبار برای باوی جمعیت 87 هزار مبنا قرار می گیرد و در این مقوله رقم 89 هزار مبناست بطور قطع تغییر ارقام مولفه های ثابت می تواند شاخص ها و معدل رشد را بالا و پایین کند.
سرانه کتاب :جمعیت شهرستان 87733 نفر- تعداد کتاب 45418 جلد – دارای سرانه معادل 52 و در رتبه 12 قرار دارد .شهرستان باوی در سال 91 در این زمینه رشدی معادل 31/48 درصد داشته است
سرانه عضو:جمعیت شهرستان 87733- تعداد کل اعضا 5680 نفر – سرانه 47/6 و شهرستان در رتبه 5 قرار دارد همچنین در سال 91 رشدی معادل 39/45 درصد داشته است.

سرانه کتابدار: شهرستان باوی با 4 واحد کتابخانه و به ازای هر واحد یک کتابدار مجموعا 4 نفر پرسنل و سرانه ی 1 و مشترکا با شهرستان های امیدیه و رامشیر در رتبه 16 استان قرار دارد.این امر نشاندهنده اینست که متاسفانه علیرغم تازه تاسیس بودن شهرستان هیچ استخدام جدیدی در شهرستان باوی طی سه سال اخیر انجام نگرفته است.(البته اشتراک رتبه سه شهرستان امیدیه ،رامشیر و باوی در شاخص تعداد کتابدار شاید بعلت این است که هر سه شهرستان از نقاط جغرافیایی سکونت حمیدی ها می باشند !!!!!!)در شهرستان هایی همچون ایذه ،باغملک ،آغاجاری ،شادگان و دشت آزادگان شاهد جهش 33درصدی و در هفتگل رشد 200درصدی هستیم.

سرانه صندلی:باوی با 4 کتابخانه و مجموعا 470 صندلی دارای سرانه ای معادل 5/117 عدد در رتبه 2 استان قرار دارد اما در این شاخص دارای کاهشی معادل 44/14- درصد می باشد(این شاخص نشان دهنده میزان تلفات و تخریب صندلی هاست که باید مساله فرهنگ استفاده درست از امکانات نیز گسترش یابد.در این زمینه شوشتر با حدود 27- درصد کاهش دارای بیشترین میزان صندلی های از رده خارج می باشد).

سرانه رایانه : شهرستان باوی در قالب 4 واحد کتابخانه دارای تعداد 15 دستگاه رایانه است.که سرانه آن معادل 15/3 رایانه کتابخانه می باشد.در این زمینه شهرستان باوی شاهد رشدی معادل ۹۸/۴۰ درصد در سال 91 بوده است.

سرانه درخواست کتاب من: شهرستان باوی 5680 عضو در سال 91 مجموعا 1956 درخواست کتاب داشته که سرانه آن بالغ بر 34/0 و در رتبه 18 استان قرار دارد.در سال 91 شهرستان باوی کاهشی معادل 09/26- داشته است.(در این زمینه نیز تاکید می گردد درخواست کتاب مبتنی بر داشتن اطلاعات کامل از شبکه نشر و تازه های کتاب دارد که در صورت تکمیل این چرخه و توجیه اعضا می توان شاهد جهشی مطلوب در این شاخص در آینده شد).
منظور از درخواست کتاب من:نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح کتاب من را با این هدف ایجاد کرده است که کتاب های مورد نیاز اعضا که در کتابخانه موجود نباشد به درخواست آنها خریداری و بصورت ویژه برای متقاضی و کتابخانه ای که در آن عضو می باشد ارسال می گردد.

جلسات انجمن کتابخانه : شهرستان باوی با 66/116 درصد برگزاری جلسات انجمن کتابخانه رتبه نخست استان خوزستان را کسب نموده است.در سال 91 شهرستان باوی رشدی معادل 32/133 درصد در این زمینه داشته است.افزایش نرخ جلسات و خطابه در شهرستان شاید هم از برکات فرماندار جدید باشد که باید آنرا به فال نیک گرفت

 ادامه مطلب...
ارسال توسط جمعی از نویسندگان

تقدیر از فعالیت های فرماندهی انتظامی شهرستان باوی

همزمان با خجسته زاد روز دومین ستاره سپهر امامت و ولایت حضرت امام حسن مجتبی (ع) آیین گشایش مرکز فرماندهی و مجتمتع انتظامی شهرستان باوی با حضور فرماندهان انتظامی استان و مسئولین اجرایی شهرستان باوی از جمله فرماندار باوی و امام جمعه شهر ویس برگزار شد.

در این آیین حیدر سیدی فرماندار باوی وآفرین  امام جمعه ویس در سخنان کوتاهی با بیان گوشه ای از فعالیت های پرسنل خدوم و متعهد منطقه انتظامی شهرستان در برخورد با جرایم مشهود و حفظ امنیت شهروندان باتوجه به گستره جغرافیایی شهرستان تقدیر و تشکر کردند .در این مراسم سرهنگ دشت بزرگ فرمانده انتظامی شهرستان باوی در بیانات کوتاهی ضمن تیریک زاد روز ولادت کریم اهل بیت (ع) و خیر مقدم به شرکت کنندگان گزارشی از اقدامات این منطقه در طول یکسال اخیر را ارائه نمود و خواهان نام گذاری مجتمع بانتظامی بعنوان امام حسن مجتبی علیه السلام  گردید.ارسال توسط جمعی از نویسندگان

ملایه اسعیده یک سند افتخار در کتاب تاریخ خوزستان قلمداد می شود

نام اوبرای همه زنان و مردان شهر ملاثانی و حتی خوزستان آشنا ست .او هیچوقت از تبار و قبیله نام و نشان نیافته است.بلکه روضه ابا عبدالله الحسین (ع) و تلاش در راه ترویج ارزش های کربلا و عاشورا او را زبانزد عام و خاص نموده است.ملایه اسعیده سال ها دار و ندار خود را وقف خدمت به دلدادگان امام حسین(ع) قرار داده ،و منزلش در خیابان 3 گلن آباد(کوی قدس) به یکی از کانون های فرهنگی و مذهبی زنان در تمامی مناسبت های دینی و ملی تبدیل شده است.در ایام محرم و صفر یا 15 شعبان و در خیابان سوم گلن آباد  بعد از مسجد موسی ابن جعفر (ع) ،علم ها و کتل های رنگارنگ و منقوش به «یاحسین» ،« یا ابوالفضل» و «یامهدی» که بر بلندای منزل ملایه نصب شده از دور نگاهت را به انتهای خیابان معطوف و جلب می کند.مجلس روضه خوانی ملایه اولین مجلس زنانه پس از مرحومه ملایه ام اسماعیل و همزمان با مجلس ام هادی (همسر گرامی شیخ علی الصافی) در ملاثانی دایر گردید که از همان آغاز تاکنون از رونق بالایی برخوردار بوده و هست. تجمع صدها تن از زنان بطور شبانه روز طی ایام محرم و صفر در منزل ایشان نشان دهنده عمق ارتباط وی با جامعه زنان دارد.دور از واقعیت نیست که بگوییم در مسائل مذهبی و اجتماعی ملایه اسعیده در قامت یک گروه مرجع فعال اجتماعی عمل می کند . در هر دوره انتخابات مجلس ،ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر بسیاری از شخصیت ها و نامزدها راه منزل ایشان را در پیش می گیرند تا از از رهگذر نفوذ کلام او در میان جامعه زنان بهره جویند.
چند ویژگی برجسته ملایه اسعیده را از دیگر هم قطاران اش متمایز و از او چهره ای منحصر بفرد ساخته است ت که شاید کمتر بتوان آنها را بطور یکجا در بانوان محترم دیگر حتی از نوع تحصیل کرده اش جستجو کرد.
1-مردم داری و احترام به عواطف شهروندان : ملایه اسعیده با مردم ملاثانی دارای یک ارتباط عمیق اجتماعی و عاطفی گسترده است .برای برپایی آیین های فاتحه خوانی ،عزاداری و سوگواری اشخاص مختلف بویژه بزرگان شهر، اول بسراغ ملایه اسعیده می روند. زیرا که این بانو تقریبا از ویژگی ها و شخصیت اکثریت افراد اطلاع و و اشراف دارد ،لذا در تعزیه گردانی و مجالس روضه بخوبی حق مطلب را ادا می کند.
2-میهمانوازی ،تکریم همسایه و مستمندان: ملایه از ویژگی دیگری برخوردار است که فقط می توان آنرا در منش جوانمردان و بزرگان قبایل و شیوخ طوایف دید .ایشان در تکریم میهمان و همسایه و کمک به مستمندان از هیچ چیز دریغ نمی کند .
3-همگامی با نخبگان در عرصه اجتماع : در مجالس اجتماعی مردانه پا به پای مردان حرکت می کند و سخنوری و لحن حزین و نوحه های آتشین  ایشان زبانزد خاص و عام است.
4-عشق و علاقه وافر به امام حسین (ع) و وقف همه مایملک خود برای ترویج فرهنگ عاشورا .ملایه بارها گفته که هرچه دارد از برکت سفره بی پایان امام حسین (ع) و ابوالفضل العباس(ع) است .بطوریکه در ایام محرم و صفر خانه او به روی همه باوان مشتقاق امام حسین (ع) باز است و در روز نهم و دهم محرم با همکاری دیگر بانوان خیرخواه و پخت و پز گسترده به توزیع نذورات در سطح شهر می پردازد.اصلا نام ملایه با مجالس روضه خوانی و آیین های عزاداری عاشورا گرهخورده است.
اما ملایه السعیده از شاخص های دیگری نیز برخوردار بوده که او در ردیف نخستین های شهر ملاثانی قرار داده و بایداین رکوردها  بنام ایشان ثبت و ضبط گردد.
او نخستین کسی است که مجلس روضه خوانی تشکیلاتی را برای بانوان آنهم بطور علنی در شهر ملاثانی راه اندازی نمود.
او جز اولین زنانی است که شهیدی رشید تقدیم انقلاب اسلامی و خط امام خمینی (ره) نمود و زینب(س) گونه به ترویج ارزش های انقلاب اسلامی پرداخت.
او پیشتاز عرصه آموزش منظم روضه خوانی به دختران و زنان علاقمند بود.در واقع نخستین مدرسه غیر رسمی آموزش مداحی زنان را تاسیس کرد.
او نخسین ملایه بود که در مقابل دوربین های شبکه اول صدا و سیما و در شرایط جنگی در هویزه حضور یافت و اولین نوحه را پس از آهنگران آنهم به زبان عربی جهت شهدای هویزه خواند.
در سال 1364 پس از بازسازی هویزه توسط آستان قدس و بازگشت جمعی از ساکنان ،رژیم بعثی در اقدامی ددمنشانه با انجام حمله هوایی و بمباران توپخانه مجددا هویزه را با خاک یکسان کرد که منجر به شهادت جمعی از هموطنان بویژه بخشدار هویزه وقت گردید.در آن زمان حاج صادق آهنگران اولین مردی بود که برای شهدای مظلوم این شهر نوحه ی پرسوز و گدازی را قرائت کرد که به نوحه «شهدای هویزه » و با مطلع «سرباز سرافراز هویزه کفن ات کو» معروف شد در همان زمان و فکر کنم به دعوت حاج عبدالله حمیدیان پور ، در آن شرایط بحرانی و رعب آور ملایه اسعیده به منطقه عملیاتی هویزه رفت و در آیین تشیع شهدا و در جمع شیرزنان آن خطه در راستای تقویت روحیه مردم و گرامیداشت شهدای هویزه اولین نوحه عربی  را اجرا کرد و در پایان با یک هوسه تاریخی گفت « الحویزه انا و ما نطیها» هویزه قطعه ای مقدس از خاک پاک میهن است و آنرا به دشمن نخواهیم داد.
جوانان امروز ما بدانند! ملایه اسعیده یک سند افتخار در کتاب تاریخ خوزستان قلمداد می شود که با استفاده از منبر حسینی توانست ماندگارترین کارهای فرهنگی را به انجام برساند .او ثابت کرد که زنان خوزستانی می توانند با اراده پولادین و اعتماد به نفس بالا بزرگترین کارها را انجام دهند.او طلسم محرومیت زنان منطقه در عرصه اجتماعی را شکست و تفکر خانه گزینی زنان را برای همیشه به فراموش خانه فرستاد.
در دوره کنونی این شیرزن در ادبیات فرهنگ مکتوب و نیز هشت سال دفاع مقدس، برای نسل جدید بویژه دختران خوزستان ناشناخته است در حالی که جهت الگوسازی و تقویت حضور مفید و موثر بانوان در عرصه های اجتماعی ،سیاسی و فرهنگی ضروری است تا این الگو ها بشکل شایسته ای معرفی شوند.انتظار می رود نهادهای فرهنگی استان با همکاری صدا و سیما حداقل در بخش عربی با یک مطالعه میدانی ،مستند کوتاهی پیرامون زندگی و فعالیت های ملایه اسعیده تهیه و برای مردم این خطه قهرمان پرور پخش نمایند. همچنین مدیران ارگان های فرهنگی شهر ملاثانی خصوصا شورای اسلامی با برپایی مراسمی از این بانوی بزرگ بعنوان پیشتاز عرصه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تجلیل بعمل آورند یا حداقل خیابانی را به نام ایشان مزین کنند.
البته این قلم در صدد است در شرایط مناسب و در فواصل زمانی مختلف در خصوص نقش ماندگار دیگر بانوان فعال شهر ملاثانی بویژه مرحومه ملایه ام اسماعیل ،ملایه ام هادی (همسر گرامی شیخ علی الصافی)، سرکار خانم دلفی و ام جلیل عتابی در آینده نزدیک مطالب کوتاهی را تحریر و جهت استفاده نسل سوم و نیز یادآوری خاطرات شیرین نسل های گذشته منتشر نماید.البته پیش از این در مورد شخصیت سرکار خانم مرادی و فعالیت های سرکار خانم شوشتری مطلبی را تقدیم نموده ام.ارسال توسط جمعی از نویسندگان

آیا دوره آزمون و خطا در انتخاب مدیران ادارات به پایان نرسیده است؟

سلام و درود آکنده از احساس به روح بلند رهبر آزادگی و برابری معمار بزرگ انقلاب و لبیکی تکبیرگویان به پیر فرزانه که هدایتگر همیشگی تمامی نسلهای انقلاب است و سپاسی فراوان برمردمان فهیم این مرزو بوم که با اراده ی قوی وعزمی راسخ که آن را از مولای خود به ارث برده اند و به خلق حماسه ها در دنیا بی نظیراند، تقدیم گل وجود به شهیدان تمام دوران و یارانشان که با زخمهایشان در تابلوی اعلانات این مملکت ماندند تا نسلی های بعدی بدانند در آن دوران براسلام حقیقی چه گذشت و روایت گر گذشته باشند، با قلبی پر از شور و اشتیاق حسینی و با بینش ولایی به یاد این هم تکرارحماسه و با تفکر اندیشه های حیدری بفکر می روم و از خود می پرسم تا کی ،چه وقت ، چه کس لبیک یاحسین سرمی دهد. بعد از سالها و گذر دوران بر این سرزمین با مردمی شهید پرور و انقلابی و محروم بخود می گوییم وقت آن نرسیده است نگاه های مردم محور تقویت و قابلیت ها در نظر گرفته شود؟ آیا استعداد در این اینجا نیست؟آیا مردم اینجا این اعتماد را در دل مسئولین بزرگوار بوجود نیاورده اند؟آیا مدیران استان بویژه نمایندگان مجلس ،آمار نخبه گان و تحصیلکردگان اینجا را ندارند؟ آیا به نظر متولیان امر زمان سرپرستی در ادارات به صورت طولانی مدت قدرت اجرایی دارد ؟ آیا دوره آزمون و خطا در انتخاب مدیران ادارات به پایان نرسیده است؟ برای شرح مقدمه فوق نکاتی را در راستای تبیین موضوع تقدیم می دارد:

 

رسیدن به الگوی مدیریت موفق مستلزم برخی شرایط و زمینه های مناسب است که بدون آنها دستیابی به مدیریت کارآمد ناممکن خواهد بود.از جمله این شاخص ها 1- توانایی‌ تصمیم‌سازی‌ و عمل‌ ،2-مسئولیت‌پذیری‌ یا آمادگی‌ برای‌ رویارویی‌ و مبارزه‌ با مشکلات. این‌ امر با تصمیم‌گیری‌ و قاطعیت‌ ارتباط‌ بسیار نزدیک‌ دارد، زیرا کسی‌ که‌ مسئولیت‌ می‌پذیرد باید از توان‌ لازم‌ برای‌ تصمیم‌گیری‌ برخوردار باشد تا بتواند تصمیمی‌ بگیرد که‌ برای‌ منافع‌ سازمان‌ باشد. افزون‌ بر اینکه‌ مدیر باید در برابر پیامدهای‌ تصمیمهای‌ خود مسئولیت‌ بپذیرد.3-انگیزه‌ با اشتیاق‌ و تمایل‌ به‌ انجام‌ کار یا کارهایی‌ که‌ به‌ او سپرده‌ شده‌ است. چنین‌ مدیری‌ می‌تواند انگیزه‌ لازم‌ را در کارکنان‌ خود ایجاد کند.در موقعیت کنونی متاسفانه برخی مدیران استانی بانگرشی مبتنی بر مسائل جناحی و سلیقه های فردی مصالح عمومی جامعه را در حاشیه تقویم کاری خود نهاده اند.یکی از آفت های مدیریت موفق که می تواند شاخص های فوق الاشاره را تحت شعاع قرار دهد صدور احکام سرپرستی نهادها آنهم با مدت زمان بسیار طولانی است که متاسفانه در دوره حیات دولت منقضی العمر باب گردیده است.سرپرستی یی از واژه های دارای بار منفی در حوزه علم مدیریت می باشد که هم برای سرپرست و هم برای کارکنان باعث نوعی بلاتکلیفی و فقدان انگیزه کاری خواهد شد.طی یکسال اخیر این نگاه بشدت در حوزه مدیریت اجرایی شهرستان باوی تقویت شده و در نتیجه سبب کندی آهنگ توسعه این شهرستان تازه تاسیس شده در ابعاد فرهنگی و عمرانی گردید.
امروز عالی ترین مقام اجرایی با حکم سرپرستی روزهای خود را می گذارد این در حالی است که بسیاری از تصمیم های کلان نیازمند اعتماد بنفس بالا و پشتوانه مستحکم می باشد.همچنین در ادامه همین روند  گسترده ترین نهاد آموزشی و فرهنگی شهرستان یعنی اداره آموزش و پرورش نیز به شکل سرپرستی به فعالیت خود ادامه می دهد و این امر علاوه بر سرپرست مدیران و فعلان این عرصه را نیز دچار بلاتکلیفی کرده است.
همچنین در کنار پدیده سرپرستی عدم شناخت توانمندی ها ،استعدادها و شایستگی جوانان و مدیران بومی این خطه از سوی مسئولان بلندپایه استان و همچنین نمایندگان محترم مجلس باعث هدررفت انرژی و به حاشیه راندن اندیشه های خلاق در حوزه های مختلف گردیده است.در حالی امروز بسیاری از فرزندان این خطه همچون دکتر حسن حمدی ،دکتر جمال فیاضی ،دکتر فیصل مرداسی،سیدعلی موسوی ،حاج لفته منصوری ،حاج سیدمحسن موسوی زاده ،حاج ایراهیم عامری نیا،حاج خلیل خلیلاوی ،سیدحسین موسوی،جابر عامری ،شیخ علی فدیعمی ،سیدعبدالله موسوی،حاج صالح اچرش  و غیره در حوزه های ملی و استانی شایستگی حضور در سطوح مدیریت های کلان را می یابند ،چرا نباید در عرصه اداره امور شهرستان  نیز چنین رویکردی شکل بگیرد تا شاهد حضور مدیران موفق بومی و تسریع آهنگ توسعه  منطقه باشیم؟ چرا نمایندگان محترم مجلس برای تحمیل گزینه های غیر بومی خود بر منطقه اجازه عرضه اندام مدیران توانمند بومی را نمی دهند؟ چرا در شهرستان با این همه نیروی متعهد، انقلابی، مومن، باسواد، باتجربه و دلسوز هنوز مردم لایق این خطه در اداره شهرستان خود سهمی در حد و اندازه جوانان خود نداشته باشند؟ در ادارات مرسوم است مدیرانی که بصورت موفق عمل نمایند زود جابجا می شوند و به مناطق مجاوری که زیاد فاصله ی از هر نظر با این شهرستان ندارند منتقل می شود وبطور عامه شهرستان سکوی پرتاب برای بعضی ها و یا محلی برای آزمون وخطای مدیر کل های بعضی ادارات شده است و کار را بجای رسانده اند که با انجام این عمل نه فقط در پی جبران نیستند بلکه با اعطای حکم سرپرستی بصورت بلند مدت در ادارات کارها و تلاشها را به صورت نامشخص و نا معلوم در می آورند ، لذا این بلاتکلیفی در تفویض اختیار هم برای مجموعه کارکنان و هم برای مدیر جهت اتخاذ تصمیمات متقن ایجاد  سردرگمی و به تبع آن حاکمیت رکود و سستی  بر سیستم می گردد.لذا انتظار می رود باتوجه به مطالبات نخبگان این خطه مسئولان امر به این وضعیت پایان دهند.البته با حاکمیت دولت اعتدال و تدبیر و امید یقینا شاهد آینده درخشانی برای شهرستان در همه ابعاد خواهیم بود.

محمودیان - دلفی - حمیدی و حسینی از فرهنگیان باوی ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه سی ام تیر 1392

افطار روزانه ۲۵۰ هزار زائر در مسجدالنبي(ص)

 روزانه ۲۵۰ هزار مسلمان از سراسر جهان در زير سايبان‌هاي محوطه خارجي مسجدالنبي(ص) در مدينه منوره افطار مي‌كنند.براساس سنتهاي شهر مدينه، ساكنان اين شهر غذاي افطاري خود را پس از نماز عصر به مسجد النبي مي‌برند تا آن را ميان زائران توزيع كنند.برخي اين غذا را در محوطه خارجي مسجد قرار داده و برخي ديگر آن را ميان زائران داخلي مسجد توزيع مي‌كنند.

 

افطار در مسجد النبي(ص) شهر مدينه عموما از خرما، آب ميوه، شير، ماست، آب و ميوه تشكيل شده است و مردان جوان و حتي سالخورده در كنار هم تلاش مي‌كنند كه اين غذاها را ميان زائران پخش كنند.برخي در محوطه خارجي مسجد وعده‌هاي غذايي شامل گوشت يا مرغ با برنج به همراه ميوه و قهوه عربي نيز در اختيار زائران مي‌گذارند.زائران مسجد النبي معمولان با استفاده از ميزهاي بزرگ غذا براي افطار بدون توجه به نژاد، رنگ يا زبان در كنار يكديگر مي‌نشينند.بسياري از زائران اظهار مي‌دارند ترجيح مي‌دهند بيشتر وقت خود را در مسجد النبي سپري كنند و شب هنگام براي استراحت و خواب شبانه به هتلها و محل اقامت خود بازگردند.

 ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : یکشنبه سی ام تیر 1392

استقلال ملاثانی با ۴ گل پارسیان شوشتر را بدرقه کرد.

استقلال ملاثانی در راستای کسب آمادگی های لازم جهت حضور مقتدرانه در رقابت های لیگ ۳ کشوری پنجشنبه هفته گذشته در ورزشگاه شهدای ملاثانی میزبان تیم پارسیان شوشتر بود که بازی دو تیم در نهایت با نتیجه 4بر1 به  سود آبی پوشان ملاثانی به پایان رسید.در این دیدار که دو تیم متفاوت را از استقلال شاهد بودیم نیمه اول با نتیجه 1 بر1 به پایان رسید که تمام بازیکنای نیمه اول برای تست آمده بودن ولی در نیمه دوم که تعدای از بازیکنای اصلی تیم حضورداشتند و بین بازی چند تعویض را انجام شد که 3 گل بازی را در نیمه دوم توسط علیرضا حمیدی(پنالتی) علی دریایی (شوط پشت 18) و تک به گل زیبای طاهر غبیشاوی به ثمر رسید.

در پایان بازی محمد عبیدی سرمربی استقلال در گفتگویی با جواد عامری فلیحی خبرنگار ورزشی اظهار کرد: که تیم هنوز به آمادگی ایده آل نرسیده و امیدواریم بین این همه بازیکن تستی جدید نفرات برتر را انتخاب کنیم و به تیم اضافه کنیم.همچنین از وضعیت بازیکنای اصلی تیم جویاشدیم ولی در پاسخ گفت که هنوز بازیکنای اصلیمان را حفظ کردیم به جز چندنفر که خودشان از تیم کنار کشیدند ولی در حال حاضر بین بازیکنان جدید حتما جای آن ها را پر می کنیم و انشالله تیم از نظر فنی با کمبود بازیکن روبرو نشود . عبیدی یادآور شد که این بازی محک خوبی بود و شما شاهد هستید که بازیکنای اصلی تیم فقط به ریکاوری پرداختند و مشکل خاصی نداشتند اما بین تازه واردها چند نفر را اضافه می کنیم تا برای لیگ 3 کشور با توان و قدرت بیشتری آماده باشیم چون دیگر رقابت ما درون استانی نیست. از وضعیت همتای رامهرمزی هم سئوال کردیم که گفت تیم فرهنگ تیم خوبی ولی آخرین خبری که از آن تیم دارم همان مشکلی را که داریم آنها نیز هم دارند.تیم فوتبال استقلال ملاثانی یا خود فرهنگ رامهرمز متعلق به خود مردم همان شهرستان است چرا وقتی تیمی قهرمان بشه یا افتخاری کسب کند تمام مسئولین شهرستان قد علم می کشن و عکس افتخاری و یادگاری و وعده های وعید می دهند اما کافیست فقط 30 ثانیه دوربین را بچرخانیم مسئولی را دیگر نمی بینیم . مشکلات اساسی فوتبال در خوزستان و خصوصا تیم هایی که حضور پررنگ دارن عدم توجه مسئولان به آنهاست. برای تیم خوب و مردم دوست فرهنگ رامهرمز آرزوی موفقیت می کنم .امیدوارم با پشتیبانی مسئولین شهرستان باوی تیم استقلال ملاثانی تنها نماینده شهرستان در سطح کشور را یاری نمایند تا با قدرت در این مسابقات ظاهر شویم.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1392

بیش از ۳۰ بازیکن جدید زیر نظر عبیدی مربی استقلال  آزمون پس دادند

جواد عامری فلیحی /سومین هفته تمرینات استقلال ملاثانی دیروزسه شنبه 92/4/25 از ساعت 18:30 دقیقه زیر نظر محمد عبیدی  در ورزشگاه شهدای ملاثانی  ادامه یافت .از نکات جالب توجه تمرینات این هفته حضور ۳۰ بازیکن جدید از تیم های مختلف استان برای پیوستن به ترکیب استقلال ضمن اعلام آمادگی جسمانی زیر نظر عبیدی آزمون فنی پس دادند .همچنین حضور کمک مربی در کنار محمد عبیدی برای تقویت کادر فنی تیم استقلال  جهت حضور مقتدرانه در لیگ 3 کشور یکی دیگر از ویژگی های تمرینات هفته سوم بود.در تمرینات دیروز پس از گرم کردن و دویدن به دور زمین بازیکنان به 4 تیم 11 نفره تقسیم شدند و با هم بازی کردند .اسد عبادی مرد شماره 1 تیم استقلال ازحضور 3 دروازه جدید در تمرینات دیروز استقبال کرد و به آنها تمرین داد. در قسمتی از تمرینات حضور بازیکنان قدیمی استقلال در یکی بازی تمرینی مقابل تازه وارد های تمرین بود.محمد عبیدی سرمربی جدید استقلال توضیحاتی را بین دو نیمه بازی تمرینی به بازیکنان داد.

محمد عبیدی سرمربی استقلال ملاثانی

عبیدی  توضیح داد نحوه یارگیری و بستن تیم را از دو هفته پیش آغاز کردیم و بازیکنان مد نظر خود را از بین تازه نفس انتخاب تا بتوانند  مطالبات کادر فنی و مردم علاقمند را در زمین بازی برآورده سازند .وی پیرامون وضعیت بازیکنان قبلی تیم هم گفت :برخی از این عزیزان بدلایل شخصی نخواستند ادامه دهند لذا در صدد هستیم از بین نفرات جدید تعدادی را  به خدمت بگیریم.البته نا گفته نماند طاهر غبیشاوی که قرار بود به نفت امیدیه برود به توافق نرسید و فعلا در کنار ما به تمرینات ادامه می دهد وی عنوان کرد :باوجود انصراف میثم سلیمانی از ادامه همکاری با استقلال ملاثانی ،مربی جدیدی را به خدمت گرفتیم که از لحاظ فنی بتواند به ما کمک کند همچنین بزودی یک مربی بدنسازی به کادر فنی ملحق شود . وی یاد آور شد که تمرینات تستی بازیکنان تا روز پنجشنبه ادامه دارد و روز شنبه هفته آینده ترکیب اصلی  تیم را مشخص خواهیم کرد  و سپس تمرینات بدنسازی  آغاز خواهد شد.

محمد عبیدی ، محمد مکوندی (مربی جدید) ، محسن حمیدی

حضور محسن حمیدی بازیکن آلومنیوم هرمزگان در تمرین دیروز برای لحظاتی با عبیدی و مکوندی مربیان استقلال در باره وضعیت تیم آلومنیوم و نحوه تمرینات تیم باشگاهی خود صحبت کرد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان

حمیدی:تعامل سازنده و گفتگو راهکار رفع معضلات و پیشبرد کارهای بزرگ است.

اشاره :انتخابات شورای اسلامی شهر ملاثانی و پیشتازی جوانان دانش آموخته در جدول نتایج آن ،نشان از رویکرد جدید و اذعان شهروندان به تاثیرگذاری نهاد شورا در امور اجتماعی ،عمرانی و فرهنگی شهر دارد .در این دوره نگاه انتخاب کنندگان فراتر از مناسبت های طایفه ای و خانوادگی بود بلکه تحصیلات عالیه و تجارب کاری دو عنصر مهمی است که شاکله انتخاب مردم ملاثانی را تشکیل می داد.البته انباشت مطالبات در حوزه عمران و توسعه شهری و کارکرد این نهاد در دوره گذشته در کلیت فرایند انتخابات نیز تاثیر داشته است.در راستای اطلاع از رویکرد کاری منتخبان جدید ،وبگاه خبری ملاثانی نیوز گفتگویی اختصاصی با آقای محمد حمیدی جوان ترین و منتخب اول شورای اسلامی دوره چهارم ملاثانی انجام داده که مشروح آن تقدیم خوانندگان گرامی می گردد.

*نگاه شما پیرامون تکالیف شورا بویژه در حوزه های امور اجتماعی و عمرانی چیست ؟شایدبتوان گفت عمده فعالیتهای شورا در حوزه های عمرانی واجتماعی می باشد.شورا قادر است همانند یک پارلمان کوچک از طریق جذب سرمایه گذاری های خصوصی،استفاده از متخصصین مربوط واهل نظر اقدام به توسعه وتکمیل پروژه های عمرانی و رفع کمبودهای موجود در شهر اقدام کند.در زمینه های اجتماعی می توان از رهگذر راه اندازی و ایجاد تشکل های فرودستی همانند شورا یاوران در محلات نسبت به شناسایی نارساییهای شهر و حل معضلات اجتماعی باتوجه به بافت فرهنگی شهر و زیر ساخت های اجتماعی موجود اقدام کرد.
*تا چه حدودی به برنامه ، کارکرد هدفمند و داشتن نقشه راه در عرصه  مدیریت شهری باور دارید ؟نسبت به امر برنامه ریزی و مولفه های موازی آن وقوف کامل داریم زیرا شورا براساس وظایف ذاتی که مقنن برای آن طراحی نموده ، بعنوان یک نهاد تصمیم گیر وبرنامه ریز برای داشتن کارکرد هدفمند باید برنامه های کوتاه مدت،میان مدت وبلند مدت داشته باشد.به عبارت دیگر شورا همراستا با کارهای روتینی و روز مره ومعمولی مانند نظارت بر کار شهردار و پروژه های عمرانی ،فرهنگی ،باید افق دور دست کاری خود را نیز ترسیم کند.در واقع بنظر بنده شورا در آغاز فعالیت و شروع بکار باید یک نقشه کلی از داشته ها ،چالش ها و نیازهای  شهر را ترسیم کند بطوریکه نواقص موجود ،پروژه های نیمه تمام و کارهای انجام شده را بخوبی نشان دهد.تا کار برنامه ریزی و ارزیابی پیشرفت کار به سهولت امکان پذیر باشد.
*رویکرد شما به تعامل ،گفتگو و پذیرش حداقل ها در مشورت و گفتمان  جمعی چیست؟آیا خردجمعی را بر فردگرایی در تصمیم سازی شورا ترجیح میدهید؟
شورا همانگونه که از نامش پیداست با کار جمعی و مشورت هدایت واداره می شود.بر این باور هستم  بسیاری از کارها و معضلات موجود را می توان با تعامل سازنده و گفتگو به پیش برد.در واقع اعضای شورا با اتکا به خردجمعی باید با گشادرویی و سینه فراخ پذیرای انتقادات شهروندان باشند وضمن توجه به نقدهای سازنده پیشنهادهای نو ومفید را در برنامه ریزیهای خود بکار گیرد.قطعا موفق خواهد بود.چرا که فرد گرایی وتاکید بر اعمال نظر خاص وسعی در تحمیل نظر خود برخلاف تفکر جمعی زیان بار خواهد بود.واین تعامل نباید محدود باشد،شورایی که بتواند از همه ظرفیتهای موجود و نظرات اهل فن در زمینه های مختلف استفاده کندنوید شورای موفق را خواهد داد.
*مهمترین اولویت های کاری شما با توجه به واقعیت های میدانی در حوزه های عمرانی ، فرهنگی و اجتماعی چیست ؟
شورای جدید می کوشد ضمن مطالعه وشناسایی ضعفها ونواقص موجود در حوزه های عمرانی،فرهنگی،اجتماعی و... از طریق تعامل سازنده باادرات سطح شهرستان به ویژه فرمانداری وانجام پیگیری های مستمر در سطح استان و احیانا وزارت نسبت به حل معضلات شهر با اولویت برنامه های زیراهتمام نماید.عمرانی- توسعه وتکمیل پروژه های موجود در سطح شهر-پیگیری جدی جهت احداث بیمارستان وتلاش همزمان جهت تجهیز مرکز بهداشتی درمانی ملاثانی به امکانات مناسب وکادر پزشکی مجرب به صورت شبانه روزی-اصلاح وتصویب قوانین مربوط به ساخت و ساز به نفع مردم بطوریکه امور مربوط به ساخت وساز تسهیل گردد.(در حدود قوانین و اختیارات موجود) پیگیری مسائل فرهنگی،اجتماعی. بدون تردید آگاهی از مهمترین مشکلات و معضلات مردم از طریق حضور در جمع مردم بخصوص از طریق ایجاد شورایاوران محلی امکان پذیر خواهد بود. - توجه به سلایق همه اقشار-در حوزه فرهنگ سعی می شود کرسی های کمسیون مربوطه به افراد خوش فکر،خلاق وبا برنامه جهت امورفرهنگی شهر در قالب محورهای زیر واگذار شود: تدوین و اجرای برنامه های متنوع فرهنگی ، مذهبی و ورزشی مختلف با توجه به مناسبتهای مربوط-پیگیری احداث سالنهای چند منظوره – تلاش در راستای تاسیس اماکن ورزشی تفریحی مانند استخر،سینما و... از طریق جذب وتشویق سرمایه گذاری خصوصی و کارهای مشارکتی
دورنمای حضور موثر شورا در فرایند تصمیم سازی شهر و شهرستان را چگونه می بینید؟همانگونه که بیان شد شورا یک نهاد تصمیم ساز وناظز می باشد،برداشت بنده این است که شورا تاکنون در سطح شهرداری محدود بوده واین در حالی است که شورا مربوط به یک اداره خاص نیست بلکه ناظر بر کار همه ادارات می باشدلذا باتوجه به این که نمایندگان مجلس به لحاظ حجم بالای کار موجود وتوجه بیشتر آنان به مسایل کلان کمتر وقت وفرصت ورود به مسایل ریز مربوط به شهرها را دارند، شورا می تواند این خلا را بخوبی پر کند. لذا امید آن داریم که با استفاده از ظرفیتهای موجود و تعامل سازنده با سایر ادارت وبخصوص تعامل شوراهای اسلامی  سه شهر( در قالب شوراهای بالادستی )و مشورت با افراد خبره در مسائل مختلف ضمن شناسایی مشکلات نسبت به رفع آنها باتوجه به محدودیت منابع اقدام نمود.
آخرین سخن شما با شهروندان خوب و صمیمی ملاثانی چیست؟بنده به همراه سایر همکاران منتخب در شورای جدید ضمن تشکر از حضور حماسی مردم وحسن اعتماد آنها ، عزم جدی داریم تا ضمن فاصله گرفتن از کارهای حاشیه ای وتکراری ودوری از پرداختن به امور شخصی وترجیح منافع عمومی بر منافع شخصی،گروهی و طایفه ای وبا حفظ وحراست از اموال بیت المال وهدایت آنها در جهت خدمت به عموم شهروندان وایجاد جو صمیمی و با نشاط در شطح شهر با همراهی مردم فهیم شهر ، شهری آباد داشته باشیم.


پیام تشکر منتخب اول شورای اسلامی دوره چهارم ملاثانی از شهروندان

بسمه تعالی

مَن لَم یَشکُرِ المُنعِمَ مِنَ المَخلوقینَ لَم یَشکُرِ اللهَ عَزَّوَجَلَّ . امام رضا ( ع ) ( هر کس در مقابل خوبی مردم تشکر نکند، از خدای عزوجل تشکر نکرده است. )

با سلام و عرض ادب و احترام بر خود لازم می دانم از حضور پرشور ، صميمانه و حماسی يکايک مردم شريف و شهید پرور شهر ملاثانی در انتخابات شورای اسلامی که از يک سو نشان دهنده پايبندی به دستاورد های نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق خواسته مقام معظم رهبری مبنی بر خلق حماسه سیاسی و از سوی ديگر نشانه اهميت برنامه ريزی ، ساخت و اداره شهری آباد برای خود و فرزندان مان می باشد ، قدردانی نمايم . همچنين ازحُسن اعتماد شما مردم فهيم شهربه بنده حقیر برای سپردن امانت و عضويت در شورای اسلامی شهر ملاثانی، سپاسگزارم .

منتخب شما در شورای شهر ملاثانی – محمد حمیدیارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم تیر 1392

۴۴۰ واحد مسکونی به متقاضیان واگذار می شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری  آیین قرعه‌کشی واحدهای مسکن مهر شهر شیبان با حضور مدیران کل بنیاد مسکن ، راه و شهر سازی استان خوزستان ، نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و متقاضیان و اصحاب رسانه در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار گردید .

در آغاز این مراسم حیدر سیدی  ضمن خوشامدگویی ، در سخنان کوتاهی به اجرای موفق طرح مسکن مهر در سطح شهرستان باوی اشاره نمودند و گفتند : واحدهای قرعه‌کشی شده را در آینده نزدیک به متقاضیان مربوطه در قالب تسهیلات بانکی 120میلیون ریال به هر نفر تحویل داده می شود . وی گفت: اسامی برندگان این قرعه‌کشی پس از بررسی‌های لازم و پالایش نهایی و احراز کلیه شرایط از جمله نداشتن سابقه مالکیت در بانک اطلاعاتی زمین و مسکن، متعاقبا از طریق سایت بنیاد مسکن خوزستان و راه و شهر سازی استان خوزستان و جراید استانی به اطلاع عموم خواهد رسید .

ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های مسئولان استان و شهرستان ،انتظار می رود آمار بومیان شهرستان که موفق به دریافت منزل مسکونی مهر شده اند توسط فرمانداری جهت اطلاع افکار عمومی منتشر شود.ارسال توسط جمعی از نویسندگان

گام بزرگ سید حمید آلبوشوکه برای ارتقای سطح فرهنگی استان

در راستای توسعه فضای آموزشی و کمک به ارتقای فرهنگی شهرستان باوی و گسترش فرهنگ نیکوکاری در عرصه فرهنگی آقای سید حمید آلبوشوکه از خیرین مدرسه ساز شهرستان باوی قطعه زمینی  با موقعیت ممتاز را واقع در شهر شیبان انتهای خیابان هفت ، فرعی دوم با متراژ 2000 متر مربع به ابعاد 50 ×40 به آموزش و پرورش شهرستان هداء گردید.

 گفتنی است صورتجلسه واگذاری زمین مذکور در فرمانداری و با حضور حجةالاسلام و المسلمین حسینی فر امام جمعه محترم شهر ملاثانی ، حیدر سیدی فرماندار شهرستان ، سید صالح فاضلی سرپرست آموزش و پرورش شهرستان ، دارم عضو شورای شهر شیبان و عباس منجزی کارشناس امور حقوقی اداره به امضا رسید.جا دارد از  این اقدام خیرخواهانه آقای آلبوشوکه و نیز پیگیری موثر آقای فاضلی سرپرست آموزش و پرورش شهرستان باوی تقدیر و تشکر نماییم.ارسال توسط جمعی از نویسندگان
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم تیر 1392

دومین دهستان بزرگ شهرستان باوی در گرداب مشکلات

اشاره:وبگاه خبری ملاثانی نیوز براساس اهداف نخست شکل گیری و مطابق عهدی که با خوانندگان و کاربران عزیز دارد.مهمترین رسالت خود را نقد اجتماعی و بیان دردها و مشکلات شهروندان و ایجاد فضایی سالم و مناسب در راستای ارتباط مستقیم افکار عمومی و مدیران جامعه ،می داند و تاکنون در همین چارچوب نقدها و مطالب گوناگونی در این عرصه منتشر و بیان شده و حتی در همین راستا متحمل هزینه های سنگین شده ایم اما لطف و ارتباط همیشگی کاربران این تلخی ها را به کام ما شیرین نموده است.اینک و در قالب اهداف فوق الاشاره مشروح نامه آقای سعید سرخی عضو محترم شورای اسلامی دهستان صلیعه جهت انعکاس به مسئولان امر بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر می گردد.

بسمه تعالی 

شورای اسلامی دهستان صلیعه جهت انعکاس مشکلات این دهستان دروب سایت فوق الذکرکه ذیلا"بصورت خلاصه و بترتیب اولویت ارائه شده است ازمسئولین محترم شهرستان باوی ون مایندگان محترم مردم اهواز و ملاثانی درمجلس شورای اسلامی واستاندارمحترم استان خوزستان تمنادارددررسیدگی به مشکلات مذکورهمکاری لازم رامبذول فرمایند. (قبلا"ازهمکاری شماکمال تشکروقدردانی رادار یم )
1.آب شرب دهستان:بااینکه دهستان صلیعه بعدازتلبومه با 140خانوار بزرگترین دهستان حومه شهرملاثانی هم ازنظرجمعیت وهم ازنظروسعت میباشدمسئله آب شرب آن ازسالیان سال تاکنون یکی ازاهم مشکلات است باوجودتشریف فرمایی استاندار محترم جناب آقای حجازی جهت حل پاره ای ازمشکلات این دهستان وتاکید برمسئله آب شرب روستاوتامین آن ازتاسیسات ام الغریب بازهم معایب زیادی داشته وتاکنون برطرف نشده است یا بعبارتی کارشناسی دقیقی روی آن انجام نشده است زیراکه اکثراهالی یااز کم آبی ویاازبی آبی رنج میبرندآخرکدام عقل سلیم آنرا میپذیردکه آب مسیر25تا30کیلومتری پس ازآبرسانی 25روستاوبا پمپاژیک موتورپمپ درآخروارداین دهستان میشودگذشته ازاینکه دربین راه بعضی ازمردم بصورت غیرمجازمصرف میکنندیااینکه مابین زویرخرامزه تاام الغریب گله داران برای سیراب نمودن احشام خودلوله را میشکنندوازآب آن جهت اینکار استفاده میکنند درحالیکه لوله آب شرب شهرک رامین بامسافتی 2کیلومتری ازکنار این دهستان میگذرد.
2.سه راهی مرگ:این سه راهی درمسیر ملاثانی-مسجدسلیمان ودر4کیلومتری ملاثانی قرارداردکه بسیاری از عزیزان جان خودرا دراین نقطه ازدست داده اند.
3.جوی وجدول وآسفالته کردن خیابانها:بااینکه صلیعه مرکز دهستان میباشداماتاکنون وضعیت جوی وجدول آن نامطلوب وخبابانهای آن آسفالته نشده است درحالیکه اکثر روستاهای کوچک وبزرگ باوی ازاین نعمت بهره مند شده اند.
4سرقت های مکررشبانه روزی:امنیت دراین دهستان به لحاظ سرقت های مکرر شبانه روزی سلب گردیده ومردم آسایش ندارند.البته مشکلات متعددی نیز وجود دارد شاید در مجالی دیگر به سمع و اطلاع مسئولان و نهادهای مربوطه خواهد رسید.ارسال توسط جمعی از نویسندگان

فدیعمی گزارش می دهد

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان باوی از برنامه ریزی وسیع این اداره در راستای ایجاد فضای معنوی در ماه مبارک رمضان درسطح این شهرستان  خبرداد:به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان ، حجت الاسلام علی فدیعمی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مهمترین برنامه های این اداره را عبارتند از موارد ذیل برشمرد:مهمترین برنامه های فرهنگی درماه مبارک رمضان را در ۱۴ بند از جمله:

۱- غبار روبی مساجد ،۲- ترتیل جمع خوانی درمساجد /ف۳-اهداء قرآن کریم،۴- برگزاری محافل قرآنی میلاد امام حسن مجتبی (ع)،۵- تأمین روحانی مساجد،۶- برگزاری مراسم کلاس های آموزش قرآن درماه مبارک رمضان،۷-تشکیل ستاد شئون فرهنگی،۸- اعزام مبلغه به هماهنگی  ائمه جمعه شهرستان،۹- اعزام مبلغ به ۲۵ روستای  بزرگ شهرستان،۱۰- آموزش تجوید و نغمات قرآنی درضمن یکی از جلسات جمع خوانی،۱۱- جلسات تفسیر قرآنی توسط ائمه جمعه در مساجد اصلی شهر،۱۲- برگزاری مراسم احیای قرآنی در یکی از شبهای ماه مبارک رمضان،۱۳- اجرای طرح اوقات فراغت در شش پایگاه به صورت گفتمان های دینی،۱۴- هماهنگی دو مسجد جهت تهیه گزارش به صدا و سیما و دیگر برنامه ها از جمله برنامه های اداره تبلیغات اسلامی شهرستان باوی می باشد.ارسال توسط جمعی از نویسندگان